Boleslav, Boleslav, překrásné město… Právě tato píseň se stala v sobotu 28. března zahajovací na plese Obce baráčníků Malá Bělá, konaném v nedaleké Nové Vsi u Bakova.

Na parketě se roztančilo osm párů, půl dětských a půl dospělých, které předvedly tuto píseň zpracovanou do tanečních kroků. Následoval slavnostní krojovaný nástup, čítající 25 párů. Nejmladší krojovanou účastnicí se stala jedenáctiměsíční Natálka. Věkově pak následoval soubor Kominíček, soubor Furiant a takzvaní starší dorostenci.

Na všechny během večera došlo při krátkých tanečních vstupech. Ty se střídaly se vzorným hudebním doprovodem skupiny Difur Band. I ta navlékla pro tuto slavnostní příležitost kroje. Nejinak slavnostně byl vyzdoben i sál, kde nemohl na stolech chybět petrklíč a něco málo k zakousnutí. Tentokrát to byly preclíky, za které patří dík všem dobrovolnicím, které jich napekly několik beden. Dominantou vrchní části sálu byla májka zavěšená od stropu a její zdobené mašle, rozvěšené do všech stran připomínaly tak trochu baldachýn.

Po veselém zahájení se představil soubor Kominíček. Kolem desáté hodiny pak své nejnovější tance předvedl soubor Furiant a jako překvapení vystoupila takzvaná stará garda, která pilně cvičila pro tuto akci dva lehčí folklórní tance. Následoval prodej tomboly, kde hlavní cenou byl sud piva. Taháky však byly samozřejmě i dorty od místních tetiček. S blížící se půlnocí připravuje každoročně soubor Furiant malá a veselá překvapení pro doslova nadupaný sál. Nejinak tomu bylo i letos, kdy si dívky ze souboru nacvičily charleston a pánové pak jako třešničku na dortu o půlnoční pauze „zabaletili“ Labutí jezero. Potlesk a dlouhotrvající smích nebral konce. A ani samotná zábava ne.

A tak se šlo domů v pět. Škoda vždy té posunuté hodiny vpřed…

Monika Čapková