Přitom Spielberg chtěl v té době točit bondovku. „Poslyš, mám pro tebe něco lepšího. Víc, než je James Bond,“ oznámil prý Lucas Spielbergovi a poslal mu návrh příběhu archeologa, který různě po světě hledá artefakty.

A režiséra Blízkých setkání třetího druhu dobrodruh Indiana Jones okouzlil. I když původně se měl jmenovat Indiana Smith. Když se následně spojili s hercem Harrisonem Fordem, bylo rozhodnuto.

Pak už Indiana vyrazil do světa. Hledal archu úmluvy, Chrám zkázy, Svatý grál, křišťálovou lebku, hrobky i tajné deníky a zápasil se špiony a padouchy, převážně nacisty. Dobrodružství prožíval se svou manželkou Marion i jinými půvabnými ženami a se synem i otcem - Henrym prvním a třetím.

| Video: Youtube

Jezdil na koni, rychlými auty, důlními vozíky, ve vzducholodi i na střechách vlaků a přesvědčoval syna, že je opravdu profesor. „Ty že jsi učitel? - No, na půl úvazku,“ reagoval na dotaz Henryho třetího.

Kultovní postava

Občas si autoři dopřáli drobné legrácky a roztomilé odkazy na jiné své snímky, takže na letadle, které zkraje prvního filmu odlétá s Indym z Peru, je kupříkladu značka OB-CPO - zkratka jmen Obi-Wan Kenobi a C-3PO - postav z filmové série Hvězdné války. Nápady, situační a slovní humor i akční scény zkrátka udělaly z Indiany ikonického hrdinu.

Teď se, jak to vypadá, nachýlilo jeho dobrodružství ke svému finále.

Na filmovém festivalu v Cannes měl ve čtvrtek večer světovou premiéru pátý a dle tvůrců poslední film slavné série Indiana Jones a nástroj osudu, který u nás uvidíme v červnu. Harrisona Forda tu tvůrci nechali kvůli úvodu příběhu digitálně omladit.

close Indiana Jones a nástroj osudu info Zdroj: se svolením MFF Cannes zoom_in Indiana Jones a nástroj osudu

Pracovali s umělou inteligencí, která roztřídila použitý i nepoužitý materiál s hercem, natočený za posledních čtyřicet let jeho kariéry, aby jeho omlazenou tvář složili z již nasnímaných záběrů ve stejném úhlu a se správným světlem. „Je to bizarní, ale musím přiznat, že to funguje. Je to vážně moje tvář,“ prohlásil Ford, když viděl výsledek.

Vraťte se s námi trochu zpátky a vyzkoušejte si, jestli dobře znáte celou sérii i její hrdiny.