Vy často hrajete muže, čím to?
Soukromě jsem si to zodpověděla, ale nevím, jestli je to uspokojivá odpověď, že to souvisí s mírou mojí energie, průraznosti, která je připisována spíš mužům a u žen nebývá tak častá, ale u mě je výrazná.

A co v praktickém životě?
Tam rozhodně muže nedělám!

Vlasta 2020/09Zdroj: týdeník VlastaNapadlo mě – vaříte?
Úplně výborně! A jsem tím vynikajícím způsobem proslulá!

V čem záříte?
Řeknu napřed, v čem nezářím a mrzí mě to. Nenaučila jsem se nikdy vařit asijské věci, čínu, thajské, to neumím. Ale fakt dobře vařím jídla, která už se dneska trochu zapomněla. Takovou tu rakousko-uherskou kuchyni: omáčky, knedlíky, noky… Nevynikám ve sladkém pečení. Každopádně vařím hrozně ráda, je to tvůrčí činnost, která mě fakt baví, a u které si hlavně odpočinu. A moc ráda vařím pro hodně lidí, klidně pro dvacet, to mi nedělá problém.

No jo, když na to máte vybavení…
Mám zcela normální kuchyň, ale když se soustředím, tak levou zadní, ovšem musím na to mít čas.

Vím, že v rozhovorech nechcete mluvit „o tom“ svém manželovi (Karel Steigerwald, dramatik, scenárista a novinář, pozn. red.). Můžeme o něm tedy mluvit jako o normálním manželovi?
Ano, mám normálního manžela.

Vy mi, při vší úctě, připadáte dost od rány, jak to snáší on?
Jedna věc je vnějšek, druhá vnitřek. Jsem možná od rány a dominantní a mám na všechno názory a můj manžel je založením spíš introvertní, ačkoli to není úplně přesné slovo, je řekněme intelektuál. Ale občas mě dokáže dobře zkorigovat, občas mě srovná, takhle bych to řekla. Taky proto mě naše manželství baví a vydrželo nám tak dlouho, protože manželství může být taky intelektuální debata, a to my máme, vedeme ji už dvacet let a baví nás oba.

Celý rozhovor najdete v týdeníku Vlasta, který je právě v prodeji.

Co dalšího najdete v aktuální Vlastě:

* Určitě už jste se někdy octli v situaci, kdy vás někdo zradil
, urazil, podvedl, prostě zranil. Měli jste chuť někam zalézt a už nikdy nevylézt? Nebo jste pukali vzteky a nejraději byste toho, kdo vám ublížil, navždy vymazali z povrchu zemského? To, jak naložíte se svými pocity, je důležitější než samotné zranění. Je vážně dobré naučit se odpouštět. Nikoliv kvůli těm, kteří vás zradili, ale kvůli vám samotným.

* Jednou z mála Češek
, která se dostala na prestižní seznam nejvlivnějších žen světa podle BBC, je Elena Gorolová. Jako terénní pracovnice pomáhá romským rodinám a jako dobrovolnice bojuje za práva nuceně sterilizovaných žen. Ví jaký mají život. Sama před dvaceti lety přišla o možnost mít další děti. „Neinformovaný souhlas jsem podepsala v porodních bolestech. Pořád říkám, že bych jim v té chvíli podepsala vlastní smrt, kdyby mi ji na papíře podstrčili. Copak jsem v 21 letech mohla vědět, co je to sterilizace? Nikdy jsem o tom neslyšela, ani v rizikové poradně, kam jsem jako těhotná chodila,“ vrací se k nepříjemné události v rozhovoru.

* Žijete rádi s rostlinami?
Je pravda, že se v zimě o pokojové rostliny nemusíme starat tak intenzivně jako v jiných ročních obdobích, základní péči však zanedbat nesmíme.

* Do rubriky vaření
jsme tentokrát jako hlavní ingredienci vybrali sýry. Různé sýry. A nejvíc nás nadchly syrečkové bramboráky. Zkuste je a budete je milovat jako my!

EVA RIEGEROVÁ