HRADIŠTĚ

V kostele Svatého Jakuba v Mnichově Hradišti proběhne v sobotu 21. října koncert k oslavě dvacátého výročí partnerství mezi městy Mnichovo Hradiště a německým Erzhausenem. Vystoupí mužský pěvecký sbor z Erzhausenu a domácí Continuo a Charmone.

KOSMONOSY

Tradiční a oblíbená drakiáda proběhne v sobotu 21. října od patnácti hodin pod kopcem Prasečák na louce pod zámeckým parkem. Soutěžit se bude nejen o nejhezčího draka či o nejlepšího krotitele draků, ale i v mnoha dalších tradičních disciplínách.

Více tipů na kulturní, sportovní i jiné akce najdete v Tipech Deníku. Na stránku můžete rovněž přidat vlastní akci z Facebooku přes tlačítko "Přidat akci".

MLADÁ BOLESLAV

Už tuto sobotu se v mladoboleslavském Škoda Muzeu uskuteční další koncert. Od 20 hodin vystoupí kapela J.A.R. s Danem Bártou. Jedna z nejoriginálnějších funky kapel české hudební scény představí koncertní show v rámci své tour Eskalace dobra a spolu s ní přiveze politicky nekorektní humor, překvapivé změny stylu během písní, osobité a lety vyzrálé hlasy všech tří zpěváků a špičkové instrumentální výkony. Parta muzikantů a zpěváků říkajících si J.A.R. existuje už 28 let. Za celou tuto dobu se nezměnili a do Mladé Boleslavi přijedou ve složení: kapelník Roman Holý, zpěvák Dan Bárta, rapující Michael V. a Oto Klempíř, bubeník Bady Zbořil, kytarista Mirek Chyška, baskytarista Robert Balzar a dechová sekce ve složení Filip Jelínek, František Kop a Radek Kašpar.

BOLESLAV

V parkovacím domě na mladoboleslavském Staroměstském náměstí lze navštívit výstavu o třinácti zahraničních expedicích 8. oddílu vodních skautů Mladá Boleslav. Výstava představuje atraktivní a přitom úspornou formou fotografie, dokumenty, ukázky výstroje, propagační předměty i zajímavé a často vzácné předměty nalezené na zmíněných expedicích po celé Evropě, které se konaly mezi roky 1993 a 2017. Výstava o skautských expedicích v parkovacím domě potrvá minimálně do konce letošního roku. Po celou dobu výstavy zde poběží také krátký film o těchto expedicích.

KOSMONOSY

Indický večer, degustační večeři snoubenou s víny, sedm chodů za doprovodu hudby a tance. To zažijí návštěvníci kosmonoské restaurace Galatea už dnes. Je to přesně v den indického svátku světel zvaného Diwali. Začátek večera je naplánován na 19.00 a je nutné si rezervovat stůl.

HRADIŠTĚ

Beseda historiků nad životem a dílem Josefa Düricha (1847 – 1927) se koná v Klubu na Masarykově náměstí v úterý 24. října. Beseda začne v 17 hodin a nese název Josef Dürich, vítěz, který prohrál. Vystoupí PhDr. Jaromír Jermář, Mgr. Vojtěch Kessler a Ph.D., Ing. Jiří Patrák. Dürich, rodák z nedaleké Borovice byl mlynář, spisovatel, politik a výrazná postava československého zahraničního odboje v Rusku za první světové války. Byl starostou obce Klášter a také starostou Mnichova Hradiště. Za zásluhy o budování nových silnic byl vyznamenán Františkem Josefem I. rytířským křížem. Prezident Tomáš Garrique Masaryk mu udělil revoluční medaili a byly mu přiznány zásluhy o legie. Zároveň mu byla opět přidělena funkce místopředsedy Československé revoluční zahraniční národní rady. Josef Dürich zemřel 12. 1. 1927. V sousedním Klášteře Hradišti, kde je pochován, mu byl vystrojen velkolepý slavnostní pohřeb s poctami generála.

MLADÁ BOLESLAV

Střední průmyslová škola slaví 150. výročí. Zítra začnou oslavy v 10 hodin ve Sboru českých bratří. Od 11 do 17 hodin potrvá den otevřených dveří, přijít může každý. V přednáškovém sále budou promítány ukázky filmů, ve kterých figuruje škola nebo architekt Jiří Kroha. Studenti budou prezentovat své studijní aktivity. Hosté uvidí ukázky programů využívaných k modernizaci v rámci běžné výuky, příklady konstruování v programu Catia, práce s 3D tiskárnou a v učebnách informačních technologií bude probíhat ukázka výuky a práce s IT technologiemi. Otevřou se i dveře dílen. K vidění budou pracoviště, například truhlárna, soustružna, frézárna, brusírna, kovárna, svařovna, zámečna. K vidění budou spousty fotografií. Ve stejném duchu se bude vše konat i v sobotu, a to od 9 do 12 hodin.

HRADIŠTĚ

Městské muzeum Mnichovo Hradiště nabízí ke zhlédnutí pohled do historie života v Mnichově Hradišti. Retro výstava Hradiště a Hradišťáci v 70. a 80. letech je otevřena denně. Na výstavě je ke zhlédnutí přes tisíc dobových fotografií zachycujících slasti i strasti života ve městě před čtyřiceti lety. Kultura, sport, společenské akce, tehdejší podoba a výstavba města, ale i politika a agitace. Expozici doplňují předměty každodenní potřeby včetně krátkých video záběrů, které připomínají a navozují dobovou atmosféru ve městě a v okolí. Výstava je v muzeu města otevřena denně od 9 do 16 hodin, potrvá do konce října.

BRADLEC

V pořadí třetí Sousedská bradlecká drakiáda se koná tuto neděli 22. října. Zahájení je naplánováno na 14. hodinu a všichni se sejdou na louce u bradlecké školky. Pro přítomné jsou podle věku připravené soutěže, ceny, domácí koláče a také svařák.

VLKAVA

Slavnostní otevření Vlkavské dopravní cyklostezky se u místní mateřské školy uskuteční v sobotu 20. října. Začátek je v 15.30 hodin. V programu vystoupí Divadlo VeTři, připravena je prohlídka techniky integrovaného záchranného systému. Pořádá Obecní úřad Vlkava.

Postavy z filmů ožívají

Mladá Boleslav – Tajuplné postavy z filmů režiséra Tima Burtona ovládnou v sobotu 21. října od 17 hodin lesopark na Štěpánce. Během programu pro rodiče dětí předškolního a mladšího školního věku se návštěvníci při plnění úkolů vypraví například za Willy Wonkou, Střihorukým Edwardem, Barnabasem, slečnou Peregrinovou nebo za Alenkou z říše divů. Každá z filmových postav bude mít pro úspěšné řešitele úkolu připravenou malou odměnu.