VDomě dětí a mládeže ale působí od roku 1978. Dnes má vtéto instituci na starost, společně se svým manželem, divadelní soubory Jitřenka a Kašpárek. Hana Vidlařová poskytla Boleslavskému deníku rozhovor vrámci oslav 55. narozenin Domu dětí a mládeže, které se chystají už na zítra.

Srovnejte skladbu zájmových kroužků před dvaceti lety a dnes.

Vminulosti jsme vnabídce měli velký výběr modelářských kroužků – leteckých, lodních, ale i raketových. To, že některé kroužky zanikly, není dáno pouze nezájmem dětí, ale i člověkem, který určitou zájmovou činnost vyučuje. Vedoucí musí být osobnost, musí být ve svém oboru dobrý a umět děti motivovat, jeho nástupce ho musí umět nahradit na sto procent. Pokud tomu tak není, tak děti přestanou mít o činnost zájem. Stejně se ale nedá vytvořit pravidlo, které činnosti byly pro děti zajímavé vminulosti, a které jsou to dnes. Je to skutečně různorodé.

Přibylo kroužků nebo naopak?

Spíše ubylo. Je to tím, že už i základní školy nabízejí pro své žáky volnočasové aktivity. Energii, kterou jsme ušetřili na kroužcích, které byly zrušeny, vkládáme dál. Založili jsme informační centrum mládeže, zde mohou být ti starší, kteří jsou neradi organizováni. Nabízíme programy i mateřským a základním školám. Jedná se například o přírodovědné programy na Zahradě Domu dětí a mládeže nebo o divadelní představení sbesedou a interaktivním programem. Také připravujeme akce pro rodiny, které jsou třeba o víkendu, takže děti se mohou zúčastnit i srodiči.

Přizpůsobujete se nějak trendům dané doby?

Určitě. Přizpůsobujeme se stále novým technickým trendům. Novinkou pro letošní rok je televizní studio, o které je veliký zájem. Velký boom byl i vdobě, když na školách nebyly počítače a Dům dětí a mládeže jich měl šest. Začalo to opadat, když školy začaly být počítači postupně vybavovány. Stejně je to i skeramickou dílnou. Dnes už si školy mohou dovolit koupit keramické pece. Děti jdou za tím, co jinde nemají, takže musíme být vždy o krok napřed.

Jak je to splacením kroužků? Platilo se vždy?

Ano, ale srovnávat ceny před dvaceti lety a dnes, nemohu. Zdnešního pohledu by to bylo směšné. Ale ty ceny vždy odpovídaly dané době.

 

Kolik dnes rodiče zaplatí za své dítě vDDM?

Cena za kroužky se pohybuje do dvou tisíc za rok. Je to odstupňované tím, jak je určitá činnost náročná na vybavení a na spotřebu materiálu. Je rozdíl mezi šachysty a televizním studiem.

Měli někdy rodiče problémy scenou za určitý kroužek?

Ne, nikdy. Dokonce jsem se několikrát setkala snázorem, že když je něco levné, tak je to podezřelé. Rodiče chtějí kvalitu. Pokud jim ji nabídneme, tak stím rozhodně problém nemají. Situace je jiná, když rodiče přihlásí třeba tři děti. Dříve jsem jim jako ředitelka mohla dát slevu sama. Dnes je to složitější a snížení ceny se musí řešit přes Magistrát města a jiné instituce.