seriál cyklotrasy

První zmínka o městě pochází ze 13. století. Historie Hradiště se pojí k rodu Budovců z Budova. Právě Václav Budovec nechal vystavět místní renesanční zámek, který byl později barokně přestaven.
Po Václavově smrti nemovitost připadla Albrechtu z Valdštejna. Ve vlastnictví Valdštejnů pak byl zámek až do roku 1946.
Dneska je památka státní a nabízí tři prohlídkové okruhy. Součástí je také kaple a barokní divadlo, které jen tak někde nenajdete. Divadlo je součástí druhého prohlídkového okruhu. Mimoto na zámků sídlí také mnichovohradišťské muzeum.
V zámeckém parku potom můžeme zhlédnout sochu Václava Budovce z Budova od sochařů Bílka a Lidického z 18. století.
Cyklovýlet vás provede také kolem Kláštera Hradiště nad Jizerou. Jedná se o klášter založený v místech starého slovanského hradiště v polovině 12. století. Husité jej zničili v roce 1420. Na jeho ruinách potom v 16. století vyrostl renesanční zámek, ve kterém se od 19. století nachází pivovar.
Pivovar je tady ale už od roku 1570. V tom dnešním pivním svatostánku jsou možné prohlídky ležáckých sklepů a výrobních oddělení pivovaru, ale také významných pozůstatků někdejšího kláštera.
Mezi ty patří: krypta, vyhlídkový ochoz, presbytář opatského chrámu s torzy jeho výzdoby a především velkolepý gotický vstupní portál chrámu z doby po roce 1250.
Pod samotným pivovarem najdete unikátní skalní pivnici, která je pro návštěvníky otevřená o víkendech. V ostatní dny si ji návštěvnické skupiny mohou rezervovat předem. V pivovarské zahradě pak najdeme vzácnou lísku tureckou, goticko-renesanční farní kostel panenky Marie s věží z 19 století a figurální pomník padlým.
Za zmínku určitě také stojí Klokočka. Jde o romantický lesní palouk, na kterém Valdštejnové v letech 1728 až 1730 založili pramen, ze kterého vyvěrá dodnes kvalitní pitná voda. Najdeme tam také barokní kapli svatého Stapina, pomocníka nemocným.
Kapličku zde měli založit údajně z vděčnosti, když pramen vyléčil jednoho z příslušníků rodu.
Empírová myslivna, která se nachází přibližně 150 metrů od kaple měla kdysi sloužit jako lázeňská budova.
Potom pojedete také přes Dolní Krupou. Jde o obec liniověho typu s mnoha zachovalými empírovými statky. Rozhodně tedy stojí za zhlédnutí.
Dominantou je pak komplex, který tvoří barokní kostel svatého Václava z 18. století s patrovou roubenou farou z roku 1785, na které můžete vidět mansardovou střechu a zděnou zvonici s roubeným patrem z roku 1751, která je položená na návrší asi 100 metrů nad kostelem.
Celý cyklo výlet méně zdatným cyklistům zabere asi tak tři hodiny, ti zdatnější se s ním popasují rychleji. Terén je zde relativně přístupný a silnice či cyklostezky dobře sjízdné.
Problém ovšem mohou činit mnohé kopce a kopečky, které na trase potkáte. Na druhou stranu, právě jejich zdolání přinese ten nejlepší pocit v cíli, až se posadíte do některé z mnichovohradišťských restaurací a poručíte si půllitr místního, dobře chlazeného piva nebo limonády, pitný režim je důležitý.

Průběh trasy: Mnichovo Hradiště – Klášter Hradiště nad Jizerou (1,5 km) – Mukařov (8 km) – Dolní Rokytná (21 km) – Dolní Krupá (22 km) – Bílý kříž (26 km) – Klokočka (28 km) – Klášter Hradiště nad Jizerou (33 km) – Mnichovo Hradiště (35 km)

we love cycling