To jsou aktuální lákadla programu Středočeského kulturního léta pro první dny nového měsíce. Kulturní léto nabízí programy rozmanitého ražení, které většinou hostí venkovní prostory muzeí a galerií zřizovaných Středočeským krajem. Trvat má do 25. září.

Samotný program tohoto týdne startuje o posledním srpnovém večeru, a to na zámku Nižbor. Příbramské divadlo tam sehraje Baladu pro banditu, muzikálovou verzi příběhu loupežníka Nikoly Šuhaje, který proslavil román Ivana Olbrachta.

První září patří nejenom zahájení školního roku, ale odpoledne také vystoupení dechové kapely Krajanka. Alespoň na nádvoří mladoboleslavského hradu, kde od 16 hodin začne program ohlašovaný jako muzika od srdce pro všechny dobré rodáky. Posluchači se mohou přesvědčit, že muzikantům to šlape nejen ve chvíli, kdy hrají lidové písničky. Jak se Středočeským kulturním létem, tak také s Mělnickým kulturním létem souvisí hudební program chystaný na večer 1. září. Swingový večer v podání uskupení Chouette v sadech u Masarykova kulturního domu má být tečkou za prázdninami, ale současně slavnostním zahájením nové divadelní sezony Mekuc neboli Mělnického kulturního centra.

Pozvánku do Mělníka nabízí i sobota, kdy se odpoledne uskuteční v muzejní kavárně a na radničním dvoře komentovaná výstavka a přehlídka kočárků Liberta 95 představující minulost kdysi proslavené mělnické továrny. Průřez produkcí z let 1933–1990 doprovodí i dobové oblečení modelek a hudba přibližující příslušné období.

Jen kousek od Mělníka pak Regionální muzeum Mělník pořádá akci i v neděli. V tomto případě to bude odpolední divadelní představení pro celou rodinu na hřišti ve Lhotce. Příbramské Divadlo Antonína Dvořáka nabídne hru Vinnetou, kde se představí postavy známé z knih Karla Maye i z filmů podle nich natočených, ale objeví se i nové figury s dosud neslýchanými historkami. Tou hlavní bude padouch Otto ovládaný nekalými touhami, kterého s jeho pomocníky není lehké přemoci. Rovněž v neděli bude hodně rušno také ve Středočeském muzeu v Roztokách u Prahy, kde vpodvečer rozjede skupina Tradición atraktivní program plný latinskoamerické hudby a tance, původně chystaný na 26. srpna. Už od 14. hodiny bude hlavnímu dění předcházet představení pro děti. Zámecký park nabídne během odpoledne i večera výběr občerstvení a delikates.