Výstava, kterou pořádá Klinika Dr. Pírka a společnost Medialogue ve spolupráci s Nadačním fondem Jiřího Menzela, nabízí kromě řady fotografií, textů, citátů i časových os i dopisy přátel a kolegů. Inspirací pro titulní panel výstavy se stala po léta shromažďovaná sbírka krabiček od sirek, které si Jiří Menzel ze svých cest přivezl.

Rozmarné cesty Jiřího Menzela dovolí divákům nahlédnout doslova pod ruce při práci „na place“, kdy vznikaly slavné Menzelovy filmy. Fanoušci jej uvidí při zkouškách v divadle a připomenou si i jeho četné role ve filmech a na divadelních prknech. Na desítkách snímků spatří oblíbené herce i další české a světové osobnosti, se kterými se Jiří Menzel setkal.

Jeho obsáhlým archivem se detailně probírala několik měsíců jeho osobní asistentka Míla Řádová, která s ním pracovala od roku 1974. „Přípravě fotografií a textů jsem se věnovala od listopadu loňského roku, archiv byl opravdu velký. Výstava připomene Jiřího Menzela jako osobnost, která proslavila českou kinematografii i divadelní tvorbu u nás i v zahraničí. Z mnoha snímků je vidět, že ač bral Jirka svou práci vážně, panovala u ní vždy pohoda a nechyběl ani humor, jemu tak vlastní,“ uvedla Míla Řádová, která je kurátorkou výstavy.

Herec Jaromír Hanzlík zdůraznil, že na slavném režisérovi bylo vidět, jak moc má rád lidi. „Chtěl publikum bavit, a také povznést, ale zároveň se mu nepodbízet. A měl rád i herce. Před natáčením Postřižin si ze západního Německa přivezl světle zelený, manšestrový oblek. To je krásný oblek a jak vám sluší, chválil jsem mu ho. A když byla premiéra filmu, tak mi ty šaty, zabalené jako dárek, věnoval. Myslím, že jsem buď jediný, nebo aspoň jeden z mála, koho Jiří Menzel obdaroval. Heč!“ zavzpomínal herec.

Výstava je volně přístupná 24 hodin denně. Je možné ji vidět také v nočním nasvícení.

Výstavy mají v parku svoji tradici od roku 2016. Ředitel Kliniky Dr. Pírka Stanislav Najman připomněl, že úrvní výstavou byla expozice Rozmarná léta Jiřího Menzela. „Vernisáže se tehdy zúčastnil přímo Jiří Menzel a v zahradě kliniky se promítal film Rozmarné léto. Po šesti letech má tedy klinika tu čest, že premiérově bude uvedena nová výstava Rozmarné cesty Jiřího Menzela a my jsme rádi, že můžeme našim návštěvníkům opět zpříjemnit den a pozvat je k nám,“ řekl.