Výstava 4
Kdy: 29. června – 17. srpna
Kde: palác Templ v Mladé Boleslavi

Proč přijít: Uměleckou skupinu 4 založil hudebník, výtvarník a spisovatel Václav Kořínek, jehož plastiky jsou součástí výstavy. Jakub Nitsche vystavuje obrazy, jež vycházejí z krajiny nevědomí, do nichž jsou jako výkřiky zakomponované jednoduché texty. Petra Urbanová se ve svých fotografiích zaměřuje na divoké ženy. Ivana Kořínková představuje šperky, které jsou unikátní spojením pradávné divokosti s ženskou elegancí.

Petr Fischer – Světlo/Prostor/Dialog
Kdy: 16. července – 20. srpna
Kde: Galerie Pod Věží, Mladá Boleslav

Proč přijít: Autor ve svých obrazech používá techniku šerosvitu, která byla populární v 15. a 16. století. Petr Fischer navozuje efekt astronomické fotografie kombinací makro a mikroprostoru. Jeho abstraktní tvorba klade důraz na pocit.

Výstava obrazů Rosti Osičky
Kdy: 13. června – 25. srpna
Kde: Sbor českých bratří, Mladá Boleslav

Proč přijít: Boxer, malíř a básník Rosťa Osička vystavuje speciální tvorbu dělanou přímo pro Mladou Boleslav. Na plátna zaznamenal momenty z historického úspěchu vozů Škoda 130 RS na legendární rallye Monte Carlo.

Na poslední cestě: zločin, trest a záhrobí
Kdy: 27. června – 8. září
Kde: Mladoboleslavský hrad

Proč přijít: Výstava představuje temnou historii celého regionu. „Prozradíme, zda měla Mladá Boleslav mučírnu, kdo a proč byl přivázán na pranýř a kudy se šlo na popraviště. Uvidíte popravčí meč, model šibenice, oprátku nebo skutečné mučící nástroje. A hlavně vám představíme záhadný smírčí kříž, teprve nedávno objevený za humny Mladé Boleslavi,“ uvádí na webu Muzea Mladoboleslavska.

Se šachovnicí kolem světa
Kdy: 25. června – 25. srpna
Kde: Muzeum Podbezdězí

Proč přijít: Luděk Pachman, rodák z Bělé pod Bezdězem, reprezentoval Československo na několika šachových olympiádách. Kvůli režimu však musel emigrovat. Výstava připomíná letošní 100. výročí jeho narození.

Obrazy Miroslavy Cáskové
Kdy: 11. června – 31. srpna
Kde: Muzeum Benátecka

Proč přijít: Rodačka z Benátek zachycuje na svých obrazech to, co ji těší. Většina realistických děl je inspirována cestováním.

Obnovené památky Podbezdězí
Kdy: 7. června – 28. října
Kde: Muzeum Podbezdězí

Proč přijít: Výstava připomíná Jana Nepomuka Jiřiště. „Turnovský rodák působil na Mladoboleslavsku a od roku 2000 do své předčasné smrti v roce 2013 byl nejdříve administrátorem a poté farářem v Bělé. Ze své pozice spravoval i okolní farnosti a pečoval tak o církevní památky v našem regionu. Výstava připomene jeho zásluhy o záchranu historicky cenných objektů,“ upřesňují na webu Muzea Mladoboleslavska.

Pokojíčky během času
Kdy: 1. června – 28. října
Kde: Muzeum Podbezdězí

Proč přijít: Sbírka Soni Kočové obsahuje obrovské množství pokojíčků pro panenky. „Nejstarší exempláře pochází z období secese, tedy z let 1880 – 1900, a nejmladší jsou v bruselském stylu, který vévodil československému designu v 60. a 70. letech. Ve sbírce najdete panenkovské komnaty jako ze zámku i selské světnice,“ upřesňuje muzeum.

Fotoobrazy pomáhají
Kdy: 21. května – 31. srpna
Kde: Mladoboleslavský hrad

Proč přijít: Fotograf Ondřej Holas se zaměřuje na krajinu, kterou mění v pohádkovou scenérii. Na arkádové chodbě v 1. patře hradu jsou vystaveny fotografie z Českého ráje a okolí.

Příroda Podbezdězí
Kdy: 1. května – 28. října
Kde: Muzeum Podbezdězí

Proč přijít: Dlouhodobá výstava seznamuje návštěvníky s faunou a florou oblasti na pomezí Středočeského a Libereckého kraje, s dominantou hradu Bezděz.

Svatby nejen na Mnichovohradišťsku
Kdy: 25. dubna – 1. září
Kde: Muzeum města Mnichovo Hradiště

Proč přijít: Výstava obsahuje svatební fotografie z let 1880 až 1990, stejně tak svatební šaty, kytice, přání či dary.

Fotogalerie: Škoda 1000 MB ve Škoda Muzeu

Škoda Muzeum

Automobilové muzeum nabízí jak stálou expozici, tak dvě dlouhodobé. Africké dobrodružství se Škoda Enyaq je k vidění do 30. září. Výstava 60 let vozu Škoda 1000 MB končí 5. ledna.