Již VIII. ročník turistického etapového kulturně - didaktického putování Máchovi v patách, jehož pořadateli jsou Městské kulturní středisko Doksy a Městská kulturní zařízení v Bělé pod Bezdězem ve spolupráci s KČT v Bělé pod Bezdězem, vede vskutku ve stopách básníka Karla Hynka Máchy.

Cílem všech etap jsou totiž pivovary, které K. H. Mácha na svých cestách po severovýchodních Čechách jistě navštívil nebo pivo z nich určitě znal. Koncem března jsme byli ve Svijanech, v dubnu, a to v sobotu 16., vás zveme na máchovské putování do Kláštera Hradiště nad Jizerou.

Pivovar Klášter dostal své jméno podle kláštera řádu cisterciáků, který byl založen ve druhé polovině 12. století, nejspíš už v roce 1177. Velkolepý klášter tehdy patřil k nejvýznamnějším církevním objektům ve střední Evropě. Do dnešních dní se ovšem z kláštera, vystavěného ve stylu francouzské gotiky, zachovala pouze brána s překrásným portálem, která stojí na nádvoří současného pivovaru.

Zajímavá prohlídka

Pivo se zde začalo vařit už v roce 1570, ale začátek moderního pivovarnictví v Klášteře je spojen s rokem 1864. V tomto roce zde rod Valdštejnů nechal zbudovat jeden z nejmodernějších pivovarů své doby. Koncem 19. století patřil pivovar Klášter mezi sedm největších pivovarů v českých zemích. Budovy postavené před necelými 150 lety slouží výrobě piva dodnes.

Pro poutníky je zajištěna odborná prohlídka tohoto pivovaru s ochutnávkou piva. Žízniví i lehce znavení můžete spočinout k lehkému občerstvení v příjemné pivovarské sklepní restauraci Skála, kde bude i odlehčený kulturní program.

Prohlédně plastiky

Ale abyste si pivo zasloužili, musíte nejprve ujít nějaký ten kilometr. Vychází se v 10.15 hodin od vlakové zastávky v Malé Bělé do Rečkova, který byl v roce 2010 vyhlášen národní přírodní památkou. Vaše kroky dále povedou do Maníkovic, kde si můžete prohlédnout originální plastiky z mezinárodních sochařských setkávání, a skončíte v Klášteře v pivovaru.

Desetikilometrová trasa je nenáročná a vede zajímavými přírodními lokalitami. Není vyloučeno, že posezení v pivovarské hospodě může s sebou přinést i lehká nebezpečí ztíženého návratu, proto jsme zajistili odvoz poutníků autobusem k vlakům v Bělé a v Mladé Boleslavi.

Co ještě říci, co ještě dodati? Přijďte příjemně unavit své tělo a lehce povznést svou duši.

Renata Mauserová