Vláda České republiky vydala řadu mimořádných opatření, na která se vztahují také výjimky. Zásadními jsou omezení volného pohybu osob, opatření v oblasti cest do zahraničí, opatření v maloobchodu, opatření v dopravě, opatření v oblasti školní docházky a vzdělávacích akcí či omezení v oblasti činnosti úřadů a samospráv. Plné znění všch opatření a výjimek z nich najdete ZDE.

DŮLEŽITÉ KONTAKTY

- Číslo na krajskou hygienu: 771 137 070
- Číslo na celostátní nonstop infolinku 724 810 106 nebo 725 191 367
- Bezplatná infolinka: 1212
- Důležitá rada: určitě si do mobilu uložte číslo na svého praktického lékaře

Co znamená karanténa?
PŘEHLEDNĚ: Češi sevření v karanténě. Podívejte se, co to pro vás znamená

POMOC SENIORŮM I DALŠÍM

Mnichovo Hradiště
- Infolinka krizového štábu ORP Mnichovo Hradiště: 326 77 66 88 (9:00–15:00)
- Město zajišťuje pomoc osobám, které nemají jiný způsob, jak si zajistit nákup potravin či léků
- Nákupy lze objednat v podobě několika balíčků:
1. Základní balíček: chléb, máslo, mléko, šunka, tavený sýr
2. Rozšířený balíček: chléb, máslo, mléko, šunka, tavený sýr, 2 jablka, 2 banány, káva/čaj
3. Obsáhlý balíček: chléb, máslo, mléko, šunka, tavený sýr, 2 jablka, 2 banány, káva/čaj, konzervované maso, toaletní papír, papírové kapesníky, mýdlo
4. Léky: vyzvednutí léku na recept či dle potřeby

Benátky nad Jizerou
- Město zřídilo e-mailovou adresu pro komunikaci, pokud se obyvatelé dostanou do krizové situace v souvislosti s epidemií
- E-mail: pomocvkrizi@benatky.cz, telefon: 326 375 317

Bělá pod Bezdězem
- Seniorům a nemocným, kteří si nemají jak obstarat potraviny, nabízí město zajištění nákupu a distribuci léků od praktických a dalších lékařů z Bělé.
- Telefon: 736 509 381 nebo e-mail: info@mubela.cz, 7:00–15:00

JE POVINNÉ NOSIT OCHRANU NOSU A ÚST

Zakazuje se pobyt a pohyb mimo bydliště bez ochranných prostředků dýchacích cest. Jako ochranné prostředky se počítají roušky, respirátory, ústenky, šátky, šály či jiné prostředky, které brání šíření kapének. Výjimka o nenošení ochrany se vztahuje na děti do dvou let věku, členů společné domácnosti jedoucích ve vozidle, lidí s poruchou autistického spektra a řidičů MHD, kteří jsou v odděleném provozu.

SEZNAM ODBĚROVÝCH CENTER

Středočeský kraj

Oblastní nemocnice Kladno, a. s.
Oblastní nemocnice Kolín, a. s.
Oblastní nemocnice Mladá Boleslav, a. s. 
Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov, a. s.
Nemocnice Nymburk s. r. o.
Nemocnice Kutná Hora
Městská nemocnice Čáslav
Oblastní nemocnice Příbram a. s.
Nemocnice Hořovice
Rehabilitační nemocnice Beroun
Masarykova nemocnice Rakovník s. r. o.
Lab In Kladno
Nemocnice Slaný
Mělnická zdravotní a. s.
Prevedig medical - Libiš

ZÁKAZ NÁVŠTĚV V KLAUDIÁNOVĚ NEMOCNICI

V Klaudiánově nemocnici v Mladé Boleslavi jsou od čtvrtka 24. září zakázány návštěvy pacientů. Důvodem je zhoršena epidemiologická situaci ve Středočeském kraji. Lidé mohou nadále navštěvovat nezletilé pacienty, pacienty s omezenou svéprávností a pacienty v terminálním stadiu nevyléčitelných onemocnění. Další výjimky vždy určuje ošetřující lékař.

Přítomnost třetí osoby u porodu je povolena za následujících podmínek:
- třetí osobou je rodič dítěte nebo osoba žijící s rodičkou ve společné domácnosti
- porod bude probíhat v samostatném porodním pokoji nebo boxu s vlastním sociálním zařízením
- bude zamezen kontakt doprovodu rodičky s ostatními rodičkami
- doprovod se podrobí měření tělesné teploty před vstupem do porodního boxu (naměřená tělesná teplota nepřesáhne 37 stupňů Celsia a osoba nemá příznaky onemocnění COVID-19)
- třetí osoba používá jednorázovou (chirurgickou) roušku jako minimální ochranu dýchacích cest (používání improvizovaných nebo látkových roušek nepostačuje).

JAK PEČOVAT O ROUŠKU

- Zbytečně se roušky nedotýkejte
- Zavlhlou roušku co nejdříve vyměňte za čistou. Tu nasazujte nejlépe čistýma rukama
- Roušku dezinfikujte každý den, například ji vyvařte v hrnci 5-10 minut, vyčistěte pomocí páry po dobu 5–10 minut, nebo ji vyperte na 90 stupňů (odděleně od dalšího prádla)

JAK NAKLÁDAT S JEDNORÁZOVOU ROUŠKOU PO POUŽITÍ

1. Použité roušky vložte do plastového pytle s tloušťkou minimálně 0,2 mm, zavažte a povrch pytle dezinfikujte. Pokud použijete tenčí materiál, je potřeba dát dva pytle a dezinfikovat vnější.
2. Přesvědčte se, že pytle jsou skutečně dobře zavázané.
3. Takto zabezpečený odpad vhoďte pouze a jen do černé popelnice (na směsný komunální odpad).
4. V žádném případě neodkládejte tyto zavázané pytle mimo kontejnery, abyste neohrozili zdraví pracovníků svozových společností.
5. Po manipulaci s odpady je vždy nutné umývat si ruce mýdlem a vodou.

MNICHOVO HRADIŠTĚ MÁ SVŮJ ROUŠKOMAT

V obchodním domě Dukla se nachází automat, ve kterém jsou nyní místo svačin a pití k dispozici roušky za 50 Kč, dezinfekce v lahvičkách za 30 Kč a rukavice balené po dvou párech za 5 Kč. V případě zaseknutí zboží nebo poruchy automatu lze kontaktovat krizovou linku města 326 77 66 88.

ROUŠKY KOUPÍTE Z AUTOMATU I V MLADÉ BOLESLAVI

Ve vstupních prostorách mladoboleslavského obchodního domu Tesco extra je k dispozici automat s jednorázovými rouškami.

CO DĚLAT V PŘÍPADĚ POTÍŽÍ

Co je koronavirus?Zdroj: DeníkMezi symptomy onemocnění patří suchý kašel, dušnost, únava a neustupující horečka. Provázet ji může také bolest kloubů a svalů. Zvláštní případy mohou vést k zápalu plic, selhání ledvin a smrti. Koronavirus se pak přenáší z člověka na člověka po úzkém kontaktu. Jak upozornilo ministerstvo zdravotnictví, jde o takzvanou kapénkovou infekci, která se přenáší vzduchem. Inkubační doba je dva až 27 dní.

Pokud na sobě člověk pozoruje příznaky koronaviru, neměl by se osobně vypravit k lékaři a riskovat tak nakažení dalších osob. Naopak by měl kontaktovat svého registrujícího lékaře nebo lékařskou pohotovost, případně i krajskou hygienickou stanici. Zde získá pokyny k dalšímu postupu. 

CO DĚLAT V KARANTÉNĚ

Mohu jít z karantény vyvenčit psa?
Ano, ale pouze v nezbytně nutném případě, pokud mi jej nemohou vyvenčit příbuzní, sousedi či kamarádi. Mělo by to být v době, kdy je venku co nejméně lidí, a venku bych měl být pouze co nejkratší dobu. Důležité je vyhnout se kontaktu s dalšími pejskaři i kolemjdoucími.

Mohu si z karantény dojít nakoupit?
Nejlepší je objednat si nákup přes internet, zaplatit jej předem a požádat donáškovou službu, ať jej nechá přede dveřmi. Vyzvednu si jej až po jejím odchodu. "Když už opravdu není zbytí a pro něco si musí člověk dojít, tak opět ideálně s rouškou, nebo alespoň nakoupit rychle a držet si odstup od lidí, a rychle jít zpátky. Samozřejmostí je hygiena rukou," upřesnila mluvčí Krajské hygienické stanice Středočeského kraje Dana Šalamunová.

Kdy mi hrozí třímilionová pokuta za nedodržení karantény?
Případné pokuty se budou řešit individuálně podle konkrétního provinění. Vyšší sankce by mohla hrozit zejména v případě opakovaného porušování zákazu vycházení.

JAK SI UDRŽET PSYCHICKOU POHODU

Ústav psychologie a psychosomatiky Masarykovy univerzity přináší několik základních psychologických doporučení ve stavu nouze.
- Každý v dnešní době může prožívat úzkost, frustraci, bezradnost či vztek. Všechny tyto projevy jsou normální a je potřeba je přijmout.
 - Můžete zkusit aktivně pracovat na svém klidu a dobré náladě. Sdílejte s přáteli a rodinou veselé a dobré zprávy, pobavte se u dobrého filmu či knížky, hrajte hry.
- Snažte se místo hledání viníka být nápomocní ostatním.
- Občas je dobré dát si pauzu od médií a zpráv. Informace budou k nalezení i za několik hodin. Zkuste se věnovat i jiným tématům, než je koronavirus.
- I během karantény nebo pobytu doma je dobré mít stanovený režim.
- Nevyužívejte aktuálního uzavření doma k řešení rodinných problémů, pokud to potřebujete, izolujte se na chvíli i od ostatních členů v domácnosti v jiném pokoji.
- I děti vnímají neklidnou situaci. Vysvětlete jim, co se děje.
Plné znění textu včetně rad, jak si pomoci ve vážnější úzkosti, najdete ZDE.

Ochranná rouška - Ilustrační foto
Roušku si lze vyrobit i doma. Tady jsou některé z návodů

ÚŘEDNÍ HODINY ÚŘADŮ

Dle nařízení vlády jsou úřední hodiny pro veřejnost omezeny na 5 hodin 2 dny v týdnu.

JAK DODRŽOVAT HYGIENU

Jak snížit riziko nákazy koronaviru.Zdroj: Deník/WHO

Nezapomínejte ani na dezinfekci povrchů v automobilu. Dezinfikovány by měly být nejvytíženější povrchy. Volant, řadicí páka, ruční brzda, kliky, madla nebo ovládací prvky rádia a infotainmentu, páčky pod volantem (směrovky a stěrače), ovládání tempomatu, loketní opěrka, ovládání nastavení sedadel, rám dveří a kliky z vnějšku vozu nebo třeba madlo zavazadlového prostoru. Tyto zásady platí dvojnásob pro řidiče vozů taxi a další řidiče, kteří přepravují pasažéry. A čím vůz dezinfikovat? Proti koronaviru zabírá nejméně sedmdesátiprocentní roztok alkoholu a třeba isopropylalkohol nijak neublíží žádnému z běžných povrchů v autě. Další rady naleznete ZDE.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník