Valí se jako vlna a nic je nezastaví. Na jeviště přibíhá sedm herců natřených na modro, oblečených do kostkovaných kiltů, zrzavých paruk a opásaných meči. Představují Nac-Mac Fígly, mužíky z kouzelného světa Zeměplochy, a obecenstvo se řeže smíchy. Před chvílí začalo představení My, Svobodnej národ Divadýlka na dlani, které souboru na národní přehlídce ve Volyni vyslouží dvě čestná uznání a doporučení na Jiráskův Hronov.

Mladoboleslavský amatérský soubor se v první polovině května vypravil do jihočeské Volyně už počtvrté, aby změřil síly s dalšími ochotníky z celé republiky. A měl co obhajovat. V roce 2014 se zde s tragikomedií Dlouhý Štědrý večer dočkal doporučení na hronovský festival, kterého se následně v srpnu s velkou pýchou zúčastnil.

Tentokrát bylo během dvou týdnů trvání přehlídky na programu celkem 18 her. Divadýlko vystoupilo na podium jako druhá soutěžní inscenace. Jak se mu dařilo? Podle některých herců ležela na představení „deka". To se říká v případě, že představení nesrší energií tak, jak by mělo. Přesto se publikum, které už Divadýlko zná, bavilo.

„Představení bylo poznamenané naší snahou vylepšovat, bylo tedy lehce rozložené," konstatoval následně principál Divadýlka Petr Matoušek. Soubor totiž bezprostředně před volyňskou přehlídkou zapracovával do inscenace připomínky lektorského sboru z krajské přehlídky. Změn tak doznala scéna, aranže některých obrazů, ale třeba i načasování některých gagů. Potřebná jistota se tak na některých místech vytratila.

Podle představitelů Fíglů tato nejistota nesouvisela se skutečností, že většina jich při zvláštní příležitosti, jakou byla národní přehlídka, odložila spodní prádlo. To podle tradice pod kilt přece jen nepatří. Je otázkou, zda scénografka Kateřina Baranowska na tuto skutečnost nenarážela, když pronesla: Když se to vaše mužstvo v plné parádě objeví na jevišti, vždy je to velmi silné a je to divácký zážitek."

Diváci byli každopádně většinou spokojeni: „Na představení Terryho Pratchetta jsem byla poprvé. Úžasné. Líbilo se mi to, jsem z toho nadšená. Krásný," okomentovala svůj zážitek bezprostředně po skončení představení divačka Šárka. „Mně se to líbilo moc. Rozehrávala se tam lidská fantazie. Knížka je pěkná, formou se jí přiblížili. Člověk, když to čte, vidí ten svět nějak po svém. Byli úžasní," přitakala divačka Olina.

Také porota ocenila způsob, jakým se režisér Petr Matoušek vypořádal s literární předlohou slavného britského autora a skutečnost, že se pustil do vlastní dramatizace. „Text zdramatizoval velmi zdařile a sám se posléze ujal jak režie, scénografie, tak i jedné z hlavních úloh (což v jeho případě lze pokládat už za tradici)," napsala do recenze ve zpravodaji přehlídky Baranowska.

Pochvalně se porotci vyjadřovali zejména o postavách Fíglů, herectví celého souboru, originální hudbě a lásce k Zeměploše, kterou je inscenace prodchnutá. Naopak nedostatky viděli v nedostatečném zdůraznění některých klíčových momentů příběhu, který je variací na Andersenovu Sněhovou královnu.

Divadýlko bude i letos čekat, zda jej programová rada Jiráskova Hronova na nejstarší přehlídku amatérského divadla na světě pozve. Z Volyně si totiž nepřiváží nominaci na přehlídku, která je automatickou pozvánkou k účasti, nýbrž doporučení. A dvě čestná uznání.