Překvapivý výsledek oznámili vyjednavači v úterý večer. Princip dohody objasnil vítěz voleb Jiří Bouška. „Žádné dohadování nebo válčení by nám tu nepomohlo. Proto jsem byl schopen upozadit osobní ambice ve prospěch dobrého fungování města. Domluvili jsme se, že rok a půl zůstane primátorem Raduan Nwelati, společně připravíme dva nejbližší rozpočty města a na jaře roku 2024 si posty vyměníme,“ uvedl Bouška. To pro něj znamená, že následující rok a půl stráví na postu prvního náměstka primátora. Tedy ve funkci, kterou vykonával doposud. Až se stane na jaře roku 2024 primátorem, jeho post obsadí Raduan Nwelati.

Raduan Nwelati (ODS + TOP 09).
Primátorem Boleslavi má údajně zůstat Nwelati. Ten však informaci nepotvrdil

Ten dohodu o výměně funkcí během jednoho volebního období potvrdil. „Vnímám, že příští časy vlivem očekávaných turbulencí ekonomiky nemusí být vůbec jednoduché, a proto vítám konstruktivní přístup vítěze voleb a jsem připraven v rámci staronové koalice svými dlouholetými zkušenostmi pomoci stabilitě a dalšímu úspěšnému rozvoji města,“ konstatoval Nwelati.

Primátor Raduan Nwelati slíbil nový výlep kandidátek ODS v Mladé Boleslavi.Raduan Nwelati (ODS)Zdroj: Deník/Zuzana Kodrlová Zelenková

Jiří Bouška zároveň naznačil priority pro další roky. „Do jednání jsem šel s jasným cílem. Vím, že nás čekají těžké časy a je nutné udělat maximum pro zajištění stabilního prostředí ve městě směrem k vládě, Středočeskému kraji, nemocnici, automobilce a okresní hospodářské komoře. Aby toho bylo možné dosáhnout, bylo potřeba, aby všichni ve vedení staronové koalice měli ve své gesci témata, ke kterým mají z pohledu minulosti blízko nebo je ve svých programech považují za prioritní. Zachováme si tím stabilitu,“ vysvětlil primátor pro roky 2024 – 2026.

Město chce podle Boušky i nadále v maximálně možné míře využívat dotační programy. „Považuji za jednu z priorit nastartovat čerpání více než jedné miliardy korun na projekty pro Mladou Boleslav a dalších 62 obcí. Tuto částku se nám už v předchozím období podařilo vyjednat z Integrovaných teritoriálních investic. V rozpočtu pro rok 2024 musíme mít velkou část takto spolufinancovaných investic připravených,“ doplnil lídr ANO + Volba pro MB.

Personální šachy

Vítěz voleb si také vyjednal oproti dřívějšku jeden post náměstka primátora navíc. Kromě už zmíněných lídrů tak na postech náměstků pro další čtyři roky zůstanou Miroslava Kašpárková (ODS), Daniel Marek (STAN) a zmíněný nový náměstek z vítězného hnutí, jehož jméno bude teprve oznámeno. Robin Povšík (Hlas pro Boleslav) bude uvolněným radním.

Karel Bendl, dosavadní a zřejmě i budoucí starosta Benátek nad Jizerou.
V Benátkách vyhrála jasně ODS starosty Karla Bendla před hnutím ANO

I v novém období bude Rada města jedenáctičlenná. Čtyři křesla bude mít uskupení Volba pro Mladou Boleslav a ANO, čtyři křesla bude mít ODS, dvě křesla budou mít Starostové a nezávislí a jedno křeslo získá Hlas pro Boleslav.

Složení rady města:
Raduan Nwelati (ODS), primátor města, poté na jaře 2024 první náměstek primátora
Jiří Bouška (ANO+VpMB), první náměstek primátora, poté na jaře 2024 primátor města
Miroslava Kašpárková (ODS), náměstkyně primátora
Daniel Marek (STAN), náměstek primátora
kandidát ANO+VpMB bude upřesněn, náměstek primátora
Robin Povšík (Hlas pro Boleslav), uvolněný radní
kandidát ODS, neuvolněný radní
kandidát ODS, neuvolněný radní
kandidát ANO+VpMB, neuvolněný radní
kandidát ANO+VpMB, neuvolněný radní
kandidát STAN, neuvolněný radní