Pastelovými krajinami malířkami Věry Dytrychové, které svádí ke snění, se můžete projít až do 9. dubna v atriu Vzdělávacího centra Na Karmeli. Přijďte se jarně naladit půvabnými obrázky, vernisáž výstavy je plánována na pondělí 26. března od 17 hodin.

Vaše obrazy jsou snové, tajemné. Bylo vaším tajným snem stát se malířkou?

Je pravda, že kreslím odjakživa a vždy se mi líbily ilustrace v knihách.  Moc jsem si přála knížky ilustrovat, ale ambici stát se malířkou, tu jsem snad ani neměla. Stala jsem se učitelkou výtvarné výchovy a musím říct, že mne tato činnost naplňuje.

Kde čerpáte inspiraci?

V přírodě, v krajině, v knížkách, v tajemných příbězích, v zapomenutých koutech krajiny… Ale úplně nejvíc asi v místech, kam lidé nechodí, kde cítím přírodu, neznámo, historii různých polozapomenutých příběhů a tajemství.

Jakou techniku nejraději používáte a proč?

Moje obrázky jsou kresby pastelkami kombinované s pastely, akvarelem, akrylem. Pastelka mi vyhovuje, protože mám ráda zrod obrázku, mohu dlouho s ním spolužít, dotvářet ho. A navíc – pastelka je vždy po ruce, takže lze malovat bez dlouhých příprav.

Kdybyste si měla vybrat, kterým ze známých malířů byste chtěla být a proč?

To je složitá otázka, protože dobrých malířů a výtvarníků je hodně. Ale kdybych měla vybrat jednoho, pak by to byl Jiří Trnka. Toho jsem vždycky obdivovala.

Jsou krajiny ve vašich obrazech inspirovány některými skutečnými místy nebo si je vytváříte ve své fantazii?  A jak je to s lidskými figurami ve vašich obrazech?

Některé obrázky vycházejí z náčrtků, které si pořídím v exteriéru, jiné jsou vlastní fantazií. Nelze říci, co z toho převládá. A motivy lidských postav? To jsou přece obyvatelé krajin z obrázků.

Ve kterém z vašich obrazů byste chtěla strávit den?

Ve všech. Každý svůj obrázek žiji.

Máte nějaký obraz, který byste neprodala?

Nikdy bych neprodala obrazy, které visí u nás doma. Ty, s nimiž se denně setkávám pohledem u nás na zdech.

Na čem právě pracujete?

Jsem v plném pracovním nasazení v projektu Montessori, kde pracuji s dětmi předškolního věku a navíc vedu zájmový kroužek kreslení pro děti.  Ale abych se trochu odreagovala už teď plánuji cesty na léto, kdy si odpočinu.