S příchodem jarního počasí, tedy vyšších teplot a slunečných dnů, na Mladoboleslavsku rapidně přibývá požárů, a to zejména suchých porostů trávy. I když takové požáry mohou vypadat banálně, hasiči varují, že i v tomto případě může jít o život.

„Příkladem může být požár trávy na Slovensku, kde kvůli tomu shořel celý hrad, opravdu to není legrace,“ upozorňuje velitel směny hasičů HZS Mladá Boleslav Bohumil Horáček. Hořící suchá tráva se totiž může ve větru rychle šířit a mnohdy ohrozit i blízké rodinné domy.

Stává se přitom, že požáry zakládají také starší lidé, kteří chtějí vypálit trávu na svém pozemku. Podle hasičů přitom vyšší suché porosty hoří opravdu intenzivně a plameny mohou být i přes metr vysoké, zanedbatelný přitom není ani často hustý tmavý kouř, který při pálení trávy vzniká. Člověk, hlavně pak starší a méně pohyblivý, tak sice nemusí uhořet, ale obklíčený požárem se může udusit.

U poměrně velkého požáru trávy zasahovali mladoboleslavští hasiči právě v úterý, a to poblíž rychlostní silnice R10 a obydlené čtvrti Maroko. „Zásah nám stěžoval poměrně silný vítr, ale naštěstí zde rychlostní silnice R10 působila jako překážka v dalším šíření požáru,“ uvedl Bohumil Horáček. Hasiči se snažili plameny uhasit co nejdříve, protože právě přes hojně využívanou komunikaci se valil dým a stěžoval tak provoz kvůli snížené viditelnosti na úseku asi 400 metrů.

Hasičům se požár naštěstí podařilo dostat pod kontrolu za pouhých zhruba 20 minut, na zásahu se kromě profesionálů z HZS Mladá Boleslav podíleli také dobrovolníci z Podlázek.

Hasič Horáček: Kvůli větru se může požár vymknout kontrole

Požárů způsobených vypalováním trávy na jaře i na Mladoboleslavsku přibývá. Proč lidé nedokáží plameny uhlídat a proč je tato činnost tak nebezpečná, vysvětluje mladoboleslavský profesionální hasič Bohumil Horáček z HZS Mladá Boleslav.

Jak se takový požár trávy, který je ze dvou stran ohraničen silnicí vlastně hasí, jak se postupuje?
Začali jsme zasahovat ze dvou stran, říkáme tomu ze dvou stran. První skupina šla proti větru a druhá se snažila uhasit požár, který se sice pomaleji, přesto šířil k Maroku a existovala hrozba, že by se plameny dostali až okrajům této čtvrti. Prioritou tedy bylo zachytit požár ve směru větru a ve směru na rodinné domy.

Znáte již příčinu tohoto požáru?
Příčina může být různá. Jednak to mohl někdo zapálit schválně a jednat tudy jezdí poměrně hodně aut, takže klidně mohl někdo za jízdy vyhodit nedopalek. Škoda je každopádně nulová, protože shořela jen stará tráva. To jsou dvě nejčastější příčiny. I když dnešní cigarety obvykle po určité době zhasnou samy, stejně v takto suché trávě stačí jen pár vteřin k tomu, aby začalo hořet.

Přibývá i na Mladoboleslavsku v tomto hezčím počasí požárů?
Kolegové začali vlastně již včera, tedy v neděli už jeli k několika požárům. Je to takový folklor každý rok. Po zimě se objeví hezké počasí a lidé začnou pracovat na zahrádkách, pálí, co nahrabou a stačí, aby jen uletěla jiskra. V tomto období bývá nárůst požárů trávy znatelný a obvykle jde o případy, které když se včas zvládnou, tak nejsou žádné větší škody. Žháři v každém případě hrozí pokuta.

Vypalování trávy bylo, je a bude, co byste poradil lidem, aby se jim požár nevymkl z rukou?
Nečekejte ode mě jinou radu, než nevypalovat! Je to sice nejrychlejší způsob úklidu, ale zcela nevhodný. Jednak ochránci přírody upozorňují, že na loukách a dalších místech vylézají různí živočichové, brouci atd. a požárem je pochopitelně lidé zahubí. Na jaře jsou navíc nevhodné podmínky, protože vítr je svižnější a pak hrozí, že člověk požár skutečně neuhlídá.

Může člověk při vypalování trávy i uhořet?
Jsou případy, kdy člověk skutečně uhořel, nebo se udusil. Nedávno jsme viděli situaci na Slovensku, kdy vyhořela kulturní památka Krásná Horka a bylo to právě od vypalování trávy. Nebezpečí je tady opravdu zjevné.