Šest jednotek hasičů bojovalo od pátečního poledne do páteční zhruba dvacáté hodiny s požárem skládky nedaleko Benátek nad Jizerou na Mladoboleslavsku. Požár zasáhl plochu o rozměrech zhruba 100 x 100 metrů.

V zadní části skládky se v plamenech ocitly odpadky včetně uskladněných sudů plných chemikálií. Obyvatelé okolních obcí se proto celý den obávali, aby hrozivě vyhlížející černý dým, který stoupal směrem na Milovice, nebyl toxický. Nic z toho se však nepotvrdilo, hořící látky nebyly toxické. Přesnou příčinu požáru určí vyšetřovatelé.

Na místo vyrazila chemická laboratoř z Kamenice, aby zjistila, jaké látky vlastně do ovzduší stoupají. „Mohu ubezpečit, že měření neprokázalo překročení limitů,“ vysvětlila operační důstojnice Hasičského záchranného sboru Mladá Boleslav Naďa Sajfrtová.

Hasiči s kyslíkovými přístroji s požárem bojovali osm hodin. Požár by měl být uhašen dolem 20. hodiny. „Na místě bylo celkem šest jednotek hasičů, z toho dvě profesionální,“ uvedl mluvčí středočeských hasičů Ladislav Křivan.

Hned v přední části skládky je naštěstí zásobárna vody, takže hasiči neměli problém s nedostatkem vody na hašení. Rozhodně to však pro ně nebyl lehký úkol. Brodili se odpadky, čelili vysokým teplotám i zápachu a po celou dobu na sobě museli vláčet dýchací přístroje.

„Při požáru se naštěstí nikdo nezranil, výše škody se zjišťuje,“ dodala Naďa Sajfrtová.