Festival dokumentárních filmů s lidskoprávní tematikou Jeden svět dnes míří do svého finále, kterým tak vyvrcholí týden angažované kultury v Mladé Boleslavi.

„Během pěti promítacích dnů se festival snažil na třech promítacích scénách upozorňovat na aktuální problémy dnešní společnosti jako jsou prorůstající korupce českou společnosti, integrace cizinců či budoucnost energetiky,“ řekl Deníku organizátor festivalu Jan Kurka.

Svůj film Vše pro dobro světa a Nošovic přijel do Mladé Boleslavi uvést jeho režisér Vít Klusák. V následné diskusi Vít Klusák velmi emotivně vysvětloval divákům pozadí největší investice na zelené louce v České republice, stavby továrny Hyundai pár set metrů od chráněné zóny Beskydského národního parku.

Investice, která byla spojená s obrovskými dotacemi státu, výhrůžkami majitelům polí, na kterých továrna nyní stojí, ve svém důsledku nepřinesla žádné zlepšení na místním trhů práce, neboť korejský investor zaměstnává především zaměstnance z okolních zemí.

Ve středu byl promítán snímek Krev v mobilech, který dosti naturalistickým způsobem ukazuje skutečnost, že ve většině mobilních telefonech jsou obsaženy nerosty, s jejichž těžbou je spojeno vyvražďování a znásilňování obyvatelstva v odlehlých oblastech Konga.

„Pomyslnou třešinku na dortu tomu dává fakt, že všichni výrobci mobilních telefonů o těchto zvěrstvech vědí a čile obchodují s těžaři, kteří své tržby využívají pro nákup zbraní a vedení lokálních občanských válek,“ uvedl Jan Kurka.

Party v Účku

Ve čtvrtek byla hlavním tématem integrace cizinců v Mladé Boleslavi. Po snímku Skvělá příležitost, který popisuje kontroverzní situaci mongolských pracovních migrantů, kteří jsou českými personálními agenturami přímo v Mongolsku verbování s příslibem dobře placeného zaměstnaní, situace na místě je však dost odlišná.

V pátek festival Jeden svět vrcholí snímkem Na stupních vítězů, který je portrétem pěti evropských seniorů, kteří se přes svůj velmi pokročilý věk připravují na seniorskou olympiádu. Po filmu přijde besedovat místní seniorský atlet a šampión Ludvík Ollé. Celý festival bude zakončen afterparty v klubu U-turn v duchu cikánského bálu.