V neděli 8. října v 3.53 hodin přijali středočeští hasiči informaci o blíže nespecifikovaném požáru v oblasti průmyslové zóny Kladno východ, to znamená v areálu bývalého gigantu Poldi, kde dnes sídlí několik desítek firem. Hořely zhruba ¾ z 38 tisíc metrů krychlových. Požár se navíc vlivem silného větru velice rychle rozšiřoval.

| Video: Youtube

Po necelých čtyřech hodinách se hasičům povedlo zjistit lokalizaci. „Na místě je asi dvaadvacet jednotek. Zasahuje 106 profesionálních a dobrovolných příslušníků. Zatím máme zásah bez zranění,“ uvedla dopoledne na dotaz Deníku mluvčí středočeských hasičů Vladimíra Kereková.

Vzhledem k obrovské potřebě hasební vody bylo do nedaleké Teplárny Kladno dovezeno z kladenské stanice velkokapacitní čerpadlo Somati, které pak dodávalo vodu hadicemi z chladicí věže až k požářišti. Kvůli nataženému hadicovému vedení a velkému pohybu hasičských vozidel uzavřela policie průjezd Dubskou ulicí kolem teplárny.

Klády zachraňoval speciální nakladač

Jednalo se o dlouhodobější požár, který trval až do odpoledních hodin. Na místě zasahovala i jednotka z Jihlavy, která rozebírala uskladněné dřevo, aby se vytvořila proluka mezi požárem a nezasaženou částí. „Přišli nám na pomoc hasiči ze záchranného útvaru Zbiroh se speciálním nakladačem,“ upřesnila Kereková s tím, že nakladač rozebíral klády a snažil se některé, které ještě nebyly ohořelé, zachránit.

V 16 hodin byl snížen stupeň poplachu na druhý a zároveň ukončil činnost štáb velitele zásahu. Podle odhadu budou hasiči na místě do ranních hodin, zasažená část se nechává kontrolovaně vyhořet. Hasební práce budou pokračovat na třech úsecích, na pomoc přijedou kolegové z územních odborů Beroun, Mělník a Příbram.

Požár někdo úmyslně založil

Přestože požárem vznikla škoda za přibližně 18 milionů korun, hasičům se podařilo včasným zásahem a nasazením potřebného počtu sil a prostředků uchránit majetek v částce 50 milionů.

| Video: Youtube

Příčinou vzniku požáru bylo podle vyšetřovatele HZS Středočeského kraje úmyslné zapálení. Celá událost se obešla bez zranění.