Česká automobilka Škoda Auto zvýšila od 16. listopadu ceny vybraných modelů ze své nabídky. Jedná se o nejpopulárnější vozy Škoda Fabia, Octavia a Superb, ostatních modelů se sice plošné zdražení netýká přímo, ale stoupla cena některých příplatkových prvků nebo určitých stupňů výbavy. Automobilka tuto skutečnost vysvětluje rostoucími inflačními tlaky.

Přestože podle Českého statistického úřadu klesla průměrná míra inflace z 1,4 na 0,4 procenta, a tedy na úroveň nejnižší za 12 let, mluvčí Škody Auto Vítězslav Pelc konstatuje, že spotřebitelský koš ČSÚ neobsahuje komponenty a zařízení využívaná při výrobě vozu. Rekordně nízká míra inflace tak podle něj cenu vozu zásadním způsobem neovlivňuje.

„Ceny nakupovaných statků se pro nás bohužel zvyšují. Jako příklad můžeme uvést materiálové vstupy obecně, dále stroje a strojní zařízení. Stejně tak je možné zahrnout do kalkulace i náklady spojené s náběhem nových modelů," říká Pelc.

Cena nové fabie tak v České republice začíná na 239 900 korunách, octavie na 354 900 a superbu na 614 900 korunách.

Společnost Škoda ke zdražení přistoupila rok poté, co plošně zdražila celou svou modelovou řadu.

Automobilka nyní zákazníky láká na akční verze vozů označené jako Fresh, které disponují bohatší výbavou za zvýhodněnou cenu. Akční modelová paleta zahrnuje aktuálně modely Škoda Citigo, Rapid, Yeti a dokonce i oblíbenou Škoda Octavii.