„Může si mě koupit každý Afghánec, tak vy taky, ne? Stejně jsem na prodej," říká šestnáctiletá Sonita íránské režisérce. A začíná fantastické hudební dobrodružství. Snímek sklízí ceny po celém světě. Získal hlavní cenu na festivalu v Sundance, naposled pak v Praze na Jednom světě.

Režisérka Rokhsareh Ghaem Maghami zachytila několik let života mladé afghánské dívky Sonity, která s rodinou unikla před Talibanem do Íránu. Čekala ji domluvená svatba se starším mužem. Její blízcí za to měli dostat velký obnos peněz. Sonitin sen se ovšem od naplánované budoucnosti lišil. Toužila stát se slavnou raperkou, i přesto, že v Íránu je ženský sólový zpěv zakázaný.

Její život nabral zcela jiný směr, když se odvážila přijít za režisérkou filmu s troufalým návrhem: „Kdybyste našla někoho, kdo by za mě zaplatil, a dala mi ty peníze, já bych jim to vrátila, hned jak bych díky hudbě vydělala dost peněz," řekla Sonita. Brzy na to vznikl její první klip Dcery na prodej,který má dnes na YouTube téměř 400 tisíc shlédnutí.

Snímek odstartuje dnes festival Jeden svět v Mladé Boleslavi od 18:00 v rámci slavnostního zahájení v divadelní sále Domu kultury. Po projekci bude následovat debata s ředitelem Organizace na pomoc uprchlíkům Martinem Rozumkem. Slavnostní zahájení bude završené rautem od Yellowgreentomatoes a latinskými hudebními rytmy DJ Bartheze.

Festival Jeden svět bude probíhat po celý týden až do soboty. V úterý pokračuje od šesti v Ekocentru zahrada podmanivým snímkem Švédská teorie lásky o znepokojujících podobách odcizení se lidí v dnešní společnosti. V osm hodin proběhne v divadelním sále Domu kultury debata s Markem Wollnerem, šéfredaktorem reportážní publicistiky České televize a čerstvým držitelem Peroutkovy ceny. Debata se zaměří na význam médií v dnešní době, na různé podoby současných propaganda a nakolik ty se podílejí na polarizaci ve společnosti.

Autor: Téma dne