Ani na pátečním posledním kole kolektivního vyjednávání se odboráři nedohodli na růstu mezd s firmou Škoda. V sobotu přitom skončí platnost stávající kolektivní smlouvy. Firma ale podle odborářů na posledním kole svůj mzdový návrh nezvýšila. Poslední variantu přitom zástupci zaměstnanců považují za nedostatečnou.

„Odbory Kovo očekávaly další návrh zaměstnavatele na dnešním jednání, požádaly o stanovisko představenstva k současnému stavu tarifního jednání, samy předají zaměstnavateli stanovisko Podnikové rady, jejíž mimořádné zasedání se bude konat v pondělí 2. dubna,“ řekl předseda Podnikové rady Jaroslav Povšík.

Podle odborů budou zaměstnanci dostávat stejnou výplatu jako dosud. „Obě strany konstatovaly, že i po 31. březnu budou všechna ustanovení kolektivní smlouvy dále v platnosti včetně stávajícího odměňování zaměstnanců,“ podotkl Povšík.

Odbory Kovo i nadále považují nabídku zaměstnavatele ze 12. kola za nedostatečnou, nedosahuje ani spodní hranice jejich mandátu. „V uplynulých jednáních jsme zaměstnavateli vyšli vstříc stažením svých návrhů v oblasti růstového bonusu, ustoupily i v požadavku na výši tarifu na 6% a přijaly prognózu inflace 3,2%,“ uvedli odboráři.

Dále byla diskutována inflační doložka – její konstrukce a obsah. Odbory Kovo předložily vlastní návrh, zaměstnavatel se k němu prý vyjádří na příštím vyjednávání.

Přijdou protesty a mítinky i se zahraniční podporou

Dá se nyní předpokládat, že když firma do konce doby platnosti smlouvy nepřistoupila na požadavky odborářů, ti zahájí protestní akce. Podle všeho přijdou s mítinky na pracovištích i s velkou demonstrací před budovou vedení společnosti. Podrobnosti zřejmě zveřejní ve středu na tiskové konferenci.

„Po zasedání Podnikové rady v pondělí zahájí odbory Kovo organizaci informativních mítinků v celém podniku Škoda v Mladé Boleslavi, Kvasinách a Vrchlabí. Kolegové z VW Bratislava na své čtvrteční konferenci vyjádřili podporu odborům Kovo ve Škoda Auto, že jsou připraveni zúčastnit se protestních akcí v Mladé Boleslavi. O totéž budou požádáni i kolegové z Polska a Maďarska,“ uvedli odboráři.

Odboráři chtějí záruky dostatku práce od roku 2013

V úvodu pátečního jednání předaly odbory Kovo zaměstnavateli také návrh Dohody o zaměstnanosti se žádostí jednat o ní po skončení tarifního vyjednávání s cílem dohodnout její platnost a účinnost od 1. 1. 2013. Tato dohoda vychází z principů Evropské a Světové koncernové rady VW a postupně s ní bude seznamována zaměstnanecká veřejnost.