Špičkové folklorní soubory opět míří do Bakova nad Jizerou. Na začátku července se zde opět odehraje Pojizerský folklorní festival. Co bude obsahem čtvrtého ročníku? Která osobnost tentokrát nad událostí převzala záštitu? Přináší letošní ročník nějaké změny? Zeptali jsme se ředitele festivalu Petra Hurta.
 

Držíte se konceptu, který už se třikrát osvědčil, nebo se letos vydáváte novou cestou?
Konceptu se držíme pouze v pátek, kdy proběhne od 19.30 hodin beseda se známou osobností, která nad festivalem tentokrát převzala záštitu. Letos to je Ota Jirák, známý herec a dabér. Ještě ten večer bude následovat degustace vína z vinotéky Hruška. Hlavní část festivalu, která probíhá v sobotu, je však oproti minulým ročníkům posunutá. Nezačínáme dopoledne, ale až po poledni. Ve 12 hodin proběhne přivítání zástupců souborů paní starostkou a ředitelem festivalu na městském úřadě a ve 13 hodin vykročí z náměstí průvod, který půjde k sokolovně, v jejímž areálu se festival tentokrát odehraje. Festival poběží až do 19. hodiny podle programu. Dějiště se změnilo kvůli realizaci nového průtahu městem.

Kdo letos přijede? Který soubor je největším lákadlem letošního ročníku?
Hlavním tahákem je valašský soubor písní a tanců Beskyd ze Zubří, dále Rokytka z Rokycan, Kohoutek z Chrudimi. Osobně si myslím, že velmi zajímavé bude vystoupení Patrika a Hynka Hradeckých z Domažlic oba dva jsou finalisté celostátní pěvecké soutěže Zpěváček. Vyhráli toho opravdu hodně a myslím si, že děti by mohli motivovat vyzkoušet něco podobného.

Vystoupí i zdejší spolky?
Ano, taneční škola Shareefa, mažoretky z Března, Kominíček z Malé Bělé a dětský klub Berušky z Bílé Hlíny.

Jak se to vůbec má s folklorem na Mladoboleslavsku a v Čechách vůbec?
Je jasné, že na Moravě to frčí jinak. Průmyslové Mladoboleslavsko je v tomto ohledu trochu neživý region. Právě Pojizerským folklorním festivalem se to snažíme změnit. Česká republika je však v zahraničí vnímána jako folklorní velmoc. Folklor je naše rodinné stříbro. Co se konkrétních souborů z našeho regionu týče, před lety byl z místních nejaktivnější Jizeran z Řepova, nyní je o něco aktivnější Furiant z Malé Bělé. Berušky z Bílé Hlíny už jsem zmínil. Ty si také nechaly udělat takové malé kroje a vystupují v nich se scénkami. Víc souborů tady neznám.

Pravidelní návštěvníci festivalu vědí, že celá akce není jenom o folklorním tanci a zpěvech. Co bude součástí doprovodného programu?
V minulých letech nad námi přeletěla letadla Nadace Mětoděje Vlacha, přijely historické automobily, letos se představí hasiči ze Škoda Auto. Návštěvníci budou mít možnost prohlédnout si vybavení, zeptat se na to, co je bude zajímat, a pravděpodobně proběhne i nějaká prezentace.

Nebude chybět jarmark?
Nebude a já jsem rád, že se stále daří to, co jsme domluvili na prvním ročníku. Tehdy jsme si řekli, že ze stánkařů nevezmeme každého, ale udržíme folklorní ráz staročeského jarmarku. Rozhodně nebudou ani letos chybět dobrovické řepánky. Dělá nám radost, že někteří prodejci se festivalu účastní pravidelně i přes to, že jej nenavštěvují tisíce diváků. Prý se jim líbí program.

Konec akce je naplánován na 19. hodinu?
To ano. Po oficiálním skončení akcí tohoto druhu se však soubory většinou neoficiálně sejdou a neformálně festival zakončí. U nás to bude v sále Radnice. Proběhne společné hraní, zpívání, tanec a veřejnost má možnost být při tom. Při vystupování souborů na pódiu má každý své místo, protože tance mají příběh a je pochopitelně nutné dodržovat kroky, tady to ale bude úplně o něčem jiném. Lidi budou možná překvapení, co všechno ve folkloristech je. Věděli jste, že s cimbálovkou jde zahrát i písně třeba od U2 nebo Nirvany a dalších známých interpretů?

Myslíte, že se něčeho podobného dočkají i účastníci tohoto setkání?
Možné to je. Po 22. hodině už se může stát leccos.