„Stopy věků“ od nejdávnějšího pravěku až po raný středověk představí rozmanité exponáty, jež doplní i nejrůznější elektronické vychytávky a lákadla.

Stará historie v novém podání

Přítomnost moderních technických lákadel je ostatně důvodem, proč se v rámci koncertu, který muzeum uspořádá k zahájení výstavy v pátek od 19 hodin, sejdou na jednom pódiu Dan Bárta a Václav „Noid“ Bárta; s nimi vystoupí ještě Jaroslav Friedl a kapela Bek Bek Klan. Oba Bártové, jakkoli jsou hudebníky rozdílnými, mají jedno společné: jeden i druhý se stali součástí expozice. Doslova. V podobě hologramů, které ji oživují jako postavy dávných předků a předvádějí, jak se kdysi žilo: Dan coby muž doby kamenné a Noid v roli hrnčíře z doby bronzové.

Nové představení výsledků práce archeologů totiž nabízí mnohem víc než jen vykopávky ležící ve vitrinách. Přesvědčit se o tom budou moci i držitelé vstupenek na koncert (stojí 290 Kč): před začátkem vystoupení, mezi 18. a 19. hodinou, budou moci nahlédnout i do expozice. A nejen proto, aby omrkli, jak to oběma interpretům sluší v pro nás poněkud „divošské“ době.

Návštěvníci se mohou potěšit třeba i pohledem na vycpaného pratura, který zřejmě bude patřit mezi další velká lákadla. Nebo poznávat, jak se v primitivních podmínkách vyráběla sekera či třeba jak se obchodovalo v dobách, kdy ještě neexistovaly nejenom bankovní karty, ale ani placení v dnešním pojetí. Případně jak se kdysi bydlelo i pohřbívalo.

Od mletí mouky po lití cínu

Vedle netradičního koncertu je na zahajovací víkend připraven „tradiční“ doprovodný program. A skutečně pestrý: chystají se workshopy, jež představí možnosti řemeslné výroby v jednotlivých epochách. Že to tentokrát bude trochu jiné, než při populárních návštěvách skanzenů, slibují už připravované atrakce: lov na jelena, práce s rozmanitými nástroji, mletí mouky i s následným pečením placek, odlévání cínu – nebo třeba šermování.

Muzejníci navíc usnadní poznávání dějin prostřednictvím všech smyslů, osvěžených ještě virtuální realitou, tím, že nabídnou „zaváděcí ceny“: po celý víkend bude platit vstupné snížené na polovinu. Poznávat minulost však nejmladší generace nemusí jen v roli běžných návštěvníků.

V rámci této expozice muzeum připravilo také edukační programy pro základní školy. A nejen pro žáky druhého stupně, kteří už o pravěku mají povědomí z dějepisu: na své si přijdou i děti z prvního stupně, které tuhle látku ještě neprobíraly. Ti mladší budou poznávat, jak se žilo – přímo na vlastní kůži – a z těch starších se stanou objevitelé: sami si vyzkouší roli archeologů.