Pěkné počasí není pro organizátory filmových festivalů zrovna dobrý přítel. „Pořadatelé filmových festivalů samozřejmě mají rádi hezké počasí, ale ne zrovna v den jeho konání,“ smála se při rozhovoru pro Boleslavský deník Kateřina Roudnická, spolupořadatelka cestovatelského filmového festivalu Expediční kamera, který v sobotu ovládl Kulturní středisko Svět Mladá Boleslav.

Expediční kamera ale nabídla tak atraktivní program, že ani slunce, které se v plné síle poprvé o víkendu předvedlo po dlouhé zimě, neodradilo odhadem 150 návštěvníků, aby téměř zaplnily potemnělý velký sál s promítacím plátnem. Diváky přivítal spolu s pořadateli také náměstek primátora Daniel Marek. V krátkém rozhovoru v úvodu festivalu potvrdil záměr města na vytvoření centrálního přehledu kulturních akcí městských i soukromých pořadatelů, což umožní lepší plánování kulturních akcí a bohatší program pro Mladoboleslaváky.

„Pro návštěvníky festivalu byl přichystán bohatý program, zahrnující celkem osm cestopisných, vodáckých nebo horolezeckých filmů, dvě besedy „naživo“ spojené s autogramiádou, dvě taneční vystoupení, ochutnávka dominikánského rumu a opět nechybělo také losování anketních lístků, během kterého jsme návštěvníkům rozdali množství skvělých dárků od partnerů festivalu,“ říká spolupořadatel festivalu Expediční kamera Tomáš Adamů.

Kvalitní cestovatelské dokumenty

Filmy do programu festivalu byly zařazeny na základě ocenění, která nasbíraly v uplynulé sezóně. Stejně jako vloni tak pro diváky byl připraven program plný kvalitních dokumentů. Diváky nejvíce zaujaly horolezecký snímek Odkud není návratu, cestopisný dokument Barmania a extrémní bikerský film Life Cycles.

Velký divácký ohlas sklidily i obě „živé“ projekce. Na Dana Přibáně se diváci těšili již předem. Záchrana historického speciálu Tatry 805 ze spárů venezuelské byrokracie a ze zaplavené Amazonie byla pravým expedičním dobrodružstvím.

V odpoledním bloku se Mladoboleslavákům představili známí filmaři a dokumentaristé Petr Horký a Miroslav Náplava. Povídáním a filmem přiblížili divákům Albánii, krásku se špatnou pověstí. Zemi, kterou máme téměř na dosah, a kterou málo známe. Projekci doplnilo i zajímavé autorské čtení s přípitkem pro všechny diváky.

Dvě taneční vystoupení potěšila oko hlavně pánské části hlediště. Členky tanečního sboru Kintari předvedly v zářivě barevných kostýmech jávanský tanec Yapong. Tanečnice Fatima pak v doprovodu hudební skupiny Fatima Drummers rozvlnila pódium v orientálních rytmech.

Každý z návštěvníků festivalu obdržel stejně jako vloni ke vstupence také anketní lístek, kde byl prostor mimo jiné také k ohodnocení filmů, programu i festivalu jako celku. Mnoho z diváků této možnosti využilo a na anketní lístek vyjádřilo své názory i připomínky.

„Příjemnou satisfakcí pro pořadatele je množství pochvalných komentářů. Reakce diváků potvrdily domněnku, že festival podobného typu v Mladé Boleslavi lidem chyběl a projevená pochvala je hnacím motorem pro organizátory do dalšího ročníku,“ dodává Kateřina Roudnická.

| Video: Youtube

Kolem světa ve vysokoškolském kampusu

Ve stejný den, tedy v sobotu, se v Mladé Boleslavi uskutečnil festival Kolem světa. Ten zavítal do krásných moderních prostor prestižního Vzdělávacího centra Škoda v Mladé Boleslavi. Sem zavítaly zhruba dvě stovky diváků, pro které byly připraveny dokonce dva sály, kde se odehrávaly projekce a přednášky s promítáním fotografií.

Zájemci se tak mohli během poutavého vyprávění doplněného o jedinečné snímky přenést prakticky do celého světa a vyslechnout téměř neuvěřitelné, leč skutečné historky. Hlavní vstupní hala vysokoškolského kampusu se přitom proměnila v jedno velké multikulturní prostředí, kde mohli zájemci ochutnávat čaje s pojízdné orientální čajovny, nebo světové kulinářské dobroty a exotické koktejly připravené studenty z učiliště v Horkách nad Jizerou. K zakoupení byly i šperky, nebo cestovatelské publikace.

Během přestávek mezi jednotlivými programy si pak mohli diváci užít