Pracovní partu popelářů, samotné Stvoření světa, komando zdravotních sestřiček, orientální tanečnice, vodníky, pirátku, vrbu a další desítky super vypracovaných masek mohl v sobotu obdivovat každý, kdo dorazil do klášterské restaurace Kristýnka. Maškarní ples tady patří už léta mezi oblíbené tradice, a klášterští si ho umí užít.

O hudební pohodu a zaplněný parket se celý večer starala osvědčená kapela Phoenix, která dokázala rozhýbat i ty nejzarputilejší odpůrce tance.

Dobrou zábavu vytvářely samotné masky, protože mnohé z nich po příchodu na sál předvedly nějakou scénku, aby si je přítomní lépe zapamatovali. K nejouzelnějším vystoupením patřilo Stvoření světa trochu jinak.

Úspěch ale sklidila například i paní v noční košilce, převlečená za notorického spáče, jež si s sebou přinesla i peřinu s polštářem a ustlala si přímo na parketu hned za pokladnou. Zahambit se nedal ani soubor Furiant z Malé Bělé, který o desáté vtrhl na scénu s velkou Travesti show. Diváci tak mohli tleskat „nefalšované“ Mariah Carey, Heleně Vondráčkové, Iloně Csákové nebo Haně Hegerové. Opravdovou bombou pak bylo půlnoční „furiantské“ vystoupení Labutí jezero, kde roli křehkých primabalerin bravurně ztvárnila mužská část souboru.

Pán Bůh: "Nebýt mě, mohlo být všechno úplně jinak!"

Parta klášterských, tematicky převlečená za Stvoření světa, dobyla srdce a bránice přítomných hned po svém příchodu krátkou scénkou. Po jejím skončení bylo víceméně jasné, že tyhle šoumeny hned tak někdo netriumfne.

Scénář předepisoval Pánu Bohu, stejně jako Evě i Adamovi notoricky známé věci: Pán Bůh zakázal oběma jíst ovoce ze Stromu poznání a had nabídl Evě jablko. Až potud zůstali klášterští poplatní originálu. Jenže kde se vzal, tu se vzal, přiběhl kromě hada, obtěžujícího Evu, také ďábel s krabicí viagry.

…a děly se věci. Adamovi narostl obří úd a dílo zkázy už nedokázal zastavit ani Pán Bůh. Sálem začali létat spermoníci, a ďábel začal viagrou zásobovat i ostatní osazenstvo sálu, které se mu nezdálo dost hříšné.

„Kdyby nebylo mě, všechno by bylo jinak. Zbytek party měl úplně jiný scénář, jenže já jsem doma našel ve skříni ten obří nafukovací úd, a tak mi přišlo škoda ho v té scénce nevyužít,“ řekl představitel Pána Boha Martin Pálka.Bravurní hereckou etudu osm účinkujících nijak zvlášť necvičilo. „Nebylo na to moc času, připravovali jsme se asi od středy. V podstatě jsme se sešli jen jednou, dohodli se a zapracovali na maskách. Jediná zkouška, která proběhla se odehrála půl nodiny před odchodem na ples v domě na chodbě,“ popisovaly spermoníci Jana Šolcová a Eva Macharová.

Specialitou celé akce byl i fakt, že Eva byla ve skutečnosti Radek Bezkočka a Adam Jaruška Hradiská. Oba dva se do svých rolí dokázali náležitě vžít, a zatímco Eva sváděla pány i na baru, Adam se dokázal po viagře jen stěží udržet, jakmile se kolem prohnala ženská sukně. „Na maškarní ples se těšíme každý rok. Jsme šťastní, že se nám letos podařilo vyhrát, ale špatně jsme si nevedli ani vloni – to jsme šli převlečení za hospodu, jenže jsme byli převálcováni orlojem, který nám vítězství vyfouknul,“ smála se Mirka Čurdová, převlečená za ďábla pokušitele.

Z celého Stvoření světa měli nejkrušnější masky Strom poznání a had. Had, v podání Ludmily Šelemberkové, vydržel mít po celou dobu na hlavě kuklu s rozeklaným jazykem a pro větší opravdovost se chvílemi dokázal i vinout po podlaze. Strom poznání Vladislav Hyka zase na svých ramenou nesl obrovskou korunu, osypanou jablky, z nichž se některá dala dokonce sníst, a také pohyb nohou mu lehce stěžoval urostlý kmen, do něhož byl zajat. Při odchodu ze scény ho šel ďábel dokonce podříznout opravdovou pilkou, aby se utrhl, když má ty kořeny.

Co si připravuje povedená partička na další maškarní se nepodařilo zjistit. Už teď se ale dá počítat s tím, že výsledek bude zase stát za to!