Bates se stal jednou z hlavních tváří street art festivalu Město=Galerie v Mladé Boleslavi.
Street artu se věnujete téměř čtyřicet let. Vzpomenete si ještě na své začátky?
Začínal jsem ve svých patnácti letech. Byla to úplně jiná doba než dnes. Tehdejší možnosti byly velmi omezené, všichni malovali pouze klasické graffiti, žádné moderní projekce, jaké můžeme po celém světě vidět v současnosti. Navíc celá komunita byla výrazně užší. Prakticky tak stačilo zvolit si jen umělecké jméno a mohl jsem začít tvořit.
Dnes o vás lze mluvit jako o žijící legendě tohoto uměleckého směru. Jak náročné je vybudovat si takovou pověst?
Podle mě jsem umělec jako každý jiný. Malování je odjakživa nedílnou součástí mého života, dokonce se nebojím říct, že je jeho hlavním smyslem. Čerpal jsem z různých kultur, potkával jsem se s dalšími umělci v oboru i obyčejnými lidmi, abych s nimi sdílel své poznatky, nápady a získával novou inspiraci. Všechno jsem si vybudoval sám bez pomoci ostatních. Za vším je pouze tvrdá práce, pot a slzy.
Vaše díla zdobí galerie i veřejné prostory po celém světě. Na co se v rámci své tvorby zaměřujete?
Mám rád klasická graffiti, figury i velkoplošné produkce. Právě do tradičního graffiti stylu se snažím přinášet nové pohledy.
Nyní už vaše dílo zdobí i Mladou Boleslav, kde jste se představil v rámci festivalu Město=Galerie.
Za pomoci českého kolegy Cansera a německých umělců Slidera s Caparse jsem vytvořil velkou nástěnnou malbu, která oživila jednu z nudných šedých betonových mladoboleslavský zdí. Snad bude lidem ve městě dělat radost.
Je Mladá Boleslav streetartovým městem?
Pravda je taková, že street art v České republice obecně není na takové úrovni jako například u nás v Dánsku nebo v mnoha dalších evropských státech. Mladou Boleslav jsem dosud znal pouze jako „město automobilů“. Ale díky Nadačnímu fondu Škoda Auto zde street art nabírá na popularitě. Doufám, že i mé dílo pomůže k tomu, aby se město zabydlelo na streetartové mapě, protože v jeho industriálním prostředí je ukryt velký potenciál.
Čím na vás street art festival Město=Galerie v Mladé Boleslavi udělal největší dojem?
Svou pestrostí. Festival nebyl pouze o českých a světových umělcích. Líbilo se mi, že došlo k zapojení všech věkových skupin od dětí z nemocnice, přes mladé umělce z místní ZUŠ až po seniory, pro které byly připraveny speciální workshopy. Tohle je přesně koncept, který pomáhá zvyšovat povědomí o street artu.
Zaregistroval jste v Mladé Boleslavi nové talentované umělce?
Sledoval jsem závěrečný graffiti jam na tangentě určený pro širokou veřejnost, do kterého se zapojilo několik nadaných začínajících umělců, a jejich díla byla opravdu zdařilá. Nejvíce mě však zaujal slovenský umělec Panika 71, vítěz tzv. open callu, který dostal v rámci festivalu možnost tvořit po našem boku a svou úlohu zvládl velmi dobře.
Jaká je podle vás budoucnost street artu?
Je pěkné sledovat, jak se naše umělecké hnutí neustále posouvá kupředu. Konkrétně street art festival v Mladé Boleslavi je toho krásným důkazem. Ukázalo se, že i v České republice je spoustu mladých kreativních umělců. Proto bych si přál, aby se organizátorům podařilo naplnit jejich dlouhodobý plán – prezentovat město jako otevřenou galerii umění. Pokud bude street art více promlouvat do veřejného prostoru měst tak jako v Mladé Boleslavi, jsem přesvědčen, že za několik let bude největším uměleckým hnutím na světě.
Kdo je Bates
- narodil se v roce 1971 v Kodani
- graffiti a pouliční malbě se věnuje od svých 15 let
- jeho malby zdobí stěny ve městech v Africe, Velké Británii, Itálii, Japonsku, Mexiku, na Novém Zélandu, v Turecku či Spojených státech.
- od letoška je jeho dílo k vidění i v Mladé Boleslavi