V Mladé Boleslavi byl v pondělí večer zahájen druhý ročník festivalu dokumentárních filmů Jeden svět.

„Letos se chceme zaměřit především na témata občanské angažovanosti, multikulturního soužití a mezigeneračního dialogu,“ říká Jan Kurka, předseda občanského sdružení Téma dne, které festival v Mladé Boleslavi organizuje.

Slavnostního zahájení v Kulturním středisku Svět se zúčastnila mimo jiné ředitelka pražského festivalu Jeden svět a rodačka z mladoboleslavského Bezna Hana Kulhánková.

Otevíracím tématem festivalu byl boj Barmánců za svobodu. Barmský stát je několik desetiletí vojenskou diktaturou, která velmi tvrdě potlačuje jakékoli opoziční aktivity. V současnosti je v barmských věznicích na 2000 politických vězňů.

„Jejich situace je naprosto tristní. Jsou zavíráni ve vykonstruovaných procesech a často dostávají tresty převyšující hranici 50ti let,“ popisuje situaci Sabe Soe, ředitelka Barmského centra v Praze, která byla hlavním hostem zahájení festivalu. Sabe Soe organizuje pomoc barmským uprchlíkům v České republice a snaží se mobilizovat české veřejné mínění a české politiky na podporu politickým vězňům v Barmě. „Je důležité, aby mezinárodní společenství tlačilo na vojenskou juntu, která v Barmě vládne,“ zdůrazňuje Sabe Soe.

Během festivalu Jeden svět v Mladá Boleslavi mají návštěvníci příležitost vyjádřit podporu barmským politickým vězňům a podepsat petici určenou Pan Ki-munovi, generálnímu tajemníkovi OSN, aby se osobně zasadil za zlepšení situace v Barmě. „Tyto petice mají obrovský význam. Přestože se to na první pohled může zdát jako zbytečné a velmi vzdálené českým občanům, tak podaří-li se získat dostatečnou podporu této petici, v konečném důsledku tlak západních politiků a institucí bude znamenat konkrétní zlepšení situace jednotlivých vězňů v Barmě. Barmská junta samozřejmě nestojí o kontroverzní image v zahraničí,“ shrnuje Sabe Soe. V české společnosti jde o zkušenost stále živou; podpora ze zahraničí často zapříčinila propuštění českých politických vězňů z dob komunismu.

Festival Jeden svět pokračuje v Mladé Boleslavi celý týden. V úterý byla hlavním tahákem projekce v poslední době často zmiňovaného českého snímku Vše pro dobro světa a Nošovic, který přijede uvézt jeho režisér Vít Klusák. Ve středu přijede diskutovat o významu mezinárodních institucí vedoucí právní poradny Transparency International Vladan Brož a večer proběhne na Malé scéně Městského divadla představení mezinárodně oceňovaného souboru VOSTO5.