Smutný osud stihl před pár lety například letní kino ve Veltrusech u Kralup nad Vltavou, které se nacházelo v zámeckém parku. Jeviště před někdejším promítacím plátnem se propadá, sedačky v hledišti se rozpadají a záchody jsou v dezolátním stavu.

Podle starosty města Filipa Voláka bylo těžké zachovat provoz letního kina, protože přicházelo málo diváků. Obnovení letního kina v prostoru patřícímu památkářům radnice neplánuje.

Stejně dopadlo i letní kino v Dymokurech na Nymbursku. Na přelomu tisíciletí tam navázali na dlouholetou tradici kina a začalo i letní promítání. Podle záznamů z dymokurské kroniky z let 1999 až 2001 kino provozovala pražská firma, návštěvnost však postupně upadala.

Podle starostky Ludmily Kubálkové se naposledy pokusili o občasné promítání místní hasiči před třinácti lety, opět se ale setkali s nezájmem. „Proto ani neuvažujeme o obnovení letního kina," říká starostka.

O své letní kino v areálu na Štěpánce přišli i diváci v Mladé Boleslavi. Na místě promítání pod širým nebem vyrostl cyklistický park.

Stále se ale najdou romantici, kteří rádi zhlédnou film za svitu hvězd a štěbetání ptáků. Musí se však spokojit s omezeným výběrem.

V Mladé Boleslavi je přes léto v provozu pouze jedno letní kino, druhé v regionu se nachází v nedaleké Dobrovici. Tím nabídka končí.

V Dobrovici se letní kino možná přestěhuje ze dvora radnice do prostor bývalé fary, která je už dlouhá léta opuštěná. Podle provozovatele Marka Havlase zatím není jasné, zda k záměru dojde.

Přímo v Mladé Boleslavi je už šestou sezonu v provozu letní kino na Karmeli. Promítání se nejdříve konalo na terasách vzdělávacího centra, až o rok později našlo zázemí v krásném prostředí rajské zahrady. Otevřeno je každý čtvrtek od poloviny června až do prvního zářijového týdne. „Letošní promítání zahájíme 22. června ve 21.30 hodin českou romantickou komedií Miluji tě modře," prozradila Fričová ze vzdělávacího centra a dodala, že nabídka filmů letního kina je pestrá. Diváci se mohou těšit na bláznivé komedie, romantické filmy, sci-fi, horor i cestopis. Ani nepřízeň počasí přitom promítání nezhatí. „Vzdělávací centru nabízí možnost promítat v krytých přednáškových sálech, diváci jsou ale většinou na rozmary počasí dobře připraveni a zážitek z promítání pod hvězdami si nechtějí nechat ujít," poznamenala Fričová.

Na Nymbursku je jednou z mála stálic posledních let letní kino v zahradě zámeckého parku v Lysé nad Labem, které zahajuje promítací sezonu na přelomu června a července. Promítá se tam každý týden. Návštěvnost přitom závisí na nabídce. „Lidé chodí nejčastěji na české snímky, hodně táhnou filmy pro děti," říká provozovatel Lukáš Fuchs. Scéna letního kina v Lysé nad Labem umožňuje nejen promítání filmů, ale i pořádání různých koncertů. Ty podle Fuchse pomáhají udržet provoz letní scény.

Letní kino v Poděbradech promítá v letní sezoně také v zámecké zahradě, obvykle od čtvrtka do soboty. Letos zahájí kvůli rekonstrukci kina až 27. července. Potvrdil to Dominik Seidl z poděbradského městského kulturního centra.

V Mělníku se promítá pod širým nebem v parku Na Aušperku. Letní kino provozuje ve spolupráci s městským kulturním centrem neziskovka Přátelé Želvy.

Výběr filmů nechávají zcela na divácích. „Nabídneme prostřednictvím sociálních sítí asi dvacet filmů a lidé hlasují. Letos promítneme například Teorii tygra," vysvětlila za pořadatele Markéta Přerovská.

I když jsou letní kina dnes spíš vzácností, o své diváky se nebojí. Podle Havlase v Dobrovici zájem spíš stoupá: „Řekl bych, že chodí stále více lidí."

V centru Mělníka na Aušperku sleduje letní filmy sto až dvě stě padesát diváků. Přispívá k tomu i skutečnost, že se nevybírá vstupné, promítání v rámci Mělnického kulturního léta totiž finančně podporuje město.