Jeden svět připravilo boleslavské občanské sdružení Téma dne ve spolupráci se společností Člověk v tísni, projekce festivalu se uskuteční Na hlavní scéně, v malém sále Domu Kultury a na Eko-scéně v Pavilonu Domu dětí a mládeže.

Kromě promítání přinese festival zajímavý doprovodný program, odehrávající se letos převážně pod širým nebem ve městě, projekce pro školy či sobotní filmový maraton.

Festival slavnostně zahájil v pondělí večer snímek režiséra Bohdana Bláhovce Show!, přijela ho uvést ředitelka Jednoho světa v regionech Lenka Lovicarová a po projekci filmu se uskutečnila také online videodebata s režisérem.

Po zahájení se diváci mohli těšit na netradiční raut připravený ve spolupráci s organizací Zachraň Jídlo, který svou hudbou doprovodí boleslavského kytarista Zdeněk Sedlář.

Program Jednoho světa v Boleslavi nabídne filmy i diskuze s pracovní tématikou, které se mohou dotknout osobní zkušenosti každého diváka (Doba Slevová, Čest práci.)

Práce, tak zní název hlavního tématu letošního ročníku festivalu dokumentárních filmů s lidsko-právní tématikou Jeden svět, který v Mladé Boleslavi ve dnech 17. až 22. března nabídne ke zhlédnutí více než dvě desítky filmových dokumentů.

Zároveň se také podívá na práci z hlediska problémů v rozvojovém světě a pracovních podmínek lidí v zemích, kde vzniká světová produkce zboží (Podezřelá čokoláda, spojená se slavnostním předáním titulu Mladá Boleslav fairtradeové město).

Další filmy, které se objeví v programu, se zabývají sociální tématikou (Poslední sny) o životě lidí v nedemokratických režimech (Allepo zápisky z temnoty) či zajímavé dokumenty českých tvůrců (Dál nic.) Součástí programu jsou také pozitivní a inspirativní snímky (Všechno je možné.)

Velmi důležitou součástí Jednoho světa jsou také projekce pro školy, zatímco veřejnost chodí na filmy večer, mladoboleslavským školákům promítá Jeden svět dopoledne a nabízí jim tak zajímavé obohacení výuky.

„S autentickou zkušeností, kterou dokumenty zprostředkovávají, pak po projekci ještě dále pracujeme, prostřednictvím debatérů, kteří jsou většinou odborníky na danou problematiku. Snažíme se tak studentům otevírat oči a předávat jim nové informace o lidsko-právní problematice, o kterých nemuseli mít doposud ani tušení nebo je znali je povrchně", říká koordinátorka projekcí pro školy Tereza Ritterová.

Protože se festival letos koná ve městě již po páté, připravilo Téma dne k této příležitosti netradiční doprovodný program, ten bude více než kdy jindy vstupovat do veřejného prostoru.

Festival Jeden svět zahájil unikátní videomapping, oživil budovu staré radnice

Pomyslné dveře instalace „Obýváku ve městě", připraveného mladoboleslavskými studenty, pozve k návštěvě a posezení až v úterý v 11 hodin, v pondělí organizátorům nepřálo počasí. Poté ale po celý festivalový týden nabídne nejrůznější koncerty a představení.

Ani letos nebude chybět páteční festivalová afterparty, která se opět odehraje v klubu U Turn a vystoupí zde kapela Hot Sisters.

Diváci, kteří si budou mít chuť dát filmový „nášup", mohou přijít na tradiční sobotní filmový maraton, ten se také uskuteční na hlavní scéně festivalu v malém sále Domu kultury v sobotu 22. března od dvanácti hodin.