Třetí řada seriálu Tom Clancy’s Jack Ryan byla vydána ve středu 21. prosince a okamžitě se dostala podle webu Flixpatrol do TOP 3 seriálu této globální streamovací platformy. Na specializovaném serveru IMDB.com má třetí sezóna vysoce nadprůměrné hodnocení, jednotlivé díly se pohybují od 7,8 do 8,8 bodů z deseti.

„Jack závodí s časem a křižuje Evropou, aby zabránil nebezpečné frakci ruské vlády obnovit sovětské impérium a rozpoutat třetí světovou válku,“ píše k obsahu distributor.

| Video: Youtube

V osmidílné sérii hrají roli jaderné zbraně. A k výbuchu má „nešťastnou náhodou“ dojít právě u Nymburka.

„Nymburk je cíl,“ volá v jedné chvíli z obrazovky česká prezidentka hraná německou herečkou Ninou Hoss. Jeden z hrdinů se ptá, jak velké je to město. „Zhruba 15 až 20 tisíc lidí,“ dostane se mu celkem reálné odpovědi.

Právě u středočeského města má dojít k napadení amerického vojenského konvoje, který směřuje na leteckou základnu v Čáslavi. Tu CIA také zprvu považuje za cíl útoku. A strůjci ruského převratu ke konvoji vyrazí z letiště v Mladé Boleslavi.

| Video: Youtube

Kdo by však čekal záběry na zmíněná středočeská města, bude zklamán. Jak to tak u televizních a filmových produkcí bývá, zeměpisná přesnost musí ustoupit lepším lokacím z hlediska fotogeničnosti či financí.

Přesto se českých reálií diváci dočkají. Kromě souprav Railjet Českých drah se podstatná část děje odehrává v Praze, především na Pražském hradě a v okolí velvyslanectví USA na Malé Straně.

Čeští diváci budou jistě sledovat „české reálie“ – třeba podobu registračních značek aut, seriálový vzhled prezidentské standarty a také značně slovenský a ruský přízvuk obyvatel hlavního města. A v jedné chvíli v pražském baru běží na obrazovce zásadní fotbalový ligový zápas. Průběžný stav Praha-Brno 3:4.

Jedinou výraznější českou hereckou stopou je Tereza Srbová v roli manželky šéfa české prezidentské ochranky. Srbová ovšem od teenagerských let žije v Paříži a Londýně.

Kromě České republiky se nová série odehrává v Řecku, USA, Itálii, Maďarsku, Rakousku a samozřejmě v Rusku.

Jacka Ryana stvořil americký autor bestsellerů Tom Clancy. Analytika CIA si ve filmových verzích zahráli třeba Harrison Ford, Alec Baldwin, Chris Pine nebo Ben Affleck. Knih, které Clancy napsal, se už prodalo přes sto milionů výtisků.