Sex pro pokročilé, tak zní název představení, které na boleslavských divadelních prknech uvidí diváci už dnes večer.

Že jde o opravdu hvězdnou inscenaci potvrzují jména hlavních protagonistů: Karel Roden a Jana Krausová. Hru do Mladé Boleslavi přiváží občanské sdružení Sponte Sua, které tak pokračuje v tradici charitativních divadelních představení, potvrdila Alena Šebková, jednatelka reklamní agentury Adverte, která se na organizaci podílí.

„Karel Roden měl v Městském divadle v Mladé Boleslavi vystupovat již dvakrát, ale kvůli tomu, že natáčel film v USA, se divadelní představení bohužel rušila. Jsem moc ráda, že dnes se to konečně povede, a on sem spolu s partnerkou Janou Krausovou přiveze hru kanadské autorky Michele Rimlové Sex pro pokročilé, která měla premiéru vloni na podzim," líčí Alena Šebková.

Každý, kdo na některé z divadelních představení, organizovaných sdružením Sponte Sua, někdy zavítal, tuší, že část vstupného putuje na dobročinné účely.

Tentokrát vybrané peníze pomohou teprve pětiletému Františkovi. Jeho maminka Soňa se snaží dát dohromady sumu, díky níž by mohl podstoupit operaci, která mu může pomoci postavit se na nohy.

„František se narodil v pětatřicátém týdnu těhotenství, tedy lehce předčasně. Mám už ale i starší děti, které se také narodily dřív, takže jsem to nebrala jako nic tragického. Zpočátku se vyvíjel úplně normálně, vzhledem k nedonošenosti bylo na místě, že byl možná trochu pomalejší," popisuje Soňa Štafflová počátek synova života.

Dokonce se postupně i sám stavěl u nábytku, vždycky ovšem jen na špičky. Ve dvou letech mu byla diagnostikována dětská mozková obrna a spastická diparéza.

„Jelikož je František spastik, má problémy se zkracováním svalů. Operace by mu měla svaly uvolnit. Klasická metoda ovšem znamená, že bude mít po operaci šest týdnů sádru, čímž se značně oddálí rehabilitace. Navíc je to opravdu aktivní klučina, takže si nedovedu představit, jak by mohl zůstat tak dlouho v klidu," vysvětluje maminka, proč shání peníze na operaci.

Laparoskopická metoda, kterou lze použít, totiž znamená, že by mohl během týdne začít rehabilitovat a postavit se na nohy. Zdravotní pojišťovna ji ovšem nehradí.

„Tahle operace stojí kolem sedmdesáti tisíc korun, a veškerou finanční zátěž nesou rodiče. Já jsem s dětmi sama, František má ještě osmiletého bratra, a tuhle částku si skutečně nemůžu dovolit," vysvětluje paní Soňa, která by přesto synovi ráda usnadnila už tak nelehký život.

František je podle ní na první pohled pětileté dítě jako každé jiné. „V září se mi ho podařilo umístit do školky, kde nám úžasně vyšli vstříc. Může tedy pobývat se zdravými dětmi, což mu ohromně prospívá, je zvídavý, krásně se tu rozpovídal a zapadl do kolektivu. Děti ho berou také skvěle, nedávají mu najevo, že by byl nějaký nemocný chudáček. Liší se od nich vlastně jen tím, že když vstane od stolečku, je schopen ujít s pomocí berliček jen nějaké dva tři metry, víc ne. Ale i díky té operaci, která ho čeká, a jejíž výsledek je nevratný, má velkou šanci, že bude chodit. Nerada bych ho o ni připravila," svěřuje se .

Se synem paní Soňa denně cvičí, rehabilituje a dvakrát za rok s ním jezdí do lázní. Pobyt tam mu ohromně pomáhá a je vždy vidět velké pokroky. František má totiž problémy i s jemnou motorikou, nejen s dolními končetinami.

A aby toho nebylo málo, přidaly se i další komplikace, u DMO nijak neobvyklé. „František totiž trpí strabismem a má astigmatismus, za sebou má už dvě operace očí. Všechno ale snáší moc statečně," chválí malého bojovníka jeho maminka.