Konec roku bude v Mladé Boleslavi pořádně nabitý, a zdaleka nepůjde jen o akce spojené s adventním časem. O tom, na co se mohou Boleslaváci těšit v posledních dvou letošních měsících, jsme si povídali s šéfem Kultury města Pavlem Filipem.

Než se dostaneme k vlastnímu adventu, jaké akce se uskuteční ještě v listopadu?

Ty nejzásadnější, na které bych chtěl všechny pozvat, budou dvě. První z nich už 19. listopadu a je to bez nadsázky světová premiéra. Jde o divadelní představení Vzduchoprázdno, kde se představí herecké trio Martin Zbrožek, Bohumil Klepl a Ivana Uhlířová, což slibuje skutečně exkluzivní divadelně improvizační zážitek. A druhou akcí, kterou ještě do konce měsíce stihneme, jsou Slavnosti vína.

Slavnosti vína už se ale budou konat podruhé, že?

Je to tak, máme před sebou druhý ročník, a troufám si říci, že bude ještě lepší, než ten minulý. Vloni jsme měli v Domě kultury deset vinařů, letos jich už máme přihlášeno dvacet. Navíc tentokrát dorazí i slibovaní hosté z Pezinoku. To znamená, že se můžeme těšit i na čtyři slovenské vinaře. Kromě ochutnávky vín ale nebude samozřejmě chybět ani doprovodný program, letos přijede originální moravská cimbálovka Notečka. Po předchozí zkušenosti jsme zvolili trošku jiný model vstupného, to znamená, že bude možné koupit si vstupenku samotnou, a k té v případě zájmu dokupovat žetonky na degustaci.

Pojďme tedy už k vlastnímu adventu, na co se můžeme letos těšit?

Adventní akce začnou jako každý rok rozsvěcením vánočního stromku na Staroměstském náměstí. To je akce, která podle mého jasně dokazuje, že tenhle prostor je pro podobné společenské setkávání ideální, a je možné ho oživit. Letos bude kromě tradičního programu, na který jsou už Boleslaváci zvyklí, navíc ozvláštněn o vystoupení zpěvačky Petry Černocké. Fungovat bude i adventní kalendář na budově staré radnice.

Chystá se ale i jedna úplná novinky, prozradíte o ní něco bližšího?

Asi máte na mysli Ježíškovu poštu. Je to pravda, tu letos rozjíždíme poprvé. Na mikulášských akcích a v budově Templu budeme mít velké boxy, kam lidé mohou přinést obálku s dopisem od dítěte a se zpáteční adresou na další ofrankované obálce. Dítě potom dostane domů na své jméno dopis od Ježíška. Zatím nebudu prozrazovat, jakým způsobem to zařídíme.

Předpokládám, že následuje Mikulášské odpoledne?

Je to tak, 5. prosince startujeme už ráno, retro autobus bude objíždět školy a školky a obdarovávat děti, pak bude od 17 hodin následovat to pravé mikulášské odpoledne tak, jak ho známe. Čerti budou jezdit po městě na čtyřkolkách, budou vylézat z podzemí, Mikuláš s anděly a čerty v průvodu přijedou na náměstí v historickém kočáře taženém koni, z radniční věže se snesou andělé…

Bude se konat také vánoční jarmark?

Samozřejmě, to je hojně navštěvovaná akce, která se uskuteční 13. prosince. V plánu je vánoční tržiště na obvyklých místech od Českobratrského náměstí až dozadu ke Karmeli. Nabídne také program pro rodiče s dětmi a obvyklý vánoční sortiment. Navíc po dohodě s paní Honců budou pokračovat vánoční trhy až do 22. a 23. prosince, a to ve stejném režimu jako trhy farmářské.

A už se blížíme k finále…

Samozřejmě ani letos nebude chybět Silvestr na Staroměstském náměstí. Budeme tam mít živou kapelu Kroky Michala Davida a samozřejmě velikánský ohňostroj. A adventní maratón vyvrcholí Zvoněním do Nového roku, kterým spolu s dětmi v poslední den vánočních prázdnin přivítáme další rok.