Tradiční hudební přehlídka Smetanovy Jabkenice je na spadnutí. Akce se koná v neděli 1. června od 13.30 hodin na nádvoří Památníku Bedřicha Smetany v Jabkenicích. Návštěvníci mohou navštívit i Památník a Jabkenickou oboru.
O tom, co na akci diváky čeká, jsme si povídali s organizátorkou hudební přehlídky Věrou Forejtovou.


Co nabídne divákům hudební slavnost Smetanovy Jabkenice?

Smetanovy Jabkenice jsou přehlídkou především amatérských hudebníků z našeho okresu nebo jeho blízkého okolí. Je tomu tak hlavně díky omezeným finančním zdrojům. V letošním roce se obci, která je pořadatelem slavnosti, podařilo získat finanční dary od sponzorů Ty nám umožnily především zlepšit propagaci a technické zajištění celé akce. Pokud bude tato spolupráce trvat i nadále, doufáme, že v příštích letech budeme moci pozvat účinkující i ze vzdálenějších míst.

Jací hosté vystoupí?
Slavnost zahájí smíšený pěvecký sbor Dobrovan, který za doprovodu instrumentálního souboru provede Dumkovy Dobrovické písničky. Pak budou následovat sólová vystoupení – pěvecká i instrumentální. Spolek Smetana z Jičína se představí ve společném vystoupení s Dobrovanem – v jejich podání zazní lidové písně, skladby Bedřicha Smetany a dalších autorů. Mladoboleslavský komorní orchestr se představí skladbou W. A. Mozarta Serenata notturna in D. Posledním účinkujícím bude pěvecký sbor Boleslav, který si připravil velmi zajímavý program – v jeho podání vyslechneme jak klasiku, tak i spirituály.

Kolikátý je to ročník této tradiční akce?
Ročníky nepočítáme, za oficiální začátek tradice se počítá rok 1924, rok odhalení Smetanova pomníku od sochaře Františka Bílka. První koncert, k uctění památky Bedřicha Smetany, se uspořádal podle kroniky Dobrovanu už v září roku 1884.

Koncerty se konaly i za okupace, památné jsou z té doby dva. První v roce 1939, kdy v Jabkenicích vystoupila Česká filharmonie pod vedením Václava Talicha, a druhý v roce 1944. Prodanou nevěstu shlédlo tehdy sedm tisíc diváků! Od války se ustálil termín první červnové neděle. Divácký rekord drží rok 1947 – 12 500 diváků!

V posledních letech jsme se opět díky Dobrovanu navíc vrátili k tradici Koncertů 11. května. Letos byl koncert velmi úspěšný. Diváci viděli a slyšeli Semčické Berušky se skupinou Modrý kšandy, Dobrovan a na závěr dětskou operu Červená Karkulka v nastudování žáků třetí třídy semčické školy pod vedením Tomáše Huška.

Budou letošní Smetanovy Jabkenice v něčem odlišné od minulého roku?

Divákům loňského ročníku připadala slavnost krátká, program je tedy o něco delší. Dále byly připomínky ke skladbě programu. V letošním roce se proto objeví více Smetanových skladeb. Co se naopak vůbec nezmění, bude závěrečné společné vystoupení zúčastněných sborů se sborem z Prodané nevěsty – Proč bychom se netěšili. Kdo viděl a slyšel tento sbor v loňském roce, ví, o čem mluvím, když říkám, že to bylo fantastické.

Na co se mohou návštěvníci nejvíce těšit?
Je těžké z programu vybrat a vyzdvihnout jednu věc. Závěrečný sbor bude jistě úžasný, já se těším na Mladoboleslavský komorní orchestr, jsem zvědavá i na spirituály sboru Boleslav. Společné vystoupení Dobrovanu a Smetany bude také jistě báječné a tak bych mohla pokračovat.

Myslíte už na rok 2009?
Samozřejmě, s většinou učinkujících jednáme už rok dopředu. Některé soubory mají velmi nabitý kalendář, a tak je to nutné. Máme nabídky také od zahraničních sborů z Francie a Německa. Snažíme se, aby program byl zajímavý pro všechny věkové kategorie, mladých diváků máme stále málo. Je ale potěšitelné, že mládež nechybí mezi pomocníky a výrazně se podílí na přípravách obou koncertů.