Divákům neunikne jediné gesto. Jsou od herců vzdálení často méně než metr. Prostor je vyplněn energií, která maximalizuje divácký zážitek. Občas do hlediště spadne rekvizita.

Chyběla vám malá scéna? Už nemusí, po více než dvou letech byl tento prostor v nové podobě slavnostně otevřen 
a pokřtěn premiérou nové inscenace.

„V posledních čtyřech letech město do rekonstrukce divadla investovalo 45 milionů korun. Jak divadelní budova, tak soubor si to jistě zaslouží," uvádí primátor Raduan Nwelati a dodává: „Na malou scénu se osobně velmi těším, kontakt mezi diváky
a herci tu byl vždy velmi bezprostřední."

Nadšením překypuje také ředitel Městského divadla František Skřípek: „Pátek 14. února byl pro nás sváteční den. Díky rekonstrukci jsme získali prostor hodný 21. století, který umožňuje obrovskou variabilitu."

Součástí malé scény, jež stále voní novotou a čeká na první diváky, je mimo jiné také jeviště vybavené hydraulikou, což umožňuje jeho spouštění a zvedání až do výše 80 centimetrů, nebo kvalitní systém odvětrávání.

Víc než praktickou novinkou je též objemný výtah, jenž vyrostl na místě zbourané nákladní rampy. Napojení na historickou budovu není znát,

Přestože premiéra nové inscenace vdechla malé scéně život teprve na Valentýna, slovy uměleckého šéfa Pavla Kheka „přivítala křesla první pozadí" už ve středu v rámci programu Za oponou.

Irskou černou komedii Osiřelý západ představili herci Petr Mikeska, Aleš Petráš a hostující Milan Kačmarčík společně právě s režisérem Pavlem Khekem. Nina Horáková, představitelka jediné dívčí role, musela dát přednost pracovním povinnostem.


close Irská černá komedie otevírá malou scénu Městského divadla. zoom_in

Těšit se můžeme na příběh ze zapadlého koutu melancholického Irska. Foto: Petr Veselý

Děj hry se odehrává na drsném irském venkově a sleduje příběh dvou bratrů (Mikeska, Petráš), kteří spolu žijí, ačkoliv si způsobují pouze trápení. Neradostné panorama doplňuje otec Welsch (Kačmarčík), alkoholik prožívající krizi víry, a místní děvče Girleen (Horáková).

Čekejte vyhrocené situace, křik, rvačky, naturalismus, ale také nadhled, humor a odpuštění – tyto prvky jsou pro irského dramatika Martina McDonagha typické.

Inscenace zaujme už zajímavým řešením prostoru, které by se mělo opět stát pro komorní malou scénu typickým. Postavy se na dlouhém a úzkém molu v rychlém, až filmovém střihu v mžiku přesunou například z kuchyně na břeh jezera.

„Prosím, omluvte to, že se k vám v tomto prostoru postavy občas otočí zády. V další scéně už to bude čelem, žádné místo není znevýhodněné. Na druhou stranu, je to také nástroj, jak vás přimět k tomu, abyste přišli znovu a sedli si jinam," žertuje Pavel Khek.

Jak potvrdili herci, menší prostor jeviště vyžaduje, aby mu přizpůsobili svůj herecký projev. „Nemůžete ale přijít na jeviště bez energie. To by vám neprošlo na malé scéně, na velké scéně by vás to zničilo," prohlásil Petr Mikeska, představitel jednoho z bratrů.

Dnes a zítra uvidí Osiřelý západ premiérové publikum. Ti ostatní se mohou do Irska vydat před koncem sezóny ještě dvacetkrát. Dramaturgové totiž pochopitelně zohledňují fakt, že na malou scénu se vejde pouze 80 lidí.