Musk uvedl, že na oběžné dráze Země je místo pro "desítky miliard" družic a jiných vesmírných plavidel. "Vesmír je neuvěřitelně obrovský a satelity jsou velmi malé. Nejsme v situaci, ve které bychom fakticky ostatní jakkoliv blokovali. Nikomu jsme v ničem nebránili, ani to neočekáváme," řekl podnikatel v rozhovoru.

Soukromá společnost SpaceX už vyslala do kosmu okolo 2000 satelitů sítě Starlink. Cílem projektu je dostupnější vysokorychlostní připojení k internetu po celém světě. Firma původně počítala s 1440 satelity, souhlas ale dostala už pro 12 tisíc, a dokonce uvažuje o pozdějším rozšíření sítě využívající až 30 tisíc družic.

Vesmírné kolize?

Například Aschbacher ale varoval, že vyslání tisíců satelitů Starlink by omezilo dostupnost radiových frekvencí a míst na oběžné dráze pro ostatní. Před nebezpečím střetů ve vesmíru dlouhodobě varují i další experti a vyzývají vlády k většímu sdílení informací.

Musk oproti tomu trvá na tom, že místa je ve vesmíru dost pro všechny a počet satelitů na oběžné dráze přirovnal k počtu nákladních a osobních automobilů na planetě. "Pár tisíc satelitů nic není. Je to jako, hele, tady je pár tisíc aut na Zemi - nic to není," uvedl. Podle některých odborníků však auta s družicemi srovnávat nelze - kvůli mnohonásobně vyšším rychlostem satelity mimo jiné potřebují mnohem větší prostor k manévrování, píše Financial Times.

Oproti tomu analytička americké konzultační firmy zabývající se vesmírem Astralytical Laura Forczyková sice označila Muskovo přirovnání za zlehčování, ale dodala: "V podstatě má pravdu, že se jedná o problematiku řízení dopravy."

Na Starlink si stěžoval i Peking, který kvůli dvěma hrozícím kolizím podal stížnost příslušné agentuře OSN. Podle Číny střet mezi vesmírnou stanicí Tchien-kung (Nebeský palác) a družicemi letos téměř nastal dvakrát - 1. července a 21. října. Peking tvrdí, že její stanice z bezpečnostních a preventivních důvodů provedla manévr, aby se vyhnula riziku střetu.