Letošní ročník Vtelenské dechparády organizuje Václav Hlaváček. Ten je zároveň kapelníkem jedné z představených kapel, Krajanky. Akco pořádá ve spolupráci s majitelem zámku Stránov Jaromírem Šimonkem a Obecním úřadem v Jizerním Vtelně. Nejen s kapelníkem známé pražské dechovky, ale i s mužem, který festivalu vdechl život, Václavem Hlaváčkem, jsme mluvili o přípravách třetího ročníku festivalu Vtelenská dechparáda.
Proč zrovna přehlídka dechovek v Jizerním Vtelně?
To je vlastně úplně jednoduché. Já sám jsem se narodil v Mladé Boleslavi. V Jizerním Vtelně se narodila moje maminka a v sousedním Krnsku otec. Dnes máme po babičce v Jizerním Vtelně chalupu, a tak jsme vlastně s Krajankou tak trochu domácí kapela. Maminka hrávala v Jizerním Vtelně divadlo s ochotníky, děda promítal v Krnsku kino. A vůbec, dříve bylo kulturního vyžití a různých akcí v místě daleko více.
Co chcete pořádáním dechparády v Jizerním Vtelně dokázat?
Naše snaha je jednoznačná. Opět vrátit do Jizerního Vtelna kulturní dění, aby se lidé sešli, popovídali si, či si jen zazpívali. Určité zkušenosti již máme.
Jaké zkušenosti?
Pořádáme v Praze na Křižíkově fontáně mezinárodní festival české a moravské dechovky s názvem Hraj kapelo, hraj. 23. a 24. června to bude již 11. ročník. Zajímavostí je pro návštěvníky určitě i to, že během festivalových koncertů, které začínají vždy ve 13 hodin, proběhne i produkce Křižíkovy fontány s originální hudbou.
Jaký bude program celé akce?
Vždy se snažíme dát prostor pro orchestry, které působí v regionu. Začátek letošního nedělního odpoledne je naplánovaný na 14. hodinu a jako první se z pozvaných kapel představí Táboranka. Tu vystřídá Turnovanka, po které zahraje host z Moravy, jedna z nejlepších kapel současnosti, Stříbrňanka. O finále celého odpoledne se postará Krajanka. Rád bych chtěl touto cestou velice poděkovat za pomoc při organizaci celé přehlídky všem kamarádům, kteří se starají nejen o technické zázemí celé akce, ale i o plno dalších drobných věcí, bez kterých se pořádání takovéto přehlídky neobejde. Pro návštěvníky je vše zařízeno i po stránce gurmánské. Prozradím jen, že k dobrému pivu z pivovaru Podkováň bude k ochutnání i plno dalších specialit z udírny.
Připravila Krajanka něco nového pro tuto přehlídku?
Pro návštěvníky festivalu jsme připravili písničky, které v podání Krajanky velice dobře znají. Zařadíme i několik novinek, které jsou nachystány na naši novou desku a představíme i nové číslo časopisu o dechové hudbě s názvem Naše muzika.
Jaká je podle vás dnes dechová hudba v Čechách a jaká je role dechové muziky v přívalu tolika hudebních žánrů?
Řekl bych, že v minulých letech zaznamenala nebývalou popularitu v zahraničí, ale i u našich posluchačů získává také stále větší oblibu. Minulý týden jsem se byl podívat v Německu na 8. mistrovství Evropy dechových orchestrů, kde hrály kapely z šesti zemí Evropy. Byl to velký zážitek a naše návštěva byla tak trochu poznávací. Před rokem jsme vyhráli výběrové řízení na pořadatelství jubilejního desátého ročníku v roce 2009. Je to pro nás veliká pocta, protože v konkurenci 11 zemí jsme nakonec, vzhledem k velkému ohlasu námi pořádaných akcí, vyhráli. Naší snahou vždy bylo a je navázat a oživit tradici festivalů české a moravské lidové hudby. A co se týče role dechové muziky? Je pravda, že media se jí moc nevěnují. Mohlo by se zdát, že naše lidové písně a dechová hudba jsou potlačované, ale ve skutečnosti tomu tak není. Vždyť přece v pop music i v country se , i přes záplavu amerických hitů, k lidové muzice také vracejí. Samozřejmě, že záleží na tom, jaké je aranžmá, kdo písničku zahraje a zazpívá, ale když se to povede, většinou pak s kapelou zpívá celý sál. A já věřím, že zítra bude zpívat společně celý park zámku Stránov.
Kdo vám pomohl při realizaci festivalu?
Finančně celou akci podpořilo Ministerstvo kultury ČR, Středočeský kraj a celá řada sponzorů, kteří pochopili, že bez jejich podpory se tyto akce nedají pořádat. Za to jim patří naše poděkování. Mediálními partnery přehlídky jsou Boleslavský deník, Rádio Jizera a časopis Naše muzika.