Nosíte s sebou knihu, kamkoli jdete? Jste po ránu neustále unavení, protože jste předešlý večer příliš dlouho četli? Raději sedíte doma u nového románu, než abyste šli ven se svými přáteli? Pokud jste na některou z výše uvedených otázek odpověděli ano, je pravděpodobné, že jste skutečný knihomol.

Stejně jako tyto slavné osobnosti z řad umělců a politiků, kteří považují čtení za klíč ke svému úspěchu. Svou vášeň netají, naopak! Sdílejí ji se svými fanoušky, a někteří se angažují i mnohem víc. Čtěte!

Víkendy o samotě s knihou

Jen málokterý prezident USA měl tak velkou vášeň pro knihy jako Abraham Lincoln. Barack Obama mu ale zdárně šlape na paty. Ve své knize Dreams From my Father se zamýšlí nad svou celoživotní láskou k literatuře.

„Pokaždé, když jsem nepracoval, mohli jste mě o víkendu zastihnout samotného v prázdném bytě, kde jsem si v pohodě vystačil jen ve společnosti knih,“ přiznal.

Joanne K. Rowlingová
Galbraith, Kepler či Bolavá. Kdo se skrývá za pseudonymy bestsellerových autorů

Inspiruje Američany

Jako podnikatelka a moderátorka to Oprah Winfreyová dotáhla daleko. V jednom z rozhovorů se kdysi svěřila, že za její úspěch mohou i někteří autoři knih. Pokud nebudete vědět, co číst, inspirujte se její rozsáhlou knihovnou, po léta sdílí svou lásku ke čtení se svými fanoušky a povzbuzuje zástupy Američanů, aby dobře využili své čtenářské průkazy.

I když má stovky oblíbených knih, mezi ty nejlepší patří The Poisonwood Bible, Night a Velmi modré oči.

Doporučuje zajímavé knihy

Kromě toho, že bývá Reese Witherspoonová řazena mezi nejkrásnější herečky, je s velkou pravděpodobností také nejvášnivější čtenářkou Hollywoodu.

A umí toho využít. Prostřednictvím svojí produkční společnosti už uvedla na filmové plátno řadu knih včetně Sedmilhářek a má také na Instagramu svůj knižní klub – Reese’s Book Club.

Miluje všechny žánry

Také herečka Emma Watsonová má působivý seznam četby, který většinu ostatních seznamů zahanbuje. Je na něm mnohé, od všech dílů Harryho Pottera až po klasiky. Všem doporučuje Příběh služebnice nebo Na východ od ráje od Johna Steinbecka.

„Knihy jsou přátelé. Jsou únikem a prostředkem k lepšímu pochopení sebe sama i světa kolem nás. Jsou vším,“ tvrdí.

Herečka Emma Watsonová o své lásce ke knihám:

Zdroj: Youtube

Podporuje různé autory

Láska Sarah Jessicy Parkerové ke knihám je tak hluboká, že uvedla na trh i vlastní projekt SJP for Hogarth, kde publikují svá beletristická díla jak zavedení spisovatelé, tak ti nastupující s kritickým a komerčním příslibem. Herečka však nejenom pomáhá autorům knihy vydávat, ale také je ráda a jednoduše čte. Co přečte, pak sdílí na Instagramu.

Roald Dahl při autogramiádě v roce 1988.
Škrty v dětských knihách? Úpravami prošla Babička drsňačka i Honzíkova cesta

Od čtení knih k jejich psaní

Autorka slavné série o Harrym Potterovi J. K. Rowlingová začala svou spisovatelskou kariéru v šesti letech, kdy napsala příběh s názvem Králík. Vyrůstala obklopená knihami, její rodiče také rádi četli.

„Žila jsem pro knihy. Od mládí jsem se chtěla stát spisovatelkou. Měla jsem přímo vroucí touhu stát se jí,“ prozradila v jednom rozhovoru s tím, že její oblíbená postava byla Josephine „Jo“ March z románu Malé ženy. Zůstala jí až do dospělosti.


Nahrává se anketa ...

Preferuje čtení před nákupy

Je jednou z nejlépe placených a nejoblíbenějších celebrit v Indii. Herečka a zpěvačka Priyanka Chopra získala řadu ocenění a Times ji označil za jednu ze sta nejvlivnějších lidí na světě.

Její láska ke knize je tak velká, že kdyby si údajně musela vybrat mezi čtením knihy a nákupem drahého oblečení, přečetla by knihu.