VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTO: Rath a Bendl se hádali v přímém přenosu!

Mladá Boleslav/ Tisíce lidí na Mladoboleslavsku sledovaly poslední předvolební duel mezi Petrem Bendlem a Davidem Rathem. Přinášíme exkluzivní doslovný přepis a foto!

15.10.2008 20
SDÍLEJ:

TITUL SEDMILHÁŘ ROKU 2008 chtěl předat hejtman Petr Bendl (vlevo) svému protivníkovi Davidu Rathovi (vpravo). Ten však zarámovaný titul s postavičkou Pinocchia ostře odmítl.Foto: Deník/ Pavel Svačina

„To si nechte, to si klidně nechte,“ odmítal podrážděným hlasem kandidát na hejtmana Středočeského kraje David Rath (ČSSD) dar od hejtmana Petra Bendla (ODS). Rath odstrkoval zarámovaný titul Sedmilhář roku 2008, který mu do Mladé Boleslavi Bendl přivezl. Bendl nazval Ratha sedmilhářem kvůli jeho údajně lživé kampani. Nelíbí se mu Rathovo tvrzení, že střední Čechy se pod jeho vedením staly spálenou zemí.
To vše se odehrálo jen pár sekund před živým přenosem v Rádiu Jizera z posledního předvolebního duelu těchto dvou hlavních kandidátů na středočeského hejtmana.

Ostřílenému moderátorovi Rádia Jizera Jaromíru Maceškovi bylo tedy od začátku jasné, že má před sebou opravdu těžký úkol.
V rozhlasovém studiu Rádia Jizera bylo nezvykle plno. Kromě moderátora Macešky duel v malé místnosti plné techniky sledovali kameramani Boleslavské televize i Televize Nova a reportér Boleslavského deníku.

Atmosféra by se dala krájet. Rath s Bendlem si nemohou přijít na jméno. Od začátku se hádali, i když byly zrovna vypnuté mikrofony a v éteru běžely reklamy. Duel začal v úterý v 11 hodin poměrně zostra. Moderátor Jaromír Maceška totiž hned najel na citlivé téma zdravotnictví.

Moderátor: Jak se změní středočeské zdravotnictví, pokud se stane hejtmanem David Rath?

Rath: Myslím, že velmi zásadně. Předně hned od ledna příštího roku chceme osvobodit pacienty od poplatků ve středočeských krajských nemocnicích, tedy v těchto oblastních nemocnicích lidé nebudou muset platit ani za položku na receptu v lékárnách, které tam jsou, ani za pohotovostní vyšetření či za jakoukoliv další lékařskou péči. Čili to bude první nejviditelnější krok, který chceme udělat. A myslím, že tento krok pak vyvolá řetězovou reakci, že ti majitelé (privatizátoři – Rathův termín, pozn. redakce) středočeských nemocnic se budou muset tomuto trendu přizpůsobit, protože očekáváme, že pacienti pak budou mít vyšší zájem o naše nemocnice. A privatizátoři se budou muset tomuto konkurenčnímu trendu přizpůsobovat. Předpokládám tedy, že v horizontu půl roku se možná nebude platit v celém kraji.

Moderátor: Tedy, že se bude jakýmsi způsobem obcházet zákon?

Rath: To ale nebude obcházení zákona. Přece majitel zdravotnického zařízení může za své pacienty tento poplatek do své vlastní pokladny uhradit.

Bendl (skáče do řeči): A děláte to také u svých zdravotnických zařízení?

Rath: Ano, u některých svých pacientů to dělám, pane místopředsedo ODS. I vy můžete přijít, dostanete to u mě bez poplatku. Já ho za vás zaplatím.

Bendl (opakuje): Ve svých zdravotnických zařízeních?

Rath: Ano, ve své ordinaci. Druhá věc, která je velmi důležitá, že chceme obnovit lékařské čtyřiadvacetihodinové pohotovosti, a to jednak s pohotovostí lékáren s výdejem léků a jednak se zubními pohotovostmi, které tady za krajské vlády ODS zanikly. Nechceme to dělat jednorázově. Chceme, aby v krajských nemocnicích vznikla celá zubní oddělení, kde 24 hodin denně najdou pacienti jak neakutní (tedy plánované), tak i akutní ošetření.

Moderátor: Nechme reagovat pana Bendla, který během vašeho vystoupení kroutil hlavou, jako že s vámi nesouhlasí. Pane hejtmane, co se vám na tom nezdálo?

Bendl: Já myslím, že si občané velmi dobře uvědomují, že když jim dá někdo něco zadarmo, tak že to stejně zaplatí daňový poplatník, tedy občané. Já jen připomínám, že jakékoliv administrování, tedy vracení poplatků, bude stát nehorázné peníze.

Rath (skáče do řeči): Nebudeme nic vracet. Nezlobte se.

Bendl (hádá se): Pokud je nebudete vybírat, tak nedodržíte zákon. Vy poplatky vybírat musíte, maximálně je můžete lidem vrátit a celá tato administrace bude znamenat, že budete tahat z kapes daňových poplatníků další peníze.

Rath (podrážděně): Pojďte se se mnou vsadit, že my poplatky vybírat nebudeme.

Bendl (pokračuje ve své řeči): Není pravda, že by na území Středočeského kraje nefungovaly pohotovosti. V našem kraji funguje na 16 místech pohotovost. Oblastní nemocnice zajišťují nezbytná ošetření 24 hodin denně a 7 dnů v týdnu. Takže to jsou řeči, které se sice vedou, ale skutečnost je jiná. My jsme si toho vědomi stejně jako s těmi zubními pohotovostmi. Bendl žádné pohotovosti nezrušil, byl jen nedostatek zubních lékařů. To je koneckonců i případ Mladé Boleslavi a nám se až poté, co se do celého problému spolu s námi vložila Česká stomatologická komora, podařilo otevřít zubní pohotovost tady v Mladé Boleslavi. Do konce roku otevřeme další tři pohotovosti v jednotlivých krajských nemocnicích. V prvním kvartálu příštího roku dále otevřeme pohotovost v Benešově.

Moderátor: Pane poslanče Rathe, ať už je to, jak je to, Středočeský kraj měl už před volbami jakousi koncepci středočeského zdravotnictví. Jak vypadá vaše koncepce?

Rath: No tak, zásadní rozpory právě s touto koncepcí jsou v tom, že má v sobě napsáno, že se budou privatizovat, tedy prodávat, veškeré typy zdravotní péče na území Středočeského kraje.

Bendl: To není pravda.

Rath (usmívá se): Přečtěte si pořádně tu koncepci.

Bendl: Ne, není to pravda!

Rath: Tak, já vám to ukážu černé na bílém. Zrovna včera jsem se na to znovu díval. Vy ani neznáte vlastní koncepci.

Bendl: To jste si spletl.

Rath: Takže to je zásadní rozdíl. My nejen, že zrušíme ty poplatky, ale zastavíme prodej nemocnic, které kraji zbyly a které jsou v jakési čekárně před privatizací, protože kraj z nich udělal akciové společnosti, což je předkrok privatizace. Tak my je chceme z této čekárny vyjmout, zabránit té privatizaci a zabránit privatizaci i některých provozů, k čemuž dochází.

Moderátor: A můžete konkrétně k mladoboleslavské nemocnici? Tady se to děje?

Rath: K mladoboleslavské nemocnici? Já jsem tady minule udělal trochu jednu chybu, za kterou se chci omluvit, vycházel jsem z materiálu, kdy kraj privatizoval dialýzy ve svých nemocnicích a přiznám se, že jsem se přehlédl. Vedle benešovské, kolínské, příbramské a kladenské ta mladoboleslavská nemocnice nebyla. To je mimochodem zajímavé, protože kraj tvrdil, že privatizace těchto dialýz v nemocnicích je hrozně výhodná, tudíž jsem bral automaticky, že k tomu došlo i zde. Ale najednou jsem zjistil, že nedošlo. Tak nevím, jak to s tou výhodností je, protože v ostatních krajských nemocnicích už jsou dávno dialýzy pronajaty.

Moderátor: A myslíte, že to bude pokračovat?

Rath: Teď už je připravován projekt pro soukromou angiolinku v Příbrami. Pokud by v kraji volby vyhrála ODS, což by nebylo dobře pro tyto nemocnice, tak tento trend bude pokračovat. Buď se budou prodávat nemocnice jako celky, anebo půjdou na prodej jednotlivá, zvláště lukrativní oddělení.

Moderátor: Pane Bendle, ODS před krajskými volbami minule říkala, že privatizovat nemocnice nebude, přesto byly některé malé nemocnice prodány.

Bendl: Ne, to není pravda. ODS jen říkala, že bude naplňovat koncepci zdravotnictví schválenou krajským zastupitelstvem. Já musím opakovaně říci, že oblastní nemocnice privatizovat nechceme. Naopak je chceme modernizovat a rozvíjet. Řada investic již proběhla. Možná by pan exministr a současný poslanec David Rath měl veřejnosti sdělit, že za jeho ministrování a jeho řízení jedné státní nemocnice se privatizovaly dialýzy a pronajímaly části nemocnic. Je to doložitelné.

Rath: Není to pravda. Pane hejtmane, kdybych se s vámi chtěl o tomhle spořit, tak ten spor vyhraji. Za mě jako za ministra jsem nepovolil jedinou řízenou privatizaci. Já dobře vím, co jsem povolil, nebo nepovolil. Říkáte tady prostě nepravdy a já očekávám, že až si to zjistíte, tak se mi omluvíte. Mýlit se může každý a tentokrát se mýlíte, a to zásadně. A promiňte, mohl byste mi odpovědět, když tady říkáte, že nebudete privatizovat krajské nemocnice, proč už jste některé provozy v nich dávno zprivatizovali (v Kolíně angiolinku, magnetickou rezonanci, dialýzu, v Příbrami chcete privatizovat angiolinku).

Moderátor: Nechme, prosím, reagovat pana Bendla.

Bendl (smích): Ze stejného důvodu, jako to dělal pan exministr a poslanec David Rath.

Rath (skáče do řeči): Já jsem to nedělal a už jsem to tady říkal. Jestli toho nenecháte, tak skutečně … (nedořekl).

Bendl: Došlo k okamžiku, kdy jsme museli některé přístroje vyměnit, protože byly zastaralé osm – deset let a byly za horizontem své funkčnosti. V okamžiku, kdy přišla privátní firma a řekla: „My vám nabídneme víc, než z toho vyděláváte ročně, dáme vám prostředky dopředu a vy pak budete moci za tyto finance rozšířit další služby. Přičemž ta služba v nemocnici zůstane a lidé o nic nepřijdou.“ No tak to bylo z naší strany velmi rozumné ekonomické chování. Služba dialýzy je poskytována moderními přístroji a nemocnice je kupovat nemusela a dostala více peněz, než by získala za to období. My jsme navíc mohli investovat do jejího dalšího rozvoje. Myslím, že je to v pořádku.

Moderátor: Pane poslanče Rathe, vy ale přece nemáte problém se soukromým zdravotnictvím. Jste majitelem například polikliniky a máte určitě i další aktivity ve zdravotnictví.

Rath: Tak, sociální demokracie, stejně jako David Rath, vůbec nemá problémy se soukromým zdravotnictvím, my máme i v našem programu od počátku, že například ambulantní sféra má být privátní a i dokonce nejsme proti tomu, aby některé nemocnice byly privátní. Ale říkáme, že musí existovat základní páteřní síť veřejných neziskových nemocnic. Kdybyste si přečetl náš program, tak jako studuji já ten váš, tak byste to věděl, pane místopředsedo ODS. Na jeden bývalý okres by měla být zhruba jedna veřejná nezisková nemocnice (tedy 75 procent). My také převedeme tyto nemocnice do režimu neziskových organizací a tím zabráníme jejich další privatizaci a tunelování. To co tady popsal pan místopředseda ODS, já totiž považuji za tunelování nemocnic, vyzobávání lukrativních rozinek z koláče, který pak zůstane velmi problematický. Víte, když ty volby prohrajete, tak nám dáte nemocnice, kde jste mezi tím zprivatizovali ty nejlukrativnější provozy a ty peníze, které vám ti nabyvatelé vyplatili dopředu, jste dávno projedli. Takže my přijdeme takt trochu ke snědenému krámu a budeme muset ty nemocnice dát do pořádku.

Moderátor: To samé ale říkala ODS, když přebírala nemocnice od státu při vzniku krajů.

Rath: Víte, tam je ale ještě jedna kuriozita. Dneska kraj zadlužil nemocnice u bank 2,2 miliardy korun. Takový dluh neměly nikdy. Když stát převedl nemocnice na kraj, tak měly dluh zhruba třičtvrtě miliardy korun. A dnes jsou to 2,2 miliardy dluhů u bank. A ještě navíc stát pak poslal více než půl miliardy na oddlužení. Takže ten reálný dluh pro kraj byl nějakých 200 milionů, zatímco dnes, pokud vyhrajeme, tak na nás padne dluh, který udělal místopředseda ODS Petr Bendl.

Moderátor: Takže myslíte, že budou v ještě horší situaci?

Rath: Budou v zoufalé situaci.

Bendl (naštvaně se usmívá): Ježíš, já nevím. Nejprve jednu krátkou poznámku k tomu problému. Byl jste to vy, pane Rathe, a řada lidí, kteří pořád říkali, že zisk ze zdravotnictví a z pojištění je nemorální.

Rath: To jsem nikdy neříkal.

Bendl: Tak to říkal pan Dolejš, nebo někdo takový. Říkali jste to celou dobu.

Rath: Víte, vy nerozumíte rozdílu … (nedořekl).

Moderátor: Pane Rathe, nechme domluvit pana Bendla!

Bendl: Nechť si to volič přebere sám. Já jen mohu říci, že jsme dostali v uvozovkách věnem jako kraj od státu zdravotnická zařízení se zhruba třičtvrtě miliardovým dluhem - dvě třetiny po velkých diskuzích, a dokonce potom, co jste nás nenechali promluvit v poslanecké sněmovně, kde se řešilo zrovna téma zákona o neziskových organizacích. My jako hejtmani jsme byli jediní, kdo dosud předložil relevantní návrh zákona neziskových organizací nevztahující se jen na zdravotnictví, ale také na sociální věci a životní prostředí. Takže my jsme vždy demonstrovali, že máme zájem, aby nějaký zákon o neziskových organizacích existoval. Bohužel jste ho odmítli a přitom jste vlastní pořádně nepředložili. To jediné, co jste předložili, nakonec shodil soud jako protiústavní, tudíž jsou to trochu jiné argumenty.
A dnes k těm faktům. Popíšu situaci mladoboleslavské nemocnice. V letošním roce má zisk zhruba 17,7 milionu korun. V uvozovkách takhle vyjedený krám byste přebírali. Mám pocit, že to není vyjedený krám. Mzdy lidí v mladoboleslavské nemocnici jsme od roku 2003 zvedli o 34,2 procenta. Tehdy byla průměrná mzda 18 tisíc korun a dnes v roce 2008 je to 24 275 korun. Za posledních devět měsíců teď stoupla o 7,9 procenta. To jsou fakta, která určitě nejsou pod inflací, pane poslanče. Když jsme nemocnici v Mladé Boleslavi přebírali jako příspěvkovou organizaci, byla ztrátová a dostávala mimořádné provozní dotace. To, že jsme si vzali úvěr, je v kombinaci s krajskou jistotou 85 procent úvěru. My jsme peníze do zdravotnictví vždy dávali a teď víme, že je potřeba, aby se s těmi nemocnicemi něco zásadního stalo a je tedy potřeba jednorázová investice. Není možné vždycky každý rok vydělat deset milionů korun a říci, že za těch deset milionů udělám totální rekonstrukci nemocnice, která je 70 let stará. Proto jsme si vzali úvěr. A mimochodem odsouhlasili to i vaši kolegové sociální demokraté na posledním jednání zastupitelstva. Asi s nimi nekonzultujete věci, které byste konzultovat měl. My dobře víme, že nemocnice potřebují jednorázovou investici a ničím jiným než úvěrem není možné ve standardní ekonomice tyto nemocnice výrazným způsobem posunout dopředu.

Moderátor: Zkusme už toto téma opustit, máme málo času.

Rath: Já ale musím zareagovat, protože pan místopředseda ODS tady opět řekl skutečně několik nepravd. Vy ani nevíte, že český právní řád má zákon o neziskových nemocnicích, který platný. Ústavní soud zrušil pouze přílohu a jinak ten zákon je platný, je ve sbírce zákonů. My podle něho transformujeme do pár měsíců, pokud vyhrajeme volby, tyto nemocnice, které vy chcete privatizovat a udělali jste z nich akciové společnosti. Víte vy vůbec, že tím, že jste z nich udělali akciové společnosti, tak jste je znevýhodnili k čerpání dotací z Evropské unie?

Bendl (kroutí hlavou): Jé, ježiši! Mohu na to reagovat?

Moderátor: Abychom z toho neměli jen zdravotnické téma.

Rath: Nechte mě domluvit, já jsem vám do toho taky neskákal. Vezměte si analýzu vašeho kolegy, hejtmana kraje Vysočina, který právě kvůli tomu, že je to nevýhodné pro čerpání dotací z Evropské unie, zabrzdil transformaci nemocnic z příspěvkových organizací na akciové společnosti. Vy jste prostě znevýhodnili a tento krok musíme vrátit. Navíc jste je, jak jsem říkal, zadlužili 2.2 miliardy korun, byť jste je převzali zadlužené pouhými 200 miliony. To je prostě realita. To jsou jasná ekonomická čísla. Za třetí, víte … (nedořekl).

Moderátor: Víte, co teď chcete říci? Mně připadá, že teď trochu nevíte, co byste řekl, proto nechme reagovat pana Bendla.

Bendl: Co se týče čerpání peněz z Evropské unie a možnosti čerpat je v České republice do systému zdravotnictví. Je potřeba panu exministrovi připomenut, že to byla právě sociální demokracie, která připravovala finanční období na roky 2004 a 2006 na čerpání ze společného regionálního programu. A tam na zdravotnictví nějak úplně zapomněli. Nedojednali žádné finance, které by mohly jít do zdravotnictví. Nakonec se tak stalo až při dojednávání operačního programu BIOP, kde se aspoň ocáskem díky ODS a díky této vládě, zdravotnictví je. Jinak na něho úplně zapomněli, přestože říkají, že zdravotnictví je jejich číslo 1. Kvůli nim jsme přitom nemohli vůbec čerpat peníze do zdravotnictví z Evropy.

Rath (skáče do řeči): Co to říká? Proč říkáte takovéhle nesmysly?

Bendl: Pan Rath jako ministr zdravotnictví v roce 2006 by to měl vědět.

Moderátor: Je vidět, že tady se neshodnete.

Rath: Já jsem samozřejmě u těch debat byl, když se to probíralo tehdy s panem premiérem Jiřím Paroubkem, ministrem pro místní rozvoj atd. Stovky milionů šly do zdravotnictví právě na rekonstrukce a opravy nemocnic. Čili tady se můžeme teď trumfovat, kdo, jak, co. Realita je taková, že pokud sociální demokracie vyhraje, tak dostane nemocnice zadlužené 2,2 miliardy korun. Kraj bude zadlužený.

Moderátor: Dobře, to už jste říkal. Pan Bendl s tím zase nebude souhlasit. Je to dokola.

Rath: No, ale ještě jsem neříkal jednu věc, že celý kraj bude zadlužený velkou částkou přes 6 miliard korun. Petr Bendl tedy zadlužil Středočeský kraj enormním způsobem.

Moderátor: Petr Bendl s tím samozřejmě nebude souhlasit.

Bendl: Je doložitelné z účetnictví, z výkazů a auditů, že nemocnice vyrovnaně hospodaří a mají vypsané investice, kde je jistota, že s garancí Středočeského kraje bude úvěr na jejich modernizaci stačit.

Rath: No, jenže to je dluh celého kraje.

Moderátor: Pojďme začít z úplně jiného konce. Téma neustálé zdražování energií. Co byste vy udělali proto zdražování energií?

Rath: Já nevím, jestli mám začínat já, abych pořád nezačínal mluvit. Nechce začít pan Bendl?

Bendl: Mně je to jedno, vy jste poslanec.

Rath: Vy vždycky chcete slyšet, co říkám já, abyste pak mohl reagovat.

Moderátor: Nechme reagovat pana hejtmana.

Bendl: Cenu energií nemůže Středočeský kraj nijak ovlivnit. To, co jsme dělali v konkrétní oblasti nákladů energií, byla celá řada opatření, které vedli k ušetření nákladů a provozních výdajů za energie. Takže jsme zateplovali, vyměňovali různá média a hledali způsob, jak energetickou náročnost našich jednotlivých zařízení pokud možno snižovat. Věc energií je věcí parlamentu a rozhodování pánů poslanců.

Moderátor: Ale kraj má možnost předkládat do parlamentu návrhy zákona.

Bendl: To ano, ale že by se chtěl kraj vlamovat do energetiky? Od toho tu máme ministry a poslance.

Rath: Já musím říci, že mě růst cen energií velmi vadí a velmi trápí. Myslím si, že trápí většinu lidí, zvlášť v sumaci s tím, že vláda zdražila potraviny, jízdné atd.

Moderátor: No tak to víme, ale …

Rath: Myslím si, že jako politici nad tím nemůžeme mávnout rukou a říci, že se s tím nedá nic dělat. Samozřejmě, je to obtížné, ale něco se s tím dělat musí. Mně vadí naprosto pasivní přístup vlády, která je majoritním vlastníkem například ČEZu. A já prostě nechápu, jak je možné, že vláda mlčí ke zdražování, které se odbývá tím, že takto roste cena někde v Německu. Copak naši lidé mají platy jako v Německu? To je nehoráznost. Já si myslím, a sám jsem tu debatu v sociální demokracii opakovně otevřel, že bychom měli hledat cesty, jak těmto energetickým gigantům – ČEZu, plynárenským firmám, trochu nasadit jakýsi roubík, aby nedělali to, že nám prodávají elektrickou energii a plyn za světové ceny, přičemž tady máme nízké platy a nízké důchody. Politici prostě nesmí ignorovat rozevírání nůžek. S plynem je to těžké, protože ten dovážíme. Ale například s elektřinou jsme soběstační a dokonce ji i vyvážíme, a přesto ji máme stejně drahou jako v Německu a ta firma je státní. To považuji za nehoráznost, a pokud budu mít tu sílu, tak budu dělat všechno proto, aby k tomuto nedocházelo. Tedy, aby ceny elektřiny kopírovaly možnosti českých obyvatel.

Bendl: Já musím říci, že žijeme v tržním prostředí. Co se týče energetiky, měli bychom hledat vlastní zdroje, jít cestou atomové energie a hledat co nejlacinější zdroje. A opakuji, že krajský hejtman nemá vůbec šanci, do něčeho takového zasahovat.

Rath: Na to musím reagovat větou, která možná bude velkou rozbuškou. Mně je v tomto velkou inspirací slovenský premiér Fico. Když tam přišly energetické giganty se zdražováním, tak řekl, že jestli to budou takto přehánět, tak udělá kroky k jejich znárodnění. Já si dovedu představit …

Bendl (udiveně): Budete znárodňovat?

Rath: Tato cesta mi připadá realistická v situaci, kdy ČEZ nehledí na životní úroveň českých obyvatel, a přitom je to státní firma. Tady ani není, co znárodňovat, protože v ČEZu už je velká majorita státu.

Moderátor: Pojďme k jednomu z hlavních témat těchto voleb, kterým je doprava. ČSSD říká, že středočeské silnice a obce jsou zaplaveny kamiony s tím, že k tomu přispěl kraj. Proč si to myslíte a jak to vyřešit?

Rath: Kraj k tomu přispěl tím, že roky bez jakékoliv regulace a bez přemýšlení nechal stavě stovky či tisíce průmyslových hal a skladišť.

Moderátor: Vy byste je nestavěl?

Rath: No, určitě ne na tak překvapivých místech, kde třeba nevede žádná pořádná silnice. Já třeba potkávám ve středních Čechách obrovské haly v místech, kde sotva vede silnice třetí třídy a po ní se valí kamiony do a z tohoto skladu. Ta situace je proto dnes velmi komplikovaná.
My samozřejmě tomu chceme čelit několika způsoby. Za prvé tlakem na současného ministra dopravy Řebíčka, aby urychleně zavedl zpoplatnění silnici první, druhé a třetí třídy, aby nebylo mýtné jen na dálnicích. Bohužel my jsme se na ministra Řebíčka obraceli v poslanecké sněmovně několikrát, aby v tomto něco udělal. Je ale vidět, že se raději vyžívá v tom, že chce nechat každého sledovat pře elektronické dálniční známky, což bude stát neuvěřitelné peníze a je to k ničemu. Nebo koupil za několik miliard deset světelných tabulí na D jedničce.
Zabývá se tedy zbytečnostmi a vyhazováním peněz. Bohužel, nám opakovaně odpověděl, že tento problém ho vlastně ani moc nezajímá, že by se měly zpoplatnit i další silnice. Považuji za chybu, že se to už tehdy neudělalo najednou. Tehdejší ministr Šimonovský z KDU-ČSL to chtěl řešit takto izolovaně. My jsme ho na to upozorňovali, přesto vybral neúplně šikovný systém Kapsch. Na to jsme také upozorňovali a dokonce kvůli tomu byly ve vládě i konflikty. Já jsem tam s ním měl několik ostrých výměn názorů jako ministr, byť to není moje oblast. Ale cítil jsem a také jsem to slyšel od určitých odborníků, že ministr z KDU jde špatným směrem. Tehdy ale bylo bohužel před volbami a těžko se to řešilo. Za druhé chceme ve spolupráci s obcemi zamezit průjezdu těžkotonážních vozidel v průjezdu těmito jednotlivými obcemi a městy.

Moderátor: To ale například v Mladé Boleslavi už je.

Rath: Ano. Je to sice v kompetenci daného města, ale kraj na něj může tlačit a vyzvat jej, ať to udělá a dokonce bych viděl, že kraj by tady měl pomoc městům například s vážením kamionů. Značka nestačí, je to hezká věc, ale bez kontroly tudy budou kamiony stejně projíždět. Jednak kraj legislativní aktivitou a jednak já jako poslanec můžeme zkusit zpřísnit tresty pro firmy, které provozují kamiony, kdyby toto značení ignorovaly. Protože oni třeba zaplatí dvoutisícovou pokutu a je jim to jedno. Je potřeba, aby ty sankce byly enormní.

Moderátor: Takže nabízíte jako řešení: tlak na ministra, zavedení zákazových značek do měst, zvýšení počtu vah a zvýšení trestů.

Rath: A samozřejmě ještě zbrzdění té nekontrolované výstavby hal, kde není kvalitní napojení na dálnice.

Moderátor: Pane Bendle, váš názor a vaše řešení dopravní situace? Sami uznáváte, že to není ideální.

Bendl: Tak já vidím, že pan poslanec už se to naučil z těch debat, které vedeme. Opakuje tady to, co jsme říkali celou dobu.

Rath: Nechte toho, vážně nechte toho, já vás také nenapadám, že něco nevíte a že od nás opisujete. Chovejte se slušně!

Bendl: Ten systém Kapsch sem byl zavlečen ministrem Šimonovským a sociálnědemokratickou vládou. Z toho se nevyvlečete, protože v té době vás nikdo neslyšel, že byste byly proti tomu. Byli jste ticho a zalezlí jako myši.

Rath (skáče do řeči): Vy jste v té vládě neseděl, tak se prosím zdržte těchto komentářů.

Bendl: My jsme vás vyzývali spolu se starosty ze středních Čech, abyste tento systém elektronického mýtného nezaváděli, že tu situaci zhorší. Neslyšeli jste nás a zavedli jste to. A teď proti tomu brojíte, no zaplať pán bůh, aspoň říkáte, že to chcete řešit, což kvituji. Já od začátku preferuji zavedení satelitního mýtného. Od roku 2006 jsem vyzýval všechny kompetentní lidi. A je evidentní, že zpoždění satelitního systému zdrželo zavedení elektronického mýtného.
Shodneme se evidentně na tom, že chceme vážit kamiony. My jako Středočeský kraj spolupracujeme se společností, která vyvinula takzvanou dynamickou váhu, která je schopná vážit nákladní automobily za jízdy, aniž by u toho byl personál. Takovéto váhy chceme instalovat ve středních Čechách, protože je to potřeba. Značka zdaleka nestačí. Za čtyři měsíce zkušební činnosti se to jednoznačně prokázalo. Zákazovou značkou projelo zákazovou značkou pro kamiony nad 12 tun skoro 3500 nákladních kamionů těžších než 12 tun a skoro 400 kamionů těžších než 32 tun. Takže dopravní značka opravdu nic neřeší. Musíme proto hledat opravdu restriktivní způsob, jak vyhnat nákladní vozy zpět na komunikace.
A co se týče těch průmyslových zón, které vyrostly doslova jako houby po dešti, tak zde Středočeský kraj žádné kompetence nemá. My máme v kompetenci takzvané liniové stavby, ale ty zóny si řeší každá obec pomocí územního plánu. Před deseti lety obce řešily, jak zajistit pracovní příležitosti, jak se otevřít novým pracovním příležitostem. V okamžiku, kdy tam ty firmy přišly, začaly vznikat pracovní příležitosti a také stoupla nákladní i osobní přeprava. Je to logické a tady v Mladé Boleslavi to zažíváte dnes a denně. Proto přichází řešení dopravy až zpětně. Jedna z věcí, které se podařily Středočeskému kraji tady v Mladé Boleslavi, je, že zde vznikl výjimečný projekt. Mladá Boleslav díky práci kraje získá 400 milionů korun z Evropských peněz, které by mohla investovat do svého rozvoje, mimojiné i na dopravu.

Rath: Je opravdu velmi farizejské říkat, co udělala vláda ČSSD, když ODS je dva roky u moc a mohla systém Kapsch dávno zrušit, místo toho v tom pan ministr Řebíček pokračuje.

Bendl: Ale vy jste toho k tomu zavázali.

Rath: Nezavázali! Druhá věc. Lidovecký ministr Šimonovský (měl to plně v kompetenci) a lidovci sedí s vámi na kraji v koalici už mnoho let – možná druhé volební období. Takže, kdybyste byli tolik proti, tak jste si to mohli přes svého koaličního partnera – lidovce na vládě také zařídit. Bohužel vy jste také nedělali nic a teď to svalujete na někoho jiného. Je to nefér, protože za ty dva roky jste mohli situaci aspoň začít řešit.

Moderátor: ČSSD říká, že ODS hodila venkov přes palubu. Stojíte si za tím, pane Rathe?

Rath: Víte, já žiji ve středních Čechách a často po nich jezdím. Desítky starostů menších měst a obcí si stěžují, že na ně současné vedení krajského úřadu kašle. Nedostávají peníze, nemají kanalizaci, vodovody. To mám pocit, jako bych byl někde po válce v nějakých zapadlých koutech republiky a přitom je to pár kilometrů od hlavního města. To není nějaký můj výmysl. To jsou slova těch starostů. My chceme, aby tyto menší obce dostaly od kraje více peněz. Vytvoříme fond rozvoje těchto menších obcí a do tohoto fondu chceme přidat kolem půl miliardy ročně. Chceme jim také více pomoci v přípravě projektů pro čerpání peněz z Evropské unie.

Moderátor: A kde se ty peníze vezmou?

Rath: Kraj má rozpočet a ten my postavíme jinak.

Moderátor: Takže někde jinde prostě uberete.

Rath: Není to pravda. Vycházíte z toho, že všechny peníze v rozpočtu jsou užívány oprávněně. Já mám pocit, že tady jsou předražené různé zakázky. Víte, existují vazby mezi současným vedením kraje a různými firmami. Už jsou tam velmi dlouho a vznikla tam pavučina různých vazeb. Budeme proto muset udělat kontrolu a zjistit, jestli jsou zakázky (třeba na silnice atd) skutečně předražené, jak mnozí tvrdí. A já se obávám, že jsou. Budeme se snažit rozrušit vazby ODS na podnikatele.

Moderátor: Chcete říct, že je tam korupce?

Rath: To jste řekl vy a mě to také tak připadá. Ale v první fázi to musíme rozkrýt a myslím, že se tam dá najít mnoho set milionů.

Moderátor: Pane hejtmane, reagujte.

Bendl: Sociální demokracie má placeného předsedu kontrolního výboru ve Středočeském kraji, což je člověk, jehož pracovní náplní je kontrolovat činnosti.

Rath: No tak to je trochu směšné kontrolovat 160 úředníků s rozpočtem 17 miliard jedním člověkem.

Bendl: No tak, neskákejte mi do řeči! (hádka).

Moderátor: Já vám stáhnu mikrofony a teď jsem v éteru slyšet jenom já. Prosím nehádejte se tady. Pane poslanče, teď skáčete do řeči a před tím jste říkal, že by se to nemělo dělat.

Rath: Ano, omlouvám se.

Moderátor: Nechme reagovat pana hejtmana.

Rath: Ale víte, mě nadzvedlo, že by jeden člověk … (nedořekl).

Moderátor: Už zase skáčete do řeči. Nechte toho!

Bendl: To má asi nějakej ten poslaneckej virus. Je to tak, že sociální demokracie má po celých osm let placeného předsedu kontrolního výboru, který může upozorňovat na všechny věci. Ano, může chodit i do komisí či do výběrových řízení. To bylo ze strany ČSSD písemně odmítnuto. A nechápu, proč to takto udělali, když tam mohli cokoliv napadnout. Když byl pan Rath ministrem, tak desítky týdnů na kraji dělal kontroly. Jeho zaměstnanci různě hledali, co by na středočeském kraji našli. Nic nenašli.

Rath: Ano, našli jsme. Hrůzy jsme našli (směje se).

Bendl: Vůbec nic jste nenašli. Tvrdíte, že chcete z krajského rozpočtu 500 milionů přidat obcím, 200 milionů chcete na platy, veřejnou hromadnou dopravu zadarmo, zrušit poplatky atd. To mi vychází na zhruba miliardu. To byste museli někde škrtat a říct lidem, že například škrtáte peníze na školství. Musím říci, že Středočeský kraj každý rok přerozděloval obcím bez ohledu na stranickou legitimaci (což je možné dohledat) finanční prostředky na program obnovy venkova, na kanalizaci, čističky na granty atd. Za čtyři roky jsou to necelé dvě miliardy korun, které jsme z vlastních příjmů dávali obcím na to, aby mohly realizovat řadu projektů, na které v minulosti nebylo. Jenom vám připomenu, pane poslanče za sociální demokracii, že socialisty zavedený nový zákon o rozpočtovém určení daní připravil jenom Mladou Boleslav ročně o zhruba 120 milionů korun.

Rath: Sám váš poslanec Tlustý říkal, jak vy korumpujete své starosty, aby hlasovali proti němu. To je v kraji veřejné tajemství, že jsou na tom lépe starostové ODS.

Bendl: Samozřejmě, no (naštvaně).

Rath: No říká to váš vlastní poslanec, tak si udělejte pořádek v ODS. Druhá věc: Víte ten jeden člověk, co tam byl vůči 17 miliardám a vašemu aparátu plného kamarádů těžko asi mohl všechno rozkrýt. Něco rozkryl a na něco upozornil, ale vy jste se mu většinou vysmáli. To je realita. I kdyby ten člověk pracoval 24 hodin denně, tak proti té vaší mašinérii ODS se stovkami výběrových řízení a podivných zakázek, by ten člověk musel být nadán doslova schopností nějakého Zea – antického krále bohů. Pardon, omlouvám se, ne Zea ale Dia.
Moderátor: Náš čas se naplnil. Děkuji za vaše názory, které se možná promítnou v krajských a senátních volbách, jež jsou v pátek a v sobotu.

Oba kandidáti měli dvě minuty chráněného času, vzkázat něco svým voličům:

Dvě minuty Davida Ratha:

Náš cíl, cíl sociální demokracie, v těchto volbách je, aby přišlo k těmto volbám co nejvíce lidí a poslali jasný vzkaz ODS, jak na kraji, tak v celé republice – reprezentované tedy na jedné straně premiérem Mirkem Topolánkem a na druhé straně místopředsedou ODS Petrem Bendlem. Aby lidé poslali jasný vzkaz, co si myslí a jak se jim nelíbí věci, které tato vláda dělá (tedy poplatky za položku na receptu, poplatky ve zdravotnictví, zdražování potravin, novin, jízdného atd). Lidé by měli vyjádřit, jak se jim nelíbí privatizační plány a jak zdejší místopředseda ODS prodal nemocnice a že Julínek a Topolánek chtějí prodat zbylé nemocnice a privatizovat zdravotní pojišťovny. To jsou jasné vzkazy, které chceme, aby lidé poslali této vládě. Ale pokud se jim všechny tyto věci líbí a myslí si, že v nich ODS má pokračovat i po těchto volbách, pak samozřejmě jí mohou ten mandát dát a pokropit Mirka Topolánka živou vodou. My ale s lidmi mluvíme a jsme mezi nimi a víme, že většina lidí je s tím velmi nespokojena a cítí, že jim vláda hrubě snížila životní úroveň, že se tady rozebírá veřejný majetek, že se tady likviduje stát veřejných služeb a doplatí na to 90 až 99 procent obyvatel celé ČR. Tomu chceme udělat přítrž a přicházíme s naším programem, jenž vychází z klasické sociální demokracie, tedy státu založeném na sociálně tržním hospodářství, tedy státu veřejných služeb. Zde vás ošetří u lékaře, i když nemáte plnou peněženku, zde vás nechají studovat pokud, na to máte schopnosti, i když nemáte plné konto.

Dvě minuty Petra Bendla:

Občanská demokratická strana ve Středočeském kraji jde do voleb s konkrétními regionálními tématy, neboť ty jsou v kompetenci regionálních zastupitelstev. My chceme kraj dostupnější. Dlouhodobě jsme pod velkou zátěží zejména nákladní dopravy a naše politika by měla vést k tomu, že chceme vyhnat tyto náklaďáky zpět z obcí na rychlostní komunikace a dálnice. To je jedna z konkrétních věcí. V našem plánu jsou ale konkrétní investice, jako třeba obchvaty měst. Máme řešení, jakým způsobem odlehčit lidem ve středních Čechách z hlediska dopravy. Co se týká zdravotnictví, tak chceme dále pokračovat v modernizaci a ve stabilizaci. Budeme rozšiřovat výjezdová stanoviště záchranné služby, modernizovat tuto službu. Dále chceme realizovat celou řadu investic ve středočeských nemocnicích. Zároveň jdeme do voleb s tématem bezpečnosti. Máme zkušenosti s řešením povodňových situací či větrných smrští z předchozích let. Máme výbornou spolupráci s dobrovolnými a profesionálními hasiči, Policií ČR či s armádou. Dařilo se nám zlikvidovat spoušť, kterou živelné pohromy nadělaly. Chceme pracovat na systému, jenž by vedl k větší bezpečnosti občanů.
Do voleb jdeme rovněž s programem „Rodina a vše, co s ní souvisí“. Naši oponenti straší lidi tím, že chce Bendl a ODS zprivatizovat domovy důchodců. Nic takového není pravda a žádný sociální ústav zprivatizovat nechceme, stejně tak nechceme zprivatizovat velké nemocnice. Chceme se starat o seniory, střední generaci i děti.

Autor: Pavel Svačina

15.10.2008 VSTUP DO DISKUSE 20
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Netopýr ušatý patří k 18ti druhům, které na pastvinách u Milovic žijí.

Bývalý vojenský prostor se stal rájem netopýrů

Černý led v kopci může způsobit, že auta kloužou zcela neovladatelně.
AUTOMIX.CZ

Víte, co je černý led? Poradíme, jak ho poznat a jak se s ním vypořádat

Kašle a rýmy s teplotami přibývá, chřipka však zatím neútočí

Střední Čechy – Nejfrekventovanější výskyt akutních respiračních infekcí zůstává ve středních Čechách na Příbramsku, naopak nejnižší nemocnost se z Kladenska během uplynulého týdne přesunula na Kolínsko. Nadále platí, že situaci lze označovat jako klidnou a nijak nevybočující ze zkušeností uplynulých let. Údaje praktických lékařů a pediatrů sice ukazují, že nemocnost zvolna stoupá – to je však v tomto ročním období obvyklé.

Kam na nejlepší svařák. A za kolik?

/INTERAKTIVNÍ MAPA/ Proklikejte si, kolik zaplatíte za dvě deci svařeného vína či punče na vánočních trzích na náměstích českých, moravských a slezských měst.

Poradna Luma pracuje i o svátcích

Mladá Boleslav - Vánoce by přece neměly být bombastické, hvězdné, s nejkrásnějším stromem a drahými dárky. Dost na tom, že nejočekávanější svátky v roce jsou spouštěčem řady rodinných hádek a neshod. Kouzlo Vánoc se pomalu vytrácí a záminkou ke konfliktům může být stejně tak dobře emoční teror, tak jídlo, dárky nebo výzdoba. 

Pojištění dětí? Jde o nadstandard, důležitější je pojištění rodičů

Odpověď na otázku, zda se může vyplatit pojištění dítěte, dávají podle finančního poradce společnosti Partners Václava Valáška příklady z praxe. Dětské pojištění dává smysl především za podmínky pojištění vážných zdravotních komplikací, jako jsou trvalé následky úrazu nebo diagnóza závažného onemocnění.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT