Ovzduší nebylo mimořádně zamořeno

Mluvčí hasičů Dagmar Zemanová uvedla, že způsobenou škodu majitel předběžně odhadl na sto milionů korun; výše uchráněných hodnot pak byla vyčíslena na 75 milionů. Událost se obešla bez zranění; nikdo nepřišel k úrazu ani během hašení. Ze dvou rodinných domů v sousedství v pátek hasiči preventivně evakuovali pět lidí a několik domácích zvířat. Stav ovzduší na více místech v okolí monitorovala jednotka z chemické laboratoře hasičů v Kamenici. Naměřené koncentrace škodlivin nicméně nedosahovaly takových hodnot, které by vyžadovaly další mimořádná opatření.

Z požáru haly v Zápech na Praze-východ v pátek 1. července 2022.
Požár haly v Zápech likvidovali hasiči téměř 39 hodin

V souvislosti s likvidací požáru vyhlásili hasiči i nejvyšší, takzvaný zvláštní stupeň požárního poplachu; v pořadí čtvrtý. V době nejvyššího nasazení kolem páteční půlnoci bojovalo s plameny přes sto hasičů se třemi desítkami vozidel. Dvanáct metrů vysokou halu o půdorysných rozměrech 50x15 metrů plameny zasáhly v plném rozsahu.

Velmi náročný zásah hasičů

V první fázi zásahu rozdělil velitel požářiště na dva bojové úseky, z nichž každý měl vlastního velitele, uvedla mluvčí Zemanová. S tím, že od počátku museli hasiči postupovat velmi obezřetně – budova byla v důsledku požáru nestabilní a hrozilo zřícení konstrukce (střecha se také skutečně propadla). Po hodině snažení velitel nechal přeskupit techniku kvůli účinnějšímu vedení hasebního zásahu – a také rozhodl o zřízení čerpacího stanoviště kvůli zajištění plynulé dodávky vody. Před desátou večer byl na místě zřízen velitelský štáb, povolány další posily – a současně vyžádány dodávky pití a jídla pro zasahující hasiče. O to se postaral Český červený kříž.

Dostat plameny pod kontrolu se hasičům podařilo hodinu před půlnocí. „K posouzení stability budovy byl na místo povolán statik, který zakázal vstup do okolí objektu – a zároveň se souhlasem majitele rozhodl o postupné demolici celé budovy,“ konstatovala Zemanová. S dodatkem, že byla tudíž přizvána i speciální technika Záchranného útvaru Hasičského záchranného sboru ČR.

Zdroj: Youtube

Hodinu po půlnoci mohl být poplachový stupeň snížen na třetí a o další hodinu později na druhý, takže se některé jednotky mohly začít vracet na své základny; po sobotní šesté ranní pak došlo i na vystřídání zbývajících jednotek. Dopoledne vyrazilo do akce pásové rypadlo záchranného útvaru, aby strhávalo ty části budovy, které statik označil jako nestabilní. „S destrukcí budovy pomáhala také technika soukromé firmy,“ konstatovala Zemanová.

V té době hasiči státe pokračovali ve vyhledávání a dohašování skrytých ohnisek, v čemž jim pomáhal i monitoring dronem a termovizí. Demoliční práce a dohašování ohnisek se protáhly i přes celou noc na neděli. Až 3. července v půl sedmé ráno byl požární poplachový stupeň snížen na základní – a místo opustily a další jednotky. I poté, co byl zásah dopoledne ukončen, však pokračovala takzvaná dohlídka: na požářišti potrvá až do pondělka.

Vyšetřování pomohou dron i pes

Okolnosti vzniku požáru zjišťují vyšetřovatelé hasičů i policie za pomoci expertů. Dá se očekávat, že na výsledky bude třeba delší dobu počkat. Mluvčí policie Vlasta Suchánková uvedla, že pro potřeby šetření bylo místo požáru už v průběhu hašení zdokumentováno dronem. Ta také potvrdila nasazení policejního psa vycvičeného pro vyhledávání stop po použití hořlavin.

Zdroj: Youtube

Zasahující jednotky:
- HZS Středočeského kraje: Benátky nad Jizerou, Chemická laboratoř Kamenice, krajské ředitelství, Kolín, Mělník, Mladá Boleslav, Neratovice, Říčany a Stará
Boleslav
- HZS Praha: Satalice
- Záchranný útvar HZS ČR: Jihlava
- Generální ředitelství HZS ČR: operační výjezd, dokumentační skupina, vyšetřovací skupina
- SDH Středočeského kraje: Brandýs nad Labem, Čelákovice, Dřevčice, Jenštejn, Jirny, Káraný, Kostelec nad Labem, Líbeznice, Lysá nad Labem, Nové Jirny, Podolanka, Stará Boleslav, Šestajovice, Úvaly, Veleň, Zápy a Záryby.

Zdroj: HZS Středočeského kraje