„Jel jsem zrovna okolo, že pozdravím pár přátel. Po chvíli jsme ale zahlédli kouř. Mysleli jsme si, že o nic nejde, vypadal spíš jako mlha. Ale ta postupně houstla a bylo jí čím dál víc, až nakonec nebyla vidět ani auta na kruhovém objezdu, který je takřka vedle autosalonu. Když pak přijeli policisté a zatarasili cestu, došlo nám, že je zle,“ popisuje začátek svátečního dne David Dousek, který svou výpověď zaslal Deníku emailem.

Událost byla na tísňovou linku ohlášena ve čtvrtek pár minut po jedné hodině ranní. Na místo bylo okamžitě vysláno několik hasičských jednotek.

„První jednotka byla na místě pět minut po ohlášení události. Zjistila, že požárem je zasažena výstavní hala se šesti novými vozy. Oheň se podařilo dostat pod kontrolu po půl hodině,“ sdělil mluvčí hasičů Ladislav Holomčík. I když zásah hasičů byl rychlý, škody jdou do milionů. Z šesti nových aut zůstaly jen vraky, poničena byla i budova a interiér, který prošel v nedávné době kompletní rekonstrukcí. Předběžná škoda pak byla odhadnuta na deset milionů korun. Podle jednoho ze zaměstnanců ale mohla být mnohem vyšší.

Součástí autosalonu je i autoservis. Kdyby požár vypukl v týdnu, kdy bylo v servisu několik aut, škody by se vyšplhaly ještě výš. „Vzhledem ke čtvrtečnímu volnu, kdy si navíc mnoho lidí bralo v pátek dovolenou, jsme mnoho oprav vyřídili ve středu. Takže na dílně nebylo v době požáru žádné auto. Běžně tam ale bývají,“ řekl jeden ze zaměstnanců s tím, že zákazníci mohou být klidní. Auta, která v servisu zůstala, byla naštěstí zaparkovaná mimo dílnu a k jejich poškození nedošlo. „Nyní máme zavřeno a minimálně týden to tak zůstane. Zákazníci, kteří si ještě auto ze servisu nevyzvedli, si pro svůj vůz po telefonické dohodě mohou přijít,“ ujišťuje pracovník a dodává, že zatím nikdo neví, co bude dál. „Teď uklízíme. Všude je mastný černý prach. V budově se pořádně nedá dýchat,“ krčí rameny. Majitele autosalonu se nám přes veškerou snahu nepodařilo kontaktovat.

Co bylo příčinou požáru, není zatím zcela jasné. Vyšetřovacích variant je několik. Podle mluvčí mladoboleslavské policie Lucie Novákové s největší pravděpodobností nebyl požár založen úmyslně. „Na základě policejního šetření můžeme pravděpodobně cizí zavinění vyloučit,“ upřesňuje mluvčí. Jako další možnost se pak nabízí technická závada. „Celý případ si převzala kriminální policie, která byla na místě celý čtvrtek společně s experty z Technického ústavu požární ochrany Praha. Jestli byla příčinou právě technická závada nebo něco jiného je předmětem dalšího vyšetřování,“ sdělil mluvčí středočeských hasičů Ladislav Holomčík.

Variantě technické závady pak napovídá výpověď očitého svědka požáru Davida Douska. „Poté, co se hasiči dostali do budovy a trochu opadl dým, bylo do prodejny celkem dobře vidět. Vypadalo to, jako by požár vznikl od jednoho z aut. Hasiči stáli u otevřené kapoty a hasili ho zevnitř,“ spekuluje muž s tím, že vozy byly úplně zničeny.