V Městském divadle se už drahnou dobu hovoří o Smrti. Naštěstí se však nejedná o skon nikoho ze zaměstnanců divadla. Pod tímto familiérním označením se skrývá klasické americké drama Smrt obchodního cestujícího, jehož zkoušení včera dopoledne začalo.

Příběh stárnoucího obchodního cestujícího Willyho Lomana, který je kvůli svému věku a snižující se výkonnosti vyhozen z práce, chytá se do pasti půjček a úroků a končí tragicky, napsal Arthur Miller v roce 1948 a postavil tak na hlavu mýtus o americkém snu.

O tom, že se jedná o vynikající dílo, nelze pochybovat. Miller za hru získal Pulitzerovu cenu a mimo jiné se oženil s femme fatale Normou Jeane Mortenson. Že vám její jméno není povědomé? A Marilyn Monroe znáte? Obě jména patří stejné ženě.

„Ta hra je o intenzivním problému, který se dotýká nás všech. Prvním je rodina, která každého zásadně ovlivňuje, druhým téma deziluze a snů, které se nedaří naplňovat. I sám Miller řekl, že si myslí, že tato hra je aktuálnější dnes, než v době, kdy ji napsal,"konstatoval během své zahajovací řeči režisér Pavel Khek, pod jehož rukama bude inscenace získávat tvar.

Do hlavní role Willyho Lomana, otce dvou dospívajících synů a titulního obchodního cestujícího, Khek obsadil Petra Bucháčka.

„Když jsem byl před lety v angažmá v Mostě, hráli jsme tam tuto inscenaci. Strašně jsem tehdy nezáviděl kolegovi, který hrál titulní roli, když 14 dní před premiérou běžela v německé televizi Smrt obchodního cestujícího s vynikajícím Dustinem Hoffmanem v hlavní roli. Pak došlo na premiéru a ten náš Willy byl lepší. A já mám teď obrovskou trému. Kromě toho, že to je velmi těžká role, ještě z toho, že ji přede mnou hrála taková esa," neskrývá rozpaky Bucháček.

Jeho rodinu, která je kromě honby za úspěchem a naplněním snů druhým hlavním tématem hry, ztvární Karolina Frydecká, Václav Šanda a Aleš Petráš.

„Paní režisérka Glancová vzpomíná na to, jak byla nadšená, když viděla v 60. letech v roli Willyho Karla Högera. Dodává ale, že tenkrát tomu světu půjček a hypoték moc nerozuměli. Dnes už je doba dál a těmto problémům rozumíme víc než dobře. Jsem zvědavá, jak to bude fungovat," říká Karolina Frydecká.

Oba matadoři domácího souboru jsou zvědaví rovněž na spolupráci s nejmladšími přírůstky ansámblu.

„Zatím jsme spolu ještě intenzivněji nepracovali. Uvidíme, jak si sedneme. Rozhodně ale nehrozí žádné stereotypy," usmívá se Bucháček.
Kromě místních herců se na mladoboleslavskou scénu po 15 letech vrací jako host Karel Vlček, choť herečky Evy Reiterové, který před lety strávil na zdejších prknech čtyři roky. V této inscenace se chopí role strýce Bena.

Dále uvidíte Ivo Theimera, Lucii Matouškovou, Miroslava Babuského, Petra Halíčka, Evu Reiterovou, Dagmar Teichmannovou, Veroniku Soumarovou, j.h. a Michala Kopčana, j.h.

„Je mi jasné, že právě dokončujete Hostinu dravců, takže vás tu nebudu dlouho držet. Přečteme si to a vy alespoň získáte přehled o struktuře hry, která je nesmírně složitá. To vím z vlastní zkušenosti, pokoušel jsem se v textu škrtat a skoro to není možné," zakončil nad občerstvením sestávajícím z typicky amerických kuřecích křidélek, koláčů, salátů, coca-coly Pavel Khek.

Zmíněná hostina dravců má premiéru příští pátek 28. února, na Smrt obchodního cestujícího si počkáme do druhé poloviny dubna.