„Výstava byla v zahradě instalovaná a přístupná už od listopadu, ale až nyní jsme ji zahájili slavnostně, protože pan profesor Janský byl mimo republiku, navíc pak byl také nemocen. V pondělí jsme museli kvůli velkému větru panely ze zahrady odnést, vrátíme je tam hned, jak se vítr uklidní,“ uvedl ředitel kliniky Stanislav Najman.

Dění v této lokalitě a příběhy kolem fotografií popsal na slavnostním zahájení výstavy téměř stovce návštěvníků autor výstavy, profesor Buhumír Jánský.

Expozice, která nese podtitul 20 let od objevu pramenů českými expedicemi, je věnována tuzemským vědcům, kteří se významně podíleli na průzkumu povodí Amazonky a objevování jejích skutečných pramenů.

Nelehký život u řeky

Návštěvníci výstavy mohou prostřednictvím kvalitních fotografií i textů obdivovat faunu a flóru této atraktivní lokality a seznamují se s nelehkým životem tamních lidí, ale i vědců pracujících v tomto prostředí. Součástí přehlídky je i interiérová expozice v prostorách recepce Kliniky.

„Profesor Bohumír Jánský je přední český hydrogeolog, profesor přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a především účastník všech expedic do Amazonie. Ve své vědecké činnosti se věnuje především hydrologii a ochraně vod před znečištěním,“ uvedl Stanislav Najman, ředitel Kliniky Dr. Pírka.

Zařízení pořádá výstavu ve spolupráci se společností Medialogue, společností Kultura města Mladá Boleslav a za podpory Národního muzea, ministerstva kultury, Povodí Vltavy, Škody Auto a ZPŠ. Výstava potrvá do konce března.