Druhý ročník festivalu světla Maják v Kosmonosech navazuje na úspěšnou loňskou premiéru, jejímž cílem bylo nabídnout místním kulturní vyžití po dlouhém období koronavirových lockdownů.

Loni akce přilákala přes pět tisíc návštěvníků. „Festival snoubí moderní umění s historií mladoboleslavského regionu. Velmi nás těší, že tato unikátní kombinace vyvolala při loňské premiéře u návštěvníků tak pozitivní ohlasy. I proto pokračujeme v započaté tradici,“ řekl Ladislav Kučera, ředitel Nadačního fondu Škoda Auto, který je hlavním pořadatelem festivalu.

Kosmonoský zámek přitahuje pozornost návštěvníků svými architektonickými skvosty, druhou říjnovou sobotu ale oslní jejich zraky tajuplné světelné instalace. Všichni návštěvníci se mohou těšit i na videomapping přímo na zámecké budově, při němž budou využity moderní technologie, které jsou energeticky úsporné. Novinkou letošního festivalu pak bude ohnivá show a chybět nebude ani gastro zóna s možností posezení.

„Prostřednictvím kvalitní zábavy chceme oslovit širokou veřejnost a ukázat lidem další možnost, jak může moderní umění promlouvat do veřejného prostoru. I když v Kosmonosech na rozdíl od nedávného boleslavského streetart festivalu půjde o dočasnou kulturní intervenci. Doufáme, že letošní ročník Majáku přinese do života obyvatel ještě více světla, ale zároveň i nové, nezapomenutelné zážitky,“ dodal Ladislav Kučera s tím, že festival je z velké části bezbariérový, a zavítat na něj tak může úplně každý.