Ples, při němž hrají hlavní roli malinkaté zástěrky, které ženy špendlí tanečníkům, s nimiž se jim hezky tancovalo, se konal v novodobé historii už potřetí.

"Jsou to přesně tři roky, kdy jsme se rozhodly navázat na tradici našich maminek a babiček a začaly připravovat Zástěrkový ples poprvé," uvedla za mukařovské dobrovolné hasičkyHana Kuntošová.

Zástěrky ve formě kotilionků se prodávají u vstupu. Je na každé ženě, kolik investuje do jejich nákupu, a kolik šťastlivců od ní zástěrku získá. Letos byl nejúspěšnějším tanečníkem a Králem Zástěrkového plesu zvolen Josef Prokop, člen mukařovského zastupitelstva.

Na jeho klopě v sobotu večer přistálo celkem dvaadvacet zástěrek. "Opravdu jsem si každou poctivě odtancoval, a jenom jednou jsem dostal dvě zástěrky od stejné tanečnice. Ale přiznám se, že to byly pomalejší tance, na polku mě opravdu neužije," smál se král plesu. Kromě šerpy a blahopřání od krásných hasiček dostal i velmi netradiční odměnu - dárkový koš se 150 balíčky kondomů a domácím šampaňským.

Plesu využily borovické dobrovolné hasičky také k propagaci a prodeji kalendáře se svými fotkami. Nutno podotknout, že v závěru plesu nebyl k dostání ani jeden kousek, a to jich daly k dispozici padesát.