Co chystáte pro letošek nového?

Samozřejmě spoustu novinek filmových, jako každý rok. Velkou změnou je ale také nový prostor, kam se přesune hlavní scéna, a to je Vzdělávací centrum Na Karmeli. Pokračujeme v tradici projekcí pro školy, letos budeme promítat pro více než tisíc dětí ze základních a středních škol.

Proč právě Karmel?

Chceme divákům představit tohle nádherné historické místo v centru města. Další projekce uvidí v Ekocentru zahrada a Kavárně literární, na doprovodný program se sejdeme v Účku a v divadle.

Jaký film doporučíte pozornosti diváků vy osobně?

Sama za sebe doporučuji snímek Vzdám to až zítra. Je to časosběrný dokument, u kterého trnete s hlavním hrdinou. To je mladý muž z Filipín, který byl odsouzen k trestu smrti za znásilnění a vraždu, které ale nespáchal a má na to víc než 30 svědků. Film o velké zkorumpovanosti mocných a vlivu médií je aktuální i u nás v Evropě, navíc je hodně zajímavě natočený, takže tady určitě neprohloupíte, když se pro něj rozhodnete.

Jaké bude slavnostní zahájení?

To je další bod, na který bych ráda všechny pozvala. Zahajujeme filmem Pod sluncem tma Martina Marečka, který určitě stojí za vidění. Otázka pomoci rozvojovým zemím je hodně aktuální, a kromě filmu si pak mohou lidé popovídat jak s režisérem, tak s oběma hlavními hrdiny filmu, určitě to bude moc zajímavé setkání.

Jak vlastně vybíráte filmy pro festival?

Snažíme se vždycky vybírat filmy, které se nějakým způsobem vážou k Mladé Boleslavi, nebo řeší aktuální téma, letos je to hodně zaměřeno na arabský svět a samozřejmě hodně aktuální téma ekologické, tady doporučuji film Z popelnice do lednice.