Část skládky poblíž Benátek nad Jizerou na Mladoboleslavsku byla opět v plamenech. Hasiči k požáru vyjeli v neděli kolem 15.30 hodin.

„Jde o požár o rozsahu zhruba třicet na čtyřicet metrů. Na místo vyjelo pět jednotek hasičů, z toho dva vozy jsou z Mladé Boleslavi,“ potvrdil Boleslavskému deníku v 16 hodin operační důstojník HZS Mladá Boleslav Josef Martínek.

Starosta Benátek nad Jizerou Jaroslav Král řekl Boleslavskému deníku, že podle informací, které má, došlo k zahoření vytěžených ohořelých odpadků, které zbyly po posledním požáru. Hasiči je pro jistotu nechali vytěžit na povrch a prolévat vodou, aby opět nedošlo k požáru.

Žhářství? Požár je každopádně podivný

„Přesto ze záhadných důvodů znovu došlo k jejich zahoření. Je to podezřelé, mohl by tam být jiný faktor, počkám si na oficiální zprávu,“ řekl Deníku Král. Nechtěl spekulovat, jestli tím „jiným faktorem“ myslí žhářství. „To nelze takto říci, ale víte, jak je to s konkurenčním bojem,“ řekl Král.

Dodal, že se jednalo o malý požár, který byl včas podchycen. Ani kouř tentokrát nijak neohrozil obyvatele Benátek, protože vítr jej směřoval do přilehlého vojenského prostoru. „Ze skládky stoupá hustý bílý dým, je tu cítit silný zápach, ale na město to nejde,“ potvrdil reportér Boleslavského deníku, který požár monitoroval.

V poslední době se skládka v Benátkách potýká s požáry velmi často. Jen v květnu zde hořelo nejméně třikrát. V posledním případě hasiči s požárem bojovali přes noc a hustý dým se kvůli větru valil přímo na městečko nad Jizerou, kde byl kvůli tomu dokonce vyhlášen zákaz vycházení.

Kdy také hořelo na skládce u Benátek?

1. května (větší požár na ploše 100x100 metrů, s kterým bojovalo 6 jednotek hasičů)

25. května (malý požár na ploše asi 30x30 metrů, jenž se podařilo rychle uhasit)

26. května (velký požár na ploše 200x100 metrů hasilo 15 jednotek celou noc)

Město proto před pár dny svolalo krizový štáb a hodlá řešit problémy, na které při požárech narazili hasiči, a které samotné hašení dost komplikují. „Musíme zajistit dostatečný zdroj vody, který tam při zásazích v květnu chyběl,“ uvedl na nedávné tiskové konferenci starosta Benátek. Hasiči totiž prý museli brát vodu z vodovodní sítě, což znamenalo zdržení a snížení tlaku ve vodovodu v Benátkách.

Dále bylo podle starosty rozhodnuto, že město musí mít přímé spojení s velitelem hasičů. „Koupíme proto vysílačku, abychom byli na stejné frekvenci. Spojení mobilním telefonem není kvůli hluku při požáru ideální,“ vysvětluje starosta. Vedení města budou navíc v případě problémů ihned informovat pracovníci firmy AVE, která benáteckou skládku provozuje.

Vysílačku pro město, více informací a kamery

Firma navíc slíbila, že zakoupí patnáct nových kamer, jež budou skládku kvalitněji monitorovat. V úvahu připadá i kamera s takzvanou termovizí, která jednak rozpozná ohnisko požáru, a jednak dříve zjistí doutnání pod povrchem.

Podle Krále bude také nezbytné lépe kontrolovat, co se na skládku naváží. „Vozí se tam také věci, které tam vůbec nemají co dělat,“ podotkl Král. Stejného názoru jsou i obyvatelé Benátek, kteří mají své domy na okraji města, směrem ke skládce. „Mají v tom nepořádek! Stačilo by pořádně kontrolovat, co se tam přiváží. Kdyby se tam přivezlo něco, co tam nepatří, tak by to tam vůbec neměli pustit a pak není potřeba ani kamer,“ řekl obyvatel Václav Jeřábek starší.

Místním lidem už dochází s neustálými požáry na skládce trpělivost a žádají nápravu. „Zatím máme to štěstí, že ten kouř šel na město jen jednou. Nejvíc nám ale vadí, že nikdo neví, co tam přesně hoří. Jenže to se asi nikdy nedozvíme,“ poznamenal další z obyvatel města.

ČTĚTE TAKÉ O DALŠÍCH POŽÁRECH NA SKLÁDCE:

Kouř dusil obyvatele Benátek - Video z prvního požáru skládky

Tomáš Ježek, Pavel Svačina