Lídrem ČSSD pro volby do krajských zastupitelstev a tedy i protikandidátem současného hejtmana Petra Bendla (ODS) je David Rath. Rath to oznámil včera v Mladé Boleslavi.

Z tipů členů ČSSD původně vzešel okruh lidí, který se později zúžil na Davida Ratha a Milana Urbana. Jelikož Urban kandidaturu odmítl, zůstal jediný kandidát – Rath. Ten výzvu přijal.

„Stát se kandidátem na hejtmana jsem odmítl, protože se domnívám, že bych nebyl schopen vykonávat všechny své funkce pořádně,“ zdůvodnil odmítnutí stát se volebním lídrem Milan Urban.

Ratha už navrhlo pět okresních výborů ČSSD, nyní se budou vyjadřovat i další výkonné výbory. Jiného kandidáta však v současné době ČSSD nemá, je tudíž nanejvýš pravděpodobné, že na listopadové okresní konferenci bude Rath coby lídr kandidátky ČSSD potvrzen.

Své šance vidí David Rath poměrně vysoko, údajně kvůli chybám a špatné politice současného hejtmana Petra Bendla. „Za osm let toho udělal zoufale málo. Jediné, co se mu povedlo, je prodat většinu nemocnic hluboko pod cenou. Připravil tím kraj zhruba o jednu miliardu korun,“ tvrdí Rath.

Pokud by se Rath stal hejtmanem, bude prý tvrdě bojovat za to, aby privatizaci nemocnic zastavil. Tento krok hejtman Bendl prozatím nechtěl komentovat. „Kampaň ještě nezačala a program pana Ratha je čistě věcí ČSSD,“ řekl stručně. Ještě doplnil, že jakékoliv vyhledávání konfliktů mezi politiky Středočeskému kraji nepomůže, pouze to přinese zbytečné výdaje, které zaplatí ze svých kapes daňový poplatníci.

Jako další chybné kroky současného hejtmana vytkl Rath prosazování radaru ve Středočeském kraji, neschopnost čerpat peníze z Evropské unie na silnice a školství a neschopnost přilákat do středních Čech více turistů z Prahy, která je magnetem turismu. Tyto cíle bude Rath zřejmě sledovat v rámci své předvolební kampaně.

Rath voličům slíbil, že pokud by volby vyhrálo ČSSD, v žádném případě nepůjde do koalice s komunisty. „Na druhou stranu musím říct, že pokud by KSČM chtěla tolerovat naši krajskou vládu ve Středočeském kraji, nebudeme je přemlouvat, že ne,“ dodal Rath.

S kým by tedy eventuálně při vítězství ČSSD byli sociální demokraté ochotni utvořit koalici? Ačkoliv o koalicích se vyjednává až po volbách, určitou představu, která může ještě podle Ratha doznat určitých změn podle toho, jak voliči rozdají karty, už ČSSD má. „Optimální výsledek voleb by pro nás byl vytvořit koalici například se Stranou zelených. Pokud bychom však nemohli jinak, je možná i koalice s ODS, i když tu já bych neviděl rád,“ uvedl Rath. Podle něho by takové povolební spojenectví bylo možné jen za předpokladu, že hejtman bude z řad ČSSD – tedy právě David Rath.