Sešli se v roce 1963 a po vzoru několika amerických jazzových orchestrů založili svůj vlastní. Řeč je o kapele Hot Club, jedné z nejstarších kapel nejen v Mladé Boleslavi, ale i v České republice.

„V kapele je i po čtyřiceti pěti letech většina zakládajících členů,“ řekl Karel Šulc, manažer kapely. Nejstarší a stále aktivní orchestr tradičního jazzu, který působí v Mladé Boleslavi již 45 let, se ohlédne za svou činností jubilejním galakoncertem, kde bude jeho hostem Original Dixieland Band Steamboat Stompers už zítra od 19 hodin. v Domě kultury.

Hot Club není známý pouze v České republice, ale i jinde po světě, kde koncertuje a účastní se jazzových festivalů. „Hot Club patří spíše ke konzervativnějším kapelám. To znamená, že s čím začínal, tím pokračuje. Přesto kapela prošla swingovým vývojem. Také to bylo zapříčiněno tím, že působila v režimu, který kapele nepřál. Bylo to takové vyvzdorování si tuto hudbu hrát. Nebylo to jednoduché. Vedoucí představitelé strany chápali náš název jako povel na koně. Hot znamená doprava, takže si to překládali jako pravičácké seskupení. Dalším problémem bylo to, že je to hudba americká,“ vypráví Karel Šulc.

Jazz byl podporován pořádáním pražských festivalů s mezinárodní účastí. „I v Mladé Boleslavi se konal Národní jazzový festival,“ řekl Šulc.
Hot Club působil pod Domem kultury. „Každá kapela v té době musela mít „zřizovatele“. Někoho, kdo zodpovídal za to, že kapela hraje takové věci, jež jsou přijatelné. Kapela, která ho nesehnala, nemohla fungovat,“ vysvětluje Šulc.
Hot Club byl v kontaktu s jinými renomovanými kapelami: Jazz Fiddlers, Traditional Jazz Studio Pavla Smetáčka, Steamboat Stompers a dalšími. „Vytvořili jsme společenství jazzových kapel, scházíme se spolu dodnes,“ doplnil Karel Šulc.

HOT CLUB Mladá Boleslav – obsazení

Čestmír Šimůnek – trubka (zakládající člen)
Přemysl Vlasta – trubka
Lubomír Itze – trubka
Oldřich Hauser – clarinet, sopran saxofon
Jiří Melichar – trombon (zakládající člen)
Rudolf Schwerdtner – piano (zakládající člen)
Ladislav Melichar – banjo (zakládající člen)
Josef Holý – tuba (zakládající člen)
Vladimír Erben – bicí (zakládající člen)
Karel Šulc – washboard, zvuková technika
Alice Vágnerová – vocal
Bára Vágnerová – vocal
Bývalí členové Hot Clubu

Jiří Pavlíček – trubka (zakládající člen)
Jan Novák – trubka
Zdeněk Zlatník - trubka
Jan Žák – trubka
Zdeněk Pelc – trubka
Vladimír Kvapil – clarinet (zakládající člen) (+)
Josef Rejman – clarinet, sopran saxofon, tenor saxofon (+)
Jaromír Kroc – clarinet, alt saxofon
Petr Drahota – clarinet, tenor saxofon
Jaroslav Munzi – clarinet, alt saxofon (+)
Zdeněk Zamrzla - kontrabas
Josef Bartoš – kontrabas
Ivan Dumek – kontrabas
Jan Seik – moderátor
Eva Vydrová – vocal (+)
Marta Nováková – vocal
TIP: Přečtete si také ohlédnutí za dlouhou historií Hot Clubu.