Líbila se vám před několika lety Hrobka s vyhlídkou? Tak to se máte na co těšit.

„Jde vlastně o volné pokračování Hrobky, které se odehrává o řadu let později. Hru jsme si pojmenovali Tombs family a jde opět o detektivku," vysvětluje novopečená režisérka Vlasta Šléglová, která se úpravami textu zabývala celé prázdniny.

Když se totiž soubor se hrou, která má podobné schéma jako již zmiňovaná Hrobka s vyhlídkou, v červu poprvé na čtené zkoušce seznamoval, zjistil, že samotné přečtení textu trvá dvě a půl hodiny. A to je přece jen trochu moc.

Následovaly nekompromisní škrty. V září se pak soubor se štíhlejší verzí textu postavil na jeviště. Režisérka si však pro své kolegy připravila pořádné překvapení obsadila je do rolí proti jejich obvyklým typům.

„Baví mě to, je to ale úplně jiné, než práce s dětmi," říká Šléglová, která se s režií amatérského divadla potýká dnes a denně. V Mnichově Hradišti a Bakově vede celkem sedm dětských souborů v rámci základních uměleckých škol. „Na začátku jsem ostatním oznámila, že v prosinci bude premiéra, a teď jsem sama překvapená, že všichni umí text a na zkoušky chodí připravení. Musím je pochválit," pokračuje Šléglová.

Ta na režisérskou stoličku usedla po Martině Masopustové, Magdě Fantové, Magdě Melicharové a Daně Janečkové, které se vystřídaly v uplynulých letech. Ne však ze zcela vlastního popudu. S nabídkou režie ji oslovil herec Miloslav Masopust,

„Aranžování hry na jevišti je společná práce. Je ale pravda, že někdy mám zcela konkrétní představy a ty si nenechám vymluvit. Třeba Zuzana Antošová protestovala, že nebude na jevišti kouřit. Její postava to ale vyžaduje, takže kouřit prostě bude," naznačuje, že nové režisérce nechybí potřebná rozhodnost Šléglová.

V připravované inscenaci si zahrají všichni aktivní Tyláci. Soubor dokonce doznal drobného omlazení. Svou první velkou roli si v prosinci střihne studentka a budoucí učitelka Barbora Kavanová.

K samotnému příběhu toho mnoho prozradit nelze. To víte, detektivka je detektivka a na jméno vraha si diváci budou muset ještě tři měsíce počkat. Zápletka je však velmi podobná Hrobce s vyhlídkou. Do rodinného sídla se sjíždí rodina Tombových, aby rozřešila záležitosti dědictví, a brzy se objevují první oběti vraždícího maniaka.

„Navazujeme na tradici bakovských ochotníků a opět plánujeme premiéru na Vánoce. Diváci si to tak vyžádali," dodává Vlasta Šléglová.

Přestože Vánoce jsou svátky klidu a míru, 26. prosince se diváci ze sálu Radnice přenesou do domu plného hrůzných tajemství.