Meteorický roj lze pozorovat každoročně v období od 17. července do 24. srpna, přičemž maxima letos dosáhne v noci z pondělí na úterý 13. srpna. Perseidy jsou vidět pouhým okem, není tak potřeba mít žádné speciální zařízení. Stačí si lehnout do trávy a čekat. Odměnou bude pozorovateli kolem 80 meteorů za hodinu.

| Video: Youtube

K pozorování budou podle předpovědi počasí ideální podmínky. Obloha má být jasná, po setmění by mohl pozorování narušit Měsíc, který však před 23. hodinou zajde, čímž se zvýší viditelnost hvězd.

A kde lze Perseidy pozorovat? Odborníci doporučují najít si místo s co nejnižším světelným znečištěním, což není na Boleslavsku jednoduché. Nejbližší oblast tmavé oblohy, tedy bez jakéhokoliv světelného znečištění, se nachází v osadě Jizerka v Jizerských horách, kde je vidět maximum hvězd.

close Mapa světelného znečištění info Zdroj: www.svetelneznecisteni.cz zoom_in Mapa světelného znečištění

Na Boleslavsku jsou vhodné oblasti na hranici okresu, případně v Českém ráji. My jsme však během uplynulého víkendu zkusili pozorovat hvězdnou oblohu přímo v Mladé Boleslavi, konkrétně na Syslí louce. Světelné znečištění je znatelné, ale přesto se nám podařilo během jedné hodiny zahlédnout kolem 7 meteorů.

Úkaz lze vidět na téměř celé obloze, ale meteory vylétají ze souhvězdí Persea. Existuje mnoho aplikací, které ukazují noční oblohu. Velká část z nich je navíc interaktivní, otáčí se spolu s telefonem, čímž zajistí přesné údaje o tom, kde se dané souhvězdí nachází. Ti, kdo nechtějí využívat moderní technologii, se mohou zahledět na sever a vyčkávat.

Fotografie tohoto úkazu mohou být krásnou vzpomínkou, je však potřeba se dostatečně připravit. „Fotoaparát nejprve ustavíte na stativ a zkontrolujete, zda se vám netřese například kvůli větru. Následně nastavíte vyšší citlivost, zaostříte objektiv na nekonečno, nastavíte nejdelší možnou expozici a zamíříte do libovolné části oblohy. Fotografujte se samospouští či přes dálkové ovládání, aby se ani při tomto kroku fotoaparát neroztřásl,“ radí odborníci z České astronomické společnosti.

Fotogalerie: Nad Broumovskem vyfotil Perseidy i vrtulník záchranářů letící k nehodě

Přestože je meteorický roj každoroční záležitostí, příští rok nebudou podmínky pro pozorování tak příznivé. „V následujícím roce budou pozorovací podmínky kvůli nevhodné fázi Měsíce nepříznivé, opravdu velmi dobře pozorovatelných Perseid se dočkáme až 12. srpna 2026,“ upozorňuje ČAS.